Çocukların Sağlığı ve Can Güvenliği Tehlikeye Atılmaktadır!

0
302

Bu öğretim yılında da okullar açıldığından beri taşımacılıkla ilgili sıkıntılar hala devam etmektedir. Değirmenlik Lisesinde tek bir otobüsle iki seferde farklı bölgelere öğrencileri taşıyan otobüs şirketi çocukların eve 2.30’ta varmalarına neden olmaktadır. Dün (17 Aralık 2019) ise söz konusu otobüsün frenleri patladığından öğrencilerin evlerine daha da geç ulaşmalarına ve tehlikeli saatler yaşamalarına neden olmuştur.

Bakanlık ise ha bugün ha yarın diyerek durumu oyalamakta çözememektedir, çünkü partiler arası güç çatışmasından yani, ulaştırma ve eğitim bakanlığı arasındaki siyasi çekişmeden olay çıkmaza girmekte bunun bedelini de çocuklarımız ödemektedir.

Oğuz Veli Ortaokulunda kayıt kabul tüzüğüne uygun kayıt yaptıran öğrencilerin bir kısmından ise taşımacılık tüzüğüne uymadığı gerekçesiyle ücret talep edilmektedir. Bu çocuklar ilkokula başlarken ikamet yerlerine bakılmaksızın oğuz veli ortaokulunun kapsam alanındaki bir okula kayıtları kabul ediliyorsa bugün ikamet yerlerinden dolayı ücret talep etme hakkınız da olamaz. Geçmişte bilerek yaptığınız yanlışı bugün çocuklara ve velilere ödetmeniz haksızlıktır.

Eğri gemi doğru sefer mümkün değildir!

Yasa ve tüzüklere öncelikle bakanlık uymalıdır!

Bir başka okulumuzda taşımacılık yapan şoförlerimizden bazıları okul müdürüyle tartışmaya girmekte, hakarete varan ifadeler kullanmakta, keyfi tavırlar sergilemektedir. Bakanlığın bilgisi olmasına rağmen bu konuda herhangi bir irade ortaya konmamaktadır. Denetim yaptırım kimde, kim amir belli değildir.

Bir başka okulumuzda taşımacılık yapan şoförlerden biri taşıdığı kız öğrencilerden birinin cep telefonuna uygun olmayan mesajlar atmış olay polise yansıtılmıştır. Bu olay denetimin yerlerde süründüğünün göstergelerinden biridir.

Araçların yaşını, şoförlerin sağlık durumlarını, çalışma izinlerini denetleyecek,

düzenli şekilde kontrol edecek bir sistem oluşturulmalıdır! 

Aksi takdirde yaşanan ve yaşanacak olan tüm felaketlerin sorumlusu

Eğitim Bakanlığı olacaktır!

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde taşımacılıkta yolsuzluk meselesi gündeme getirilmiş ancak devamı getirilip sonuca ulaştırılmamıştır. Görünen odur ki partizanlık bu konuda da ‘dokunulmazlığı’ getirmiştir.

Eğitim bakanlığı ve ulaştırma bakanlığı arasındaki torpil konusunda gerçekleşen güç savaşına son verilmeli, taşımacılıkta partizanca yaklaşımlar bitirilmeli, kullanılan otobüsler,  şoförleri denetlenmeli, birilerine rant sağlamayı değil öğrencilerimizin sağlıklı ve güvende taşınmasını olması gerektiği gibi önceliğine koyma sorumluluğunu göstermelidir.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim  Kurulu (a.)