Halkın Enflasyonu Yüzde Kaç?

0
126

Hükümet yasa gücünde kararname ile 2015 yılı hayat pahalılığını dondurmuştur. Kararnamenin ilanından sonra iki aylık dönemde hayat pahalılığı eksi (-) 2.14 olarak açıklanmıştır. Saptırılan DPÖ rakamları ile hükümet kamuoyu ile dalga geçmektedir.

“HP donduruldu, öyle olmasaydı zaten eksi çıkacaktı” denilmektedir. Halk mutfak masraflarının her geçen gün artmaya devam ettiğini bilmektedir. DPÖ tarafından açıklanan hayat pahalılığı rakamlarına kimse itibar etmemektedir.

Maliye Bakanlığına atfen yapılan açıklamada ekonominin kayıt ve denetim altına alınarak “Yerel gelirlerin” artırıldığı ve cari açığın giderildiği değerlendirilmesinde bulunularak halkla dalga geçilmeye devam edilmektedir. Bu açıklama ile esas olarak gizlenen, çalışandan çalınan hayat pahalılığıdır.

CTP-BG/DP-UG’ye soruyoruz?

• Dar gelirlinin, yoksulun yani halk kesimlerinin enflasyonu yükselirken kimin enflasyonu düşüyor?

• Üçlü kararnameler devam ederken, peşkeşler sürerken, büyük tüccara KDV, emlak vergileri azaltılırken, harcamalar, örtülü ödenekler devam ederken, sadece çalışandan yoksuldan kesintiyle mi cari bütçe denkleştirilecektir?

• Kayıt dışı ekonominin devam ettiği ülkemizde patronlara yapılan vergi afları, elektrik indirimleri ile mi cari açık giderilmiştir?

• Niyet asgari ücretliye, özel sektörde çalışana, dar gelirliye katkı mı, yoksa herkesi göç yasasına sokmak mıdır?

Vedat TEK
KTOEÖS Mali Sekreteri