İki Toplumlu Barış İnisiyatifi: “Görüşmelerin Yeniden Başlamasını Destekliyoruz”

0
104

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs, müzakerelerin yeniden başlamasını yenilenen beklentilerle ve memnuniyetle karşılıyor.

İki toplumun liderlerinin mümkün olan en kısa sürede bir anlaşmaya varmayı amaçlayan ve birleşmiş bir ada için çalışmaya yönelik, yeniden inşa edilmiş kararlılığını memnuniyetle karşılıyoruz.

Görüşmelerin şu anki aşamasında bazı sorunlar yaşanmasına rağmen üzerinde fikir birliği bekleyen konuların detaylarıyla müzakere edilmiş olduğunu ve şimdi karar zamanının geldiğini yinelemek isteriz. Bir anlaşmaya varılabilmesi için müzakere masasında iyi niyetin, kararlılığın ve yaratıcılığın ortaya konulmasının tam zamanıdır.
Müzakere sürecinin liderlere bağlı olduğu defalarca belirtilmiştir. Varılacak olan anlaşmanın, yeniden birleşmiş ve barışçıl bir Kıbrıs vizyonuna sahip Kıbrıslıları ilgilendiren bir konu olarak algılanması gerekmektedir. Bu bağlamda, iki liderin birlikte çalışarak, nihai bir anlaşmanın yolunu açabilecek, üzerinde uzlaşılmış bir düzenlemeye varabileceğine güvenimiz tamdır.

Zamanımız sınırsız değildir!

Süreç, somut sonuçların elde edilebileceği, verimli bir şekilde yürütülmelidir. Sürecin açık uçlu bir biçim almasına izin verilmesi, gelecek için tüm umutları yok edecek ve ‘de facto’ bölünmeyi kalıcı hale getiren diğer süreçlerin gelişmesine yol açacaktır.

Sivil toplum olarak, barış ve yeniden birleşme umutlarını korumak için harekete geçmeye ve de bu zor ama gelecek vaadeden görevi desteklemeye hazır olacağımızı beyan ederiz.

 

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs

 

13 Nisan, 2017

 

——————–

The Bi-communal Peace Initiative – United Cyprus welcomes the resumption of negotiations with renewed expectations. We welcome the renewed commitment of the leaders of the two communities to work for a reunified island aiming at reaching an agreement the soonest possible.

We reiterate that despite the problems faced at the current stage of the negotiations, the remaining issues have been thoroughly negotiated and we are now at decision stage. It is time for goodwill, decisiveness and creativity to be demonstrated at the negotiating table so that an agreement can be reached.

It is repeatedly stated that the negotiation process is leader-led. The agreement to be reached needs to remain an issue of concern only to Cypriots with a vision for a reunited and peaceful Cyprus. In this context we are confident that working together the two leaders can arrive at a compromised arrangement that can open the road for a final settlement.

Time is not unlimited!

The process needs to proceed in an efficient manner that can lead to tangible results. Allowing the process to become open ended will destroy the prospects and will allow other processes to develop leading the de facto division to become permanent.

As civil society, we declare that we will be vigilant to support  this difficult but promising task while at the same being ready to mobilize in safeguarding the prospects of peace and reunification.

 

 

 

The Bi-communal Peace Initiative – United Cyprus

 

12th April, 2017