Eğitim Bakanlığının, Öğretmenin Haklarına Saldırmasına İzin VERMEYECEĞİZ!

0
548

Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü okullarımıza 19 Haziran 2020 tarihli bir genelge göndermiştir. Buna göre; ’01/07/2020- 24/08/2020 tarihleri arasında her iki tarih de dahil öğretmenlerin kullanacakları yurtdışı izinlerinde dönüş tarihleri o dönemde belirlenecek karantina kurallarına uyulması ve varsa ödenmesi gerekecek ücretin öğretmenler tarafından karşılanması koşulu ile uygun görülecektir.’

Bakanlık yetkililerine sorduğumuz ama cevabını alamadığımız soruları bir kez daha sormak isteriz;

  1. Bakanlar Kurulunun 29 Mayıs 2020 tarihinde aldığı karara göre 1 Haziran’dan itibaren yurt dışında bulunan KKTC vatandaşlarından olağan ikameti KKTC olan vatandaşlar ülkeye gelebilecek. Karantina masrafları devlet tarafından karşılanacaktır.

Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kurulunun bu kararına rağmen bunu hiçe sayarak farklı bir karar mı almıştır? Buna kim karar vermiştir? Gerekçesi nedir? Neden öğretmenlerimiz için bu uygulama gündeme getirilmiştir?

  1. Öğretmenler yasamızın 79. maddesine göre yaz tatili süresi belirlenmiştir. 42 işgünü olan bu süre 1 Temmuz – 31 Ağustos ( her iki tarih de dahil) olarak uygulanmaktadır. Yurtdışı izinleri bu tarihler arası mümkün iken nasıl olur da yasanın dışında bir tarih belirlenerek okullarımıza genelge gönderilir?

Eğitim Bakanlığına yasa ve tüzük tanımaz kararlarından, öğretmenin yasal haklarına saldırmaktan vazgeçmesi çağrısı yapar, Eylül’de okullar nasıl açılacak, hijyen koşullar hangi bütçeyle sağlanacak, kalabalık olan okullarımızda sosyal mesafe kuralı nasıl korunacak bunları düşünüp planlaması ve gerekli hazırlığı yapması gerektiğini, bunun için geç kalmakta olduğunu hatırlatırız.

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim  Kurulu (a.)

 

EK: 11/06/2020 tarihli Bakanlar Kurulunun, Corona Virüsü (COVID-19) ile ilgili tedbir amaçlı almış olduğu kararları görüntülemek için lütfen linke tıklayınız: EK 1 11.06.2020 BAKANLAR KURULU KARARI DETAYLARI