Yangın Helikopteri Bu Yıl Da Mı Yok ?!

0
115

Yine yaz geldi ve yine yangınlara hazır değiliz… Söylenen sözler, verilen vaatler yine unutuldu. Ülke siyaseti ve ülkeyi yönetenler bir kez daha sınıfta kaldılar. Her yangından sonra, ‘‘yangın  helikopteri’’ alınacak diyenler yine kıllarını kıpırdatmadı.

 

Oysa, bir ülkenin orman varlığına sahip olduğunu söyleyebilmek için topraklarının en az yüzde 30’unun ağaçlarla kaplı olması gerekir. Ancak, bizde yasal olarak orman alanı kabul edilen topraklarımız yüzde 19 civarındadır. Kaldı ki, bunun büyük bir kısmı da verimsiz olup, gerçek orman varlığımız sadece yüzde 7 civarındadır. Hal böyle iken, bizleri yönetenlerin dünya ile kıyas edilebilir tek üstünlüğümüzün doğal zenginliklerimiz olduğu gerçeğinden hareketle orman varlığımızı artırmak için uğraş vermeleri en temel görevleridir.

 

Ne var ki, gelmiş geçmiş tüm hükumetler bunun tam tersine ormanlarımızın yok olmasına göz yummakta ve ihmalleri sonucu her geçen gün yangınlarla geleceğimizin karartılmasına neden olmaktadırlar. Bir zamanlar ‘‘yeşil ada’’ olarak bilinen, ancak her geçen gün bu özelliğini daha da yitiren ülkemizin kaderi bu şekilde yönetilmek olmaz. Her yaz geldiğinde ve her yıl yeni bir yangın yaşandığında siyasiler sadece ‘‘laf’’ üreterek yangın helikopterinin mutlaka alınacağını söylemişler ama geldiğimiz noktada yine hiçbir adım atılmamıştır.

 

Ormanlarımızda erken uyarı sistemi kurulmadığı gibi, her yangından sonra gündeme gelen söndürme helikopterinin de bir türlü alınmayışı yönetim zafiyetinin bir ürünüdür. Bilinmelidir ki, yangın yayılırken televizyonlara çıkıp, yakın bölgelerde su tankerleri, dozer ve iş araçları bulunan vatandaşları olay yerine, yangını söndürmeye çağırmayla yangınlar önlenemez. Ya da, ‘‘Türkiye’ yanı başımızda onların helikopterleri hizmetimizde’’ anlayışı ile yangınlara karşı önlem alınmaz.

 

Bizler, bir kez de yangın sezonu öncesinde ülkeyi yönetenleri uyarıyor ve acı bir tecrübe daha yaşanmadan yangın helikopteri sorununu en azından mevsimsel olarak bir yangın helikopteri kiralama yoluna giderek çözmelerini talep ediyoruz.

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

KTOEÖS Yönetim Kurulu (a.)