HALKIN DAYANACAK GÜCÜ KALMAMIŞTIR

0
271

KKTC devletinin kendi para biriminin olmamasından ve kullanılan Türk Lirasının TC Merkez Bankası tarafından kontrol edilmesinden dolayı  para politikası, maliye politikası ve dış ticaret politikası etkisiz duruma getirilmiştir. Ayrıca, giden gelen hükümetlerin vergi politikalarındaki popülist yaklaşımları da maliye politikasını etkisiz duruma getirmiştir. Bunun sonucunda, ülke ekonomisinde, enflasyona karşı mücadele, sistemli bir bütçe politikası, verimli çalışan, üretim ve hizmet piyasalarının oluşturulması, istikrarlı yatırımlar ve dış denge sağlanması ne yazık ki mümkün değildir.

Kısacası bağımlı olmanın koşul haline getirildiği bu düzen, çalışanların haklarının gasp edilmesi emeklerinin sömürülmesi ile sürdürülebilir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Göç yasası kapsamında işe alınanlar, asgari ücretle çalışanlar açlık sınırında yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Bu durumdan çıkış yolu olarak ise hayat pahalılığı karşısında alım gücünün sürekli geriletilerek herkesi GÖÇ YASASINDA birleştirme önerisidir.

Bu kokuşmuş düzeni sürdürebilme yöntemlerinden bir diğeri de DPÖ’nün yapmış olduğu tespitlerdir. Bu tespitler ülke gerçeğini yansıtmamaktadır.  DPÖ HP oranını  2014’ün ilk altı ayında % 4.89, 2015’in ilk altı ayında  % 3.18 ve 2016’nın ilk altı ayında ise % 2.33 olarak açıklamıştır. Çalışanların emeğini hiçe sayan ve bizleri aptal yerine koyan hükümet yetkililerine soruyoruz; nasıl olur da maaşlar döviz karşısında erirken ve satın alma gücü her geçen gün azalırken HP gerilemektedir? Nasıl olur da TC’den ithal ettiğimiz HP TC’den bile daha düşük çıkmaktadır.

Göç yasasıyla işe alınan öğretmenlerimizin yasal hakları olan hazırlık ödeneğinin verileceği başbakanın , maliye bakanının defalarca açıklamalarına rağmen bugün oldu hala ödenmemiştir. Dalga geçer gibi göç yasası kapsamındakilere %1’lik  artış uygun görülmüştür. Bu sadaka mıdır? Sus payı mıdır? Günah çıkarma mıdır?

Hükümet yetkililerini öncelikle dürüst olmaya, verdikleri sözleri tutmaya, emek sömürüsü ve hak gaspını durdurmaya, ülke ekonomisini düzlüğe çıkaracak eşitlik ve adaletin gözetildiği tedbirleri ivedilikle almaya davet ediyoruz. Halkın dayanacak gücünün kalmadığının uyarısını yapıyoruz.

 

 

Selma EYLEM

KTOEÖS Mali Sekreteri

Yönetim Kurulu a.