‘Öğretmenler Değerlidir, Statüleri Geliştirilmelidir’

0
320

5 Ekim 2016

Dünya Öğretmenler Günü

‘Öğretmenler Değerlidir, Statüleri Geliştirilmelidir’

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü tüm eğitimciler için önemli bir gündür. Öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamak ve ILO/UNESCO’nun 1966 Öğretmen Statüsü üzerine Önergesini, ayrıca Yüksek Eğitim Öğretim Personeli Statüsü ile ilgili UNESCO’nun 1997 Önergesini desteklemek ve vurgu yapmak için bir fırsattır.  Bu araçlar öğretmenlik mesleği için uluslararası standartları tanımlamaktadır.

Bu yılki Dünya Öğretmenler Gününün teması: “Öğretmenler Değerlidir, Statüleri Geliştirilmelidir” olarak belirlenmiştir. Bu yılki Dünya Öğretmenler Günü’nde ILO/UNESCO’nun Öğretmen Statüsü üzerine Önergesinin kabulünün 50. Yılına dikkat çekilmektedir. Önergenin hedefi olan öğretmenlerin çalışma koşullarının ve mesleki statülerinin geliştirilmesinde her zamankinden daha acil ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapılmaktadır. Eğitim Enternasyonali’nin araştırma verilerine ve diğer incelemelere göre öğretmenlerin son yıllarda statülerinin düşürüldüğü ve çalışma koşullarının kötüleştiği görülmektedir.

Bunun nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  1. Standartların altında öğretmen yetiştirme programları ve öğretmenlik niteliği düşük personelin istihdam edilmesi;
  2. Akademik özgürlük ve mesleki özerklik ihlalleri;
  3. Öğretmenlerin insan ve sendikal haklarına ciddi saldırıların gerçekleştirilmesi ve
  4. Genel olarak öğretmenlerin, diğer mesleklerle karşılaştırıldığında, daha az maaş ve çalışma koşulları altında çalıştırılmasıdır.

Ülkemizde ise Göç Yasası gibi adaletsiz, ayırımcı yasalar kalıcılaştırılmak istenmektedir. Öğretmenlerin yaptığı görevler ve gizli emeği değersizleştirilmek istenmektedir. Öğretmenlik mesleği sadece sınıfta teorik derse indirgenmek istenmektedir.

Öğretmenlik mesleğine yönelik olumsuz politikalar sona erdirilmelidir. Hükümetlerin ve devletlerin öğretmenlere değer verme, onore etme ve saygı gösterilmesini sağlama yükümlülüğü vardır. Öğretmenlere ve tüm eğitim çalışanlarına gerekli değerin verilmesi için uygun çalışma koşullarının sağlanması; donanımlı kaynaklara sahip olunması; sağlıklı ve güvenli çalışma alanlarının sağlanması; güven; mesleki özerklik; akademik özgürlük; yüksek kalitede hizmet-içi eğitim ve sürdürülebilir mesleki gelişim gibi şartlar zorunlu kılınmalıdır.

EI üyesi Kıbrıslı Türk Öğretmen Sendikaları olarak 5 Ekim dünya öğretmenler gününde öğretmenlerin sesinin duyulması ve öğretmenlerin mesleki statülerinin geliştirilmesinde hükümetlerin yükümlülüklerini hatırlatır, tüm öğretmenlerimizin dünya öğretmenler gününü kutlarız.

KTOEÖS                                      KTÖS                                    DAÜSEN