Güven Bitmiş, Bıçak Kemiğe Dayanmış, Tahammül Kalmamıştır!

0
399

Bilinçsizliğin, para hırsının, bencilliğin, bilime kulak tıkayan, toplum ihtiyaçlarını dikkate almayan anlayışın toplumlar üzerinde maddi-manevi-sosyolojik-psikolojik-insani nasıl bir yıkım yarattığını yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

Acılardan ders çıkarmak elbette önemlidir ancak bu acılar yaşanmadan bilimin çizdiği yolu yürümek, felaketler yaşanmadan gereken tedbirleri alacak anlayışı yaratmak daha önemlidir.

Bugün yaşanan acı tablo ortadayken esas hesap sorulması gereken, toplumları bu noktaya getiren, bizleri karanlık yola sokan öngörüsüz, gerçeklere kulak tıkayan, nemelazımcı, menfaatçi anlayış, bu anlayışın uygulayıcıları ve destekçileridir.

Maalesef benzer anlayış son 40 yılın 32’sinde iktidarda icracı olduğunu unutarak bugün okullarımızda çadırlarda sürdürülen eğitimle ilgili “Gerçeğimiz budur, yüzleşmeliyiz” diyebilmiş, “Konuştu balkabağı” dedirtircesine “Meyhanelere gitmeyin” diyerek topluma çağrı yapmayı marifet saymış; bir yandan elini halkın cebine sokarken diğer yandan İngiltere’ye gezi organize etmiş, Berlin’de limuzinde gezen ortağı için tek kelime etmeyenler, sendikaları okul yapmadığı için suçlayacak kadar haddini aşmıştır! 

Halktan, sendikalardan “fedakarlık (!)” dilenen bu anlayış, her nedense devletin içindeki lüks ve gereksiz harcamaları görmezden gelip, toplumun da bunları görmediğini zannediyor!

Sizler devlet olanaklarından sınırsızca yararlanırken, toplumu hiçe sayıyorsunuz. Eğitim Bakanının da dediği gibi gerçeğiniz budur, yarattığınız gerçekle yüzleşin!

Gelinen aşamada doğal afetlere hazırlık yapılacağı iddiasıyla hazırlanan yasa ile elini halkın cebine daldırırken, kayıt dışı ekonomiye dokunmayan, devletin alacaklarına sahip çıkmayan, ultra zenginleri görmezden gelen bir yasa çalışması yapılmıştır.

Biliniz ki bu yaptığınız, toplum vicdanında kabul görmeyecektir!!!

Sizlere soruyoruz?

 • Yıllardır Okullara-Hastanelere bütçe ayırmayarak gereken bakım onarımı yapmayan, kamusal hizmetlere sahip çıkmayan kimlerdir?
 • Yaz boyunca yaptığımız eylemlere, uyarılara kulak tıkayarak eğitimdeki gerçek sorunları konuşmaktan kaçan, yıkılmakla yüz yüze olan okullarla ilgili bir tek cümle kurmayan kimlerdir?
 • Ekonominin %75 kayıt dışı kalmasına ve devletin 16 milyar TL gelirinin gözümüzün içine baka baka çalınmasına göz yuman kimlerdir?
 • Satışı yapılan 100.000’e yakın konutun, sözleşmelerle alıcıya devredilmesine göz yumarak, gereken tedbirleri almayarak devletin alması gereken 20 milyar TL’yi görmezden gelen kimlerdir?
 • Havaalanı işletmecisinin affedilen 500 Milyon TL’lik vergi borcunun destekçisi kimlerdir?
 • İhalesiz akaryakıt alımı nedeniyle oluşan 310 Milyon TL’lik zararın sorumlusu kimlerdir?
 • Dış temsilciliklere harcanan 132 Milyon TL, müşavirlere ödenen 60 Milyon TL’nin topluma ne katkısı olduğunu sorgulayamayan kimlerdir?
 • Çalışanlarının 400 Milyon TL’lik Paye katkısını devlete ödemeyerek iç eden Ultra Zenginimize göz yuman, sırtını sıvazlayan kimlerdir?
 • Vergi listelerine bakıldığında ödedikleri kişisel vergilerle Asgari Ücret kazandığını iddia edip Maserati, Porsche, Renge Rover gibi milyonluk araçlarla gezen yüzsüzlerle el birliği içinde olanlar kimlerdir?
 • Kalkınma bankasından verilen ve %48’i geri ödenmeyen halkın parasının peşine düşmeyenler kimlerdir?
 •  Kripto para ve sanal betlerle ilgili hiçbir çalışma yapmayan kimlerdir?

Bizler yaz aylarından itibaren tam 16 kez okullarımızın yıkılmakla karşı karşıya olduğunu bağırırken buna kulak tıkayanların, “Okulların arka taraflarının fotoğraflarını yayınlıyorlar” diyen ve yapılması gerekenleri öteleyerek, okulların tetkiklerini başlatmayarak gerçek sorunları örtbas etmeye çalışanların bugün tahmini 147.000 m2 alan ile yeniden yapım maliyetinin 2 Milyar TL olduğu hesap edilen okullarımızın yeni eğitim yılında eğitime hazırlanması noktasında aynı boş vermişlik ve rahatlık içinde olduklarını görmekteyiz.

Sizlere çağrımızdır; bir an önce gündemi değiştirmeye çalışmadan yeni eğitim yılına okullarımızı nasıl hazırlayacağınızı, okullarda depremle ilgili ileri tetkiklere neden hala başlanmadığını, hangi okulun yeniden yapılıp hangisinin güçlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyduğunu, söz verildiği gibi;

 • Namık Kemal Lisesinde öğrencilerin çadırlardan sınıflara taşınıp taşınamayacağını,
 • Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesinde okul yapımına ne zaman başlanacağını,
 • Erenköy Lisesi, Cumhuriyet Lisesi, Güzelyurt Meslek Lisesi, Lapta Yavuzlar Lisesi ve diğer okullarımızda planladıklarınızı topluma anlatınız.

Tüm saydıklarımızla ilgili hiçbir çalışma başlatmayarak devletin alacaklarına sahip çıkmayanların, sadece kolay yoldan gelir elde etmeye çalışıp toplumun esas sorunlarına duyarsız kalanların, sorunların çözümü için adım atmayanların yaptıklarını halka anlatmak zorunlulukları vardır.

 

Ozan ELMALI

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)