Öğretmenden Tasarruf Yapılamaz

0
144

Eğitimi gözden çıkaran CTP-DP hükümeti attığı her adımda bunu açıkça ortaya koymaktadır. Öğretmen ihtiyaçlarını “tasarruf” gerekçesi ile azaltan, öğretmen alımlarını geçiciliğe bağlayan anlayış, cami ve tarikatlara ise her türlü mali imkanı sağlamaktan çekinmemektedir

Orta eğitimde ihtiyaç duyulan 89 öğretmen yerine 36 kadro, ilköğretimde ihtiyaç duyulan 45 öğretmen yerine 23 kadro ve özel eğitimde ihtiyaç duyulan 12 öğretmen yerine 0 (sıfır) kadro veren T.C. elçiliğinin memuru, atanmış Maliye Bakanı Sn. Zeren Mungan “tasarruftan” bahsetmektedir. Yeni kadro vermemenin yanısıra doğum izinli, yurtdışı izinli ve hastalık izinli öğretmen kadroları da verilmemektedir. Bu da yetmezmiş gibi “geçici alınmayacaktır” diyen Başbakan Yardımcısı Sn. Serdar Denktaş’ın öğretmenlerin geçici olarak alınacağından haberi olmadığı anlaşılmaktadır. Yapılan açıklamalar ve ortaya konan icraatlar birbiri ile örtüşmediği gibi bunun altında yatanın talimatla yönetilme anlayışı olduğu açıkca görülmektedir. Böylece T.C. Elçiliği’nin adamızın kuzeyini kukla hükümetler aracılığı ile yönettiği bir kez daha ispatlanmıştır.

Devlet okullarına kaynak ayırmayan, özel okulları maddi ve manevi olarak destekleyen devlet anlayışı bizim devletimiz olamaz. Parası olanın okuduğu, parası olmayanın cahil kaldığı bir dayatma ile karşı karşıya olduğumuz aşikardır. 

Tasarrufu dilinden düşürmeyenlerin işe gitmeden para alanları koruduğu üçlü kararname sistemini aynen devam ettirdiği, partizanlıkla adam kayırdığı ve en önemlisi T.C. Elçiliğinin telkinleri ile Sunni İslam anlayışını dayattığı görülmektedir. Bu yıl 63 okulun ek bina ve tamiri için 11 milyon TL harcanırken, Haspolat’taki caminin yapımı için 22 milyon TL verilmesi bunun en güzel örneğidir.

T.C. Elçiliği’nin memuru, atanmış Maliye Bakanı Sn. Zeren Mungan iyi bilmelidir ki eğitim ve sağlık devletin temel görevleridir. Öğretmenden, doktordan, hemşireden, okul ve hastahane çalışanından tasarruf olmaz. Tasarruf yapılacaksa imamdan, camiden, TOMA’dan, müşavirden, partizanlık yaparak işe gelmeyenlerden yapılması gerekir.

Bilinmelidir ki sendikalarımız bu dayatmalara pabuç bırakmadı bırakmayacaktır. Gericiliğe, yobazlığa çanak tutan örümcek kafalı anlayışın eğitim sistemimize sokmaya çalışan öğretmen düşmanlarının karşısında olmaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımızla,    

 

Mehmet Taşker                                                                                 Şener Elcil

KTOEÖS Genel Sekreteri                                                                KTÖS Genel Sekreteri