Eğitimde REFORM değil TAKİYE

0
125

Eğitim egemen sınıfın, ayrıcalıklı, zengin kişilerin ideolojilerine göre örgütlemekten vazgeçmeliyiz. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilimsel, demokratik, parasız, herkese eşit, laik ve kamusal bir eğitim sistemini oluşturmak için KTOEÖS her zaman mücadele etmiş ve etmeye devam edecektir. Eğitimin metalaşması, seçmeci elemeci sınav modellerinin yaratılması ile birlikte sadece zenginlerin, ayrıcalıklıların bir hakkı egemen ideolojinin bir aygıtı durumuna dönüştürülmüştür. Bu güne kadar eğitimde istediği kararları geçirerek kaos yaratan hep popülistçe davranan siyasiler olmuştur. Her siyasi partide REFORM adı altında uygulama yaparak eğitimde kaosu derinleştirmiş, özel okullara avantaj sağlamıştır. Bugün de siyasiler bir proje ve ön çalışma yapmamış ancak yıl sonuna gelindiğinde memnun edilecek çevrelere göre eğitim uzmanı olmuştur.

Sn. Eğitim Bakanı atandıktan sonra KTOEÖS olarak 24/12/2014’de ivedilikle ele alınması gereken konuları bildirdik. 2011 yılında yapılan çalıştay kararları doğrultusunda eğitim sisteminde bilimselliğe geçilmesi, bakanlık yapılandırılması, müfredatlar, yasa ve tüzükler, eksik kadrolar, yüksek öğrenim, okul bütçeleri, okulların yeniden yapılandırılması, mesleki teknik öğretimin ele alınması, öğretmen statülerini dile getirdik. Kıbrıs Türk Eğitim Sistemine katkı koymaya hazır olduğumuzu ortaya koyduk.

 

Sn. Bakan,

Yıl sonuna geldiğimiz bu günlerde mi eğitimde REFORM aklınıza gelmiştir?

  • Eğitim sisteminden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı % 10 öğrenci sınıfta kalmıştır. Şu anda nasıl tüzükleri yasaları çiğneyeceğinizi mi, yıl sonunda nasıl kuralları değiştireceğinizi mi düşünüyorsunuz?
  • Meslek liselerine gidiş oranını artıracağınızı söylüyorsunuz, meslek liselerini talep eden öğrenciler bazı okullara kayıt yaptıramazken bazı okullar öğrenci bulamamaktan kapanma noktasına gelmiştir. Sistemsizliğin çaresini üretmek yerine konuyu baskılarla çözeceğinizi mi sanıyorsunuz?
  • Bazı velilere tüzüğe rağmen istediği okula kayıt yapma hakkı veriyorsunuz, bazı okullara fazla öğrenci, bazı okulların da kapanacak kadar az öğrenci almasının yolunu çözebilecek iradeden yoksun musunuz?
  • Siz uyardığımız halde yıl içerisinde gerçek anlamda tek bir “Teknik Kurul Çalışması” toplamadınız bugün mü sorun olduğunu anladınız?
  • Eğitimde reforma BİLİMSEL veriler temelinde hazırız. Eğitim dinselleştirilmekte, metalaştırılmakta, niteliksizleştirilmekte, öğretmen köleleştirilmekte, devlet okulları, öğrencileri gözden çıkarılmakta iken hangi REFORM’dan bahsetmektesiniz?
  • Tek bir devlet okulunun bütçesi yoktur. Okullar yasa dışı olarak zorunlu şekilde veliden para talep etmektedir, siz haberdar değil misiniz?
  • Özel okullar kendi başlarına buyruk olmuşlardır. AÖA’yı bile kapatmak için hamle yapmışlardır. Siz nerdesiniz?

 

Sn. Bakan

Biz öğrencilerimizin kalmasından yana değiliz. Samimiyseniz gelin sistemi birlikte değiştirelim, seçmeci-elemeci sınav modellerini kaldıralım, eğitimi nitelikli, kamusal ve parasız hale getirelim, kar amaçlı özel okulları kaldıralım, eğitimi dinselleştirilmekten kurtaralım, müfredatları bilimsel, demokratik, laik yapalım. İlahiyatı bilimsel okula dönüştürelim. Ülke ihtiyaçlarına göre aklı özgür, donanımlı yurttaşlar yetiştirelim. İnsan kaynaklarımızı plansızca harcamayalım, okullarımız ticari öğrencilerimizi müşteri olmaktan çıkaralım. Kamusal eğitim hizmeti verecek olan öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini tavana çıkaralım. Bu yapacaklarımıza tam gün ihtiyacımız varsa biz tam güne hazırız, yeter ki TAM EĞİTİM yapalım, yeter ki insan yetiştirelim. Takiye politika yapmaktan vazgeçelim.

 

Yıl sonuna kadar hademe, sekreter, öğretmen, muavin, atölye şefi, müdür ihtiyacını bile gideremeyen Milli Eğitim Bakanlığı olarak Lahana Turşusu kurmaktan vazgeçelim.

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu a.