NEDEN REDDEDİYORUZ?

0
292

Sendikal Platform olarak Kıbrısın Kuzeyinde oluşturulan ve küçük bir azınlığın ayrıcalıklı rant rejimini ve bu rejimin Anti demokratik her türlü dayatmayla geliştirilmesini REDDEDİYORUZ.

Halkımızın, 80 binlerin meydanlara çıkarak tek yürek, tek ses haykırmış olduğu taleplerini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bu memleket bizim biz yöneteceğiz.

Her türlü dayatma ve müdahalelere hayır.

Suyu kurumlarımızı biz yöneteceğiz.

Ekonomik paket adı altındaki yıkım paketlerine hayır.

Anayasanın geçici 10. Maddesi kaldırılmalıdır.

Sivilleşmeye / demokratikleşmeye evet.

Biz planlamalı, biz yapılandırmalı, biz yönetmeliyiz.

Kıbrıs sorunu acil olarak çözülmeli, barışa ulaşmalıyız.

Koordinasyon ofisi, sivil savunma, GKK, Merkez bankası, İtfaiyeyi, polisi biz yöneteceğiz.

Eğitimimizi gericilikten, tarikatlardan uzaklaşmalı bilimsel, demokratik laik temellere oturtmalıyız. TC yardım heyeti kapatılmalı, TC Elçiliğinin müşavirlerinin seçilmişlere rağmen ülkemizi yönetmesi sonlandırılmalıdır. Off-shoree bankacılık sistemi sonlandırılmalı,TC’den misyonerlik amacıyla din, öğretmen gibi görevlilendirmeler bitirilmelidir.

Toplumsal yapımıza uymayan özelleştirme, göç yasası gibi dayatma yasaları, paketleri reddediyoruz. Yaşayışımıza, inancımıza, dinimize, dilimize, kültürümüze yapılan dayatmaları reddediyoruz. Özelleştirme adı altında kurumlarımıza çevremize, dağlarımıza el konulmasını reddediyoruz.

Gazinoları, bet ofisleri, kumarhaneleri, ilahiyatları reddediyoruz. Hiçbir planlamanın yapılmadığı ülkemizin oteller, üniversiteler çöplüğüne dönüşmesini reddediyoruz. TC’ye olan uçuşların iç hatlara bağlanmasını reddediyoruz.

Son günlerde Türkiye’de yaşanan darbenin ülkemizde de bazı gerçeklerle hükümetlerin yüzleşmek zorunluluğu olduğunu düşünüyoruz. Bu darbe ve sonrasından dersler alınması gerektiğine inanıyoruz. Ne askeri, ne sivil darbelerle demokrasinin gelmeyeceğini bilerek kendi kendimizi yönetme talebimizi yineliyoruz. Ülkemizde daha çok özgürlük, daha çok demokrasi; hukukun, adaletin kurumsallaşması talebimizi yineliyoruz.

Bu ilke ve prensiplerle yıllardır Demokrasi Mücadelesi veren Sendikal Platformun 3 Ağustos 2016 Çarşamba günü saat 19:00’da Dereboyu Citroen önünde başlayacak olan gençlerimizin REDDEDİYORUZ yürüyüşüne destek veriyor. Tüm sendikaları, sivil toplum örgütlerini, dernekleri, kurum/kuruluşları ve halkımızı destek vermeye çağırıyoruz.

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı

Sendikal Platform a.