Barış için Birlikte Harekete Geçiyoruz!

0
124

Bu yılki 1 Eylül Dünya Barış Günü, Kıbrıs Sorununun Çözümü ve ülkemizin yeniden birleşmesi için yapılacak görüşmelerin en kritik aşamasına rastlıyor. Nazizm ve Faşizmin milyonlarca kurbanını İkinci Dünya Savaşının sona ermesinden tam 71 yıl sonra yeniden hatırlamak ve onurlandırmak, iki toplumlu bir hareket olarak, 52 yıldır süregelen bu akıldışı çatışmaya karşı birlikte durarak ayrılığa son verme kararlılığımızı güçlendiriyor.

Önümüzdeki birkaç hafta sonunda, Kıbrıs sorununun çözümü için devam eden yoğun görüşmeler, farklı tarafların ortak bir anlaşmaya varma konusunda ne kadar istekli olduğunu da ortaya koyacaktır. Bu önemli evre iyi değerlendirilemediği takdirde, şu anda hakim olan olumlu hava, bölgedeki ve dünyadaki değişken ve de çelişkili durumunu devam ettirecek negatif bir sarmalın etkisine girebilir. Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’nun genelindeki istikrarsız durum, Türkiye’de yapılan darbe girişimi ve sonrasında yaşanan siyasi çalkantı ve de bölgede keşfedilen hidrokarbon yataklarının işletilmesi ile ilgili yaşanan gelişmelerin birkaç farklı olası sonuçları bulunmaktadır: Tüm bunlar bizi ivedi bir çözüm için teşvik edecek dinamikler olarak algılanıp, bu durumdan pozitif bir fayda sağlama yoluna gidilecek ya da bu gelişmeler yıkıcı sonuçlar doğuracak rekabetçi jeopolitik oyunlara dönüştürülecek.

Biz Kıbrıslılar’ın, bütünlüklü bir irade ortaya koyup, karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşmaya vararak, ülkemizin geleceğinin kontrolünü elimize almamız elzemdir: Böyle bir toplumsal duruş adanın, bizi tehlikeli ve daimi bir ayrılık ve de çatışmaya mahkum eden baskın güçlerden arındırılmasını sağlayacaktır; adadaki belirsizlik hali ve dış güçlere olan bağımlılık, geleceğimizi baltalamaktadır. Toplum liderlerimiz bu tarihi fırsatı, adamızı yeniden birleştirecek bir anlaşmaya varmak için çok iyi değerlendirmelidir; Yeniden başladığımız yere dönmek ya da çözüm konusunda yeni bir çıkmaza girilmesi hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir.

Amacımız savaşların, kitlesel göçlerin ve acının sona erdiği barışçıl bir dünya için mücadele etmektir. Bu amaç doğrultusunda Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) üyesi sendikaların (PEO, DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, BES, KOOP-SEN) “tüm örgütlerin birleşerek Çözümün ve adamızın Yeniden Birleşmesinin en büyük önceliğimiz olduğunu dile getirilmesi” çağrısını  coşkuyla karşıladık.

Çözümün ancak ve ancak adanın her iki kesiminde de, yeniden birleşmeye ve halkların kardeşliğine inanan sosyal ve sivil hareketlerin güçlerini birleştirmeleri ile sağlanabileceğinin altını önemle çizmek istiyoruz. Herkes tarafından kabul edilecek ve sürdürülebilir bir çözüm olana kadar çabalarımızı daha da yoğun bir şekilde ortaya koyacağımıza; Ülkemizin güney kesiminde Kıbrıslı Türkler’e karşı ortaya konulacak her türlü milliyetçi, ırkçı ve faşist saldırılara karşı duracağımıza söz veriyoruz. Adanın kuzeyi ve güneyinde, İki toplumlu, iki kesimli bir federasyon fikrine karşı olan güçler karşısında kararlılıkla duracağız.

Ülkemizde ‘Barış’ın korunmasının ortak bir dava olduğunu bildirmek istiyoruz: Birleşik bir Kıbrıs için birlikte mücadele etmeye söz veriyoruz. Bunun ışığında; o zaman gelin barışı sağlamak için birlikte harekete geçelim ve kitlesel bir hareket başlatalım.

Tüm Örgütleri, 1 Eylül’de Ara Bölge’deki Ledra Palace noktasında, Dayanışma Evi’nin önünde, saat 19:00’da toplanarak barışın sağlanması ve güçlendirilmesi için ortaya konan çabayı desteklemeye çağırıyoruz.

Destekleyen Örgütler: KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, DEV-İŞ, BES, KOOP-SEN, ÇAĞ-SEN, TIP-İŞ, Pir Sultan Abdal Derneği, The Management Centre of the Mediterranean, PEO, Limassol Civil İnitiative ‘Solution-Reunification-Peace, Proodeftiki Primary School Teachers movement, Proodeftiki Secondary School Teachers movement, United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform, Socialist İnitiative, Bi-communal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of 1963-74 events – Together We Can, Symfiliosi / Uzlaşma /  Reconciliation, New Cyprus Association, Left Wing, Bi-communal Choir For Peace in Cyprus, Cyprus Reunification Movement, German-Cypriot Forum, Workers Democracy, Youth Against Nationalism, NGO Support Centre, IKME Sociopolitical Studies Institute, Hands across the Divide, Association of Historical Dialogue and Research, United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations, Stop the War Coalition, Kontea Heritage Foundation, Committee for a Radical Left Coalition ERAS, New Internationalist Left, Drasy- Eylem, GAT -Gender Advisory Team, Cyprus Academic Dialogue, Famagusta Our Town, Cyprus Sustainability Institute, Famagusta Initiative, KISA – Action for Equality, Support, Antiracism, Bicommunal Kyrenia Initiative, Cyprus Writer’s Union, Epilogi Limassol cultural movement, Politia, INVEST IN EDUCATION, Cypriot’s Voice, Enorasis socio-cultural club