KTOEÖS 50. Yıl Dayanışma Gecemiz Gerçekleşti

0
302

11 Ocak 2019 Cuma akşamı 19:30’da Acapulco Resort Hotel’de Sendikamızın 50. kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla dayanışma yemeğimiz gerçekleştirildi.

Kurulduğu günden bugüne verilen mücadeleyi, eğitime, toplumsal değerlere katkıyı özetleyen video gösteriminin ardından açılış konuşmasını yapan başkan Selma Eylem konuk ve öğretmenlere hitap ederek sendikamızın, 50 yıldan beridir üyelerinin haklarını arama, koruma ve geliştirmenin yanında kendi yurdunda egemen olması, demokratik bir ülke kurulması ve insan hak ve özgürlüklerinin hakim olduğu bir yaşam için mücadele verdiğini belirtmiştir.

“Diline, dinine, rengine, siyasi görüşüne bakmaksızın tüm çalışanların haklarını ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için mücadele eden sendikamız bağımsız sendikacılık ilkesiyle ülkemizde emekçilerin birliğini ya da örgütlülüğünü  etkin bir güce dönüştüren öncü kurumlardandır.” diyerek sözlerine devam eden Eylem  70’li yıllardan itibaren yaşanan küresel ekonomik kriz, kapitalist düzenin kar marjını korumak amacıyla neoliberal politikaların uygulanmaya başlanmasını ve çalışanların haklarının budanmasını da beraberinde getirdiğini, Çalışanların ve sendikaların aleyhinde yapılan düzenlemelerle sendikaların itibarsızlaştırılması, güç ve etkinliklerinin yitirilmesi hedeflendiğini vurguladı.

Ülkemizin de bu politikalardan nasibini aldığını, göç yasası, özelleştirme, taşeronlaşma çalışmalarıyla çalışanların haklarının budandığını, sendikaların ise itibarsızlaştırılıp etkisizleştirilmeye çalışılmakta olduğunu, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel, çevre, eğitim, din, nüfus alanlarında saldırı altında bulunulduğunu, dönüştürme politikaları dayatılmaya çalışılan toplumumuzun yok oluşla karşı karşıya bırakıldığını belirten Eylem, hem zümresel hem toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmekte olan sendikamızın tüm dayatmalara karşı mücadelenin yanında, çağdaş, laik demokratik eğitim ve toplum yapımız için, ayrıca ülkemizde çözüm ve kalıcı barış için de destek vermekte ve mücadele etmekte olduğunu vurguladı.

 

Eylem konuşmasını şu sözlerle neticelendirdi:

 

“İnsanca çalışma koşulları ve süresi,

sosyal haklar, eşit ücret, hak arama,

kısacası sömürü düzenine karşı mücadelede ve

toplumsal varoluş mücadelesinde de  güçlü olmanın yolunun

sendikalı olmaktan geçtiğini, yani sendikamızla güçlü olduğumuzu

bir kez daha hatırlatır sendikamıza nice 50 yıllar dilerim.”

 

Başkan Eylem’in konuşmasının ardından kurulduğu günden bugüne KTOEÖS’e emek veren, toplumumuzda önemli ve öncü kurumlardan biri olmasına katkıda bulunan hayatta olan kurucu üyelere, eski KTOEÖS Başkanlarına ve hayatta olmayanların ailelerine onur plaketleri takdim edildi.

 

KTOEÖS tarafından başlatılan Eğitimde Toplumsal Seferberliğin tanıtımı önce bir video gösterimi, ardından başkan Selma Eylem’in bu konudaki açıklamasıyla programa devam edildi. Nitelikli, kamusal eğitim hedefiyle eğitime katkıda bulunmak amacıyla KTOEÖS’ün başlatmış olduğu kampanyaya destek çağrısı yapan başkan Eylem, toplumsal dayanışmamızı bir kez daha ortaya koyacak Eğitimde Seferberlik kapsamında “Her Tuğla Bir Gelecek” kampanyası için çağdaş, nitelikli, fırsat eşitliği yaratacak Kamusal Eğitim için sendikamızın toplumsal sorumluluğunu bir kez daha ortaya koymaktan gurur ve onur duyduğunu ifade etti.

 

Davetliler ve üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen 50. yıl dayanışma yemeğimizde birlik, mücadele ve dayanışmanın önemi bir kez daha ortaya konuldu.

25 Hizmet yılını tamamlayan emekçi öğretmenlerimize plaketlerinin takdim edilmesinin ardından gururumuz, yerli sanatçımız Lütfiye Özipek’in verdiği konser ile KTOEÖS 50. Yıl Dayanışma Gecesi sona erdi.