GÖÇ YASASI İLE GİRENLER EMEKLİ DE Mi OLAMAYACAK?

0
725

2008’de geçirilen sözde tek tip sosyal güvenlik yasası ve kamu çalışanlarının aylık maaş ve diğer ödeneklerini düzenleyen yasa (GÖÇ YASASI) ile istihdam edilen kamu çalışanlarının birçok hakları budanarak maaşlar %40 azaltılmıştır.

Bu yasalar alicengiz oyunları ile geçirilmiş, diğer yasalarla çelişki yaratıp yaratmadığına, adalete uygun olup olmadığına bakılmamış, bazı ayrıcalıklı ilan edilen kesimler de bu yasalardan çıkarılarak gençlere dayatılmıştır. Özel sektördekileri yukarı çekeceği söylenen bu yasalar aslında tüm gençleri açlık ve sefalette birleştirmiş, çaresizliğe itmiştir.

    Soruyoruz;

  • Sosyal Güvenlik yasası kapsamında işe alınıp 2008’den beri bu yasaya dahil edilenler için kurulacak FON NEREDEDİR? Yasaya göre, tüm çalışanların temsilcilerinden oluşturulması gereken “Fon Yönetimi” neden oluşturulmamıştır?
  • 10 yıldır çalışandan yapılan kesintiler nemalanmış mıdır? Nemalandıysa ne kadardır?
  • Sosyal Güvenlik Fonu oluşturulmayıp sigortalara bu para hiç nemalanmadan yatırılıyormuş! Hükümet edenler bunun yasa dışı olduğunu bilmiyor mu?
  • Nemalanmayan bu para ile hiç ilgisi olmayan sigorta emeklilerini ödeyen devlet, sigortaların yoğun emeklilik olduğu durumda bu kaynağı oluşturan “Fonun” bu yükü kaldıramayacağını ve “sigortalar battı” denilerek emeklilik menfaatlerinin yok edileceğini biliyor mu?
  • Aylardır GÖÇ yasasından işe girenlere devlet çalışandan kestiği halde yatırım yapıyor mu? Yapıyorsa bu yatırımlar eksik mi, tam mı?
  • Sosyal Güvenlik ve Göç Yasasına bağlı olanlara niye devlet işine geldiği yasadan muamele yapıyor, bu yasal mı?
  • Yasal olmayan bir şekilde Sigortalara aktarılıp bu kaynaklarla yapılan ödemeler yasal mı? Hak sahiplerine yasadışı şekilde ödenmeyen menfaat var mı?
  • Güya yenilikçi yasalardan bazı kesimler niye çıkarıldı, anayasa önünde her kesim eşit değil mi? 

Yeni hükümet, gayrı ahlaki, anayasal eşitliği bozan, amacından sapmış SOSYAL GÜVENSİZLİK ve GÖÇ YASASINI DERHAL İPTAL ETMELİDİR.

Özel sektör de dahil toplu sözleşmeli, toplu pazarlıklı sendikacılığa hızlı bir şekilde geçilecek önlemler alınmalı ve tüm kesimler mesleksel statüler dışında her türlü AYRILIKÇI, ADİL VE EŞİT OLMAYAN bu anlayıştan kurtarılmalıdır.

Bu yapılmaz ise şimdiden uyarmakta yarar vardır:

25 yıl sonra BU FON EMEKLİ VEREMEYECEKTİR!

 

Kamuoyuna duyurulurken, hükümet edenlere derhal gereğini yapmaları ve bu konuda katkı yapmaya hazır olduğumuzu hatırlatırız.

 

Aziz SELENGİN

Genel Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)