Katil AKP Üzerinden Soma’ya Yardım Kampanyasını Reddediyoruz

0
204

21 Mayıs 2014 tarihinde yaptığımız basın bildirisi ile Dünya Sendikalar Federasyonuna üye Kıbrıs Sendikaları olarak (KTOEÖS, KTÖS, KTAMS, DEV-İŞ, BES ve PEO) Soma’ya yardım kampanyası başlattığımızı kamuoyuna deklare etmiştik. Üyelerimize ÖYAK, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi bankalarında hesap açarak yardım kampanyasını ivedilikle başlatmıştık.

 

CTP-DP Hükümeti sendikalarla uzlaşarak kamuda çalışanların maaşlarından %1 keserek AKP üzerinden Soma’ya yardım yapma kararı almasını basından öğrenmiş bulunuyoruz. Böyle bir kararın alınmasına katkımız olmadığı gibi, karşı olduğumuzu defalarca hükümet yetkililerine ilettik. Soma’da yaşanan katliamın sebebi AKP’nin Neo Liberal özelleştirme politikalarıdır. AKP’nin hala daha timsah gözyaşı dökerek ölen işçilerin sırtından politika yapmakta olması, bu olay sonrasında bile hiçbir önleme başvurmaması, bizleri derinden yaralarken ortak kampanyada yer almamız söz konusu değildir.

 

Hükümetin almış olduğu bu kararı kabul etmeyeceğimizi ve üyelerimizden, öğretmenlerimizden kesinti yapılmasına izin vermeyeceğimizi, kesinti yapılması halinde yargı yoluna başvuracağımızı şimdiden kamuoyuna bildiririz.

 

Hükümetlerin krizin faturasını çalışanlara çıkarması ve AKP hükümetine yağ çekme uğruna yine çalışanların sırtından politika yapmasını şiddetle protesto ederiz.

 

 

Tahir GÖKÇEBEL                                                        Şener Elcil

KTOEÖS Başkanı                                                   KTÖS Genel Sekreteri