27 Nisan – 3 Mayıs 2015 Sayı 45

0
234

kAPAK 45

 

Kıbrıs Türk Halkı İradesini Ortaya Koymuştur

seçim

Kıbrıs Türk Toplumu kendi kendini yönetmek, kendi kurumlarına sahip çıkmak, dünya vatandaşı olmak ve federal çözümü istemekte; kumar, fuhuş, gazino, uyuşturucu, insan kaçakçılığının kaderi olmadığını bilmektedir. Toplumumuz Sosyal Güvensizlik, Göç Yasası, Nükleer Santraller gibi dayatmalara boyun eğmeyeceğini ortaya koymuştur.  Nüfus, ekonomi üzerinden yapılan siyaset ile varlığına yönelik yapılan tehdidi algılayan ve bu politikaları reddeden bir duruş sergilenmiştir. Verilen oylar aslında Kıbrıs Türk Toplumunun değişmeyen talebine devam ettiğini; bu talebini algılamayanları değiştirdiğinin altını bir kez daha çizmiştir.

Seçimler geride kalmıştır. Kazanan Sn. Akıncı’ya başarılar dileriz. KTOEÖS olarak Kıbrıs Türk Toplumunun taleplerinin gerçekleşmesi ve ilerlemenin öncüsü olmaya devam edeceğiz. Sn. Akıncı ve tüm siyasi partiler halk tarafından verilen mesajı artık net olarak algılamalıdır.

27 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

Kıbrıs Türk Toplumuna Planlı Bir Saldırı Gerçekleştirilmektedir

erdogana soruyorz

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaratılan ve geliştirilen ucube statükoda TC hükümetlerinin, işbirlikçilerin payı büyüktür. Bu ucube statükodan servetlerine servet katan ayrıcalıklı yetkililerden 3-5 tane yandaş şirket ve yerli işbirlikçiler dışında kimse memnun değildir. Kıbrıs Türk Toplumu en az Kıbrıs Rum Toplumu ile siyasi eşit ortak iken bugün kumarhaneleri, kerhaneleri, gazinoları, kaçak insanları, kara para ve uyuşturucu ticareti merkezi haline geldiyse; külliyeleri, tarikatları, misyonerleri ile kültür, nüfus, ekonomik bunalımdaysa, bunda küçük kasaba kabadayısı tavırları ve politikaları baş rol oynamıştır.

29 Nisan 2014 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

 

Toplantılarımız / Çalışmalarımız

27 Nisan 2015, Pazartesi günü 17:00’de Kıbrıs Diyalog Formu toplantısı Fulbright Merkezi Ara Bölgede gerçekleştirildi.

29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14.30’da sendika binamızda bilinçli şekilde tercih yapılması ve formların eksiksiz doldurulması amacı ile üyelerimizle Nakil Bilgilendirme toplantımız gerçekleşti.

29 Nisan Çarşamba günü 18:00’de İki Toplumlu Barış İnisiyatifi toplantısı BM Ara Bölge – Goethe Enstitüsü gerçekleştirildi. Gündem: 1. Çözüm için yeni potansiyel üzerine Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk konuşmacılardan özet değerlendirme 2. Hareket Planı için öneriler 3. Haziran’da önerilen iki toplumlu konferans 4. Organizasyon konuları

30 Nisan 2015 Perşembe saat 14:30’da sendikamız merkez Lefkoşa Merkez binasında,  İşletmelerde beceri eğitimi ve Meslek liselerinde ivediliği olan sorunlar gündemiyle Meslek Liselerinin sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri üretmek için toplantımız gerçekleştirildi. Her okuldan iki meslek öğretmeni temsilcinin katıldığı toplantımızda Meslek okullarındaki sorunlar üzerinde tespit ve çözüm önerileri irdelendi.

 

Duyurularımız

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Birlikte Sesimizi Yükseltelim, Birlikte Mücadele Edelim

1may1

Dünya Sendikalar Federasyonu- DSF üyesi PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES ve KOOP-SEN olarak ortak organize edeceğimiz 1 Mayıs mitingine tüm öğretmenlerimizi, Kıbrıslı tüm emekçileri ile birlikte ülkemizin sınıf sendikacılığı ilkeleri ile birlikte mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

  • Dayatma paketlere karşı,
  • Çalışma koşullarının düzensizleştirilmesine, özelleştirmelere, sosyal devletin ortadan kaldırılmasına, kriz bahanesiyle dayatılan kemer sıkma politikalarına karşı,
  • Kapitalizmin Irkçı, Cinsiyetçi, etnik her türlü ayrımcılığına karşı,
  • Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk öncü sendikacıların bize bıraktıkları çalışma yaşamına ilişkin kazanımları ve sosyal kazanımları korumak için,
  • Kıbrıs sorununun çözümü ve yurdumuza barışın tesis edilmesi için

 

Birlikte Sesimizi Yükseltelim, Birlikte Mücadele Edelim

 

1 Mayıs 2015 Cuma günü saat:19.00’da Ara Bölge’de Ledra Palas karşısında gerçekleştirilecek olan bu yılki ortak 1 Mayıs mücadeleyi yükseltme günü etkinliğinde

 Kıbrıs’ın emekçilerinin birlik ve direniş mesajını,

Köleleştirilmeyi kabul etmeyeceğimizi,

Özgür ve insanca yaşama hakkımızı

Yüksek Sesle Haykıracağız!

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü 17:00’de Kuğula Parkta Toplanıyoruz

 

Kapitalist Dayatma politikalara karşı direniyoruz!

Çözüm ve Barış için mücadele ediyoruz!

 

Yer Değiştirme Başvurularının Son Günü 8 Mayıs 2015

Nakil Basvuru Formu

2015 yılı yer değiştirme bekleme listesi ve yer değiştirme başvuru formları bakanlık tarafından ve internet ortamında okullara gönderilmiştir. Yer Değiştirme formu ayrıca web sitemizde bulunmaktadır.

Öğretmen nakil başvuruları 29 Nisan8 Mayıs 2015 mesai bitimine kadar (15:30) ilgili daire müdürlüklerine ve bir nüshasının da sendikamıza ulaştırılması gerekmektedir.
8 Mayıs mesai bitiminden sonra yapılan başvurular tüzük gereği KABUL EDİLEMEYECEKTİR.

Yer Değiştirme Bildirim Formu 2015

 

 

AB Bilgi Merkezinin Açılışı Gerçekleşti

abbilgi-640x320 (1)

Avrupa Birliği’nin  yasal ve politik düzenlemeleri ile AB Yardım Programları konularında bilgilendirmeler yaparak Kıbrıs Türk toplumunu AB’ye yakınlaştırmak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından kurulan AB Bilgi Merkezi, 30 Nisan 2015 Perşembe günü düzenlenen törenle hizmete girdi.

Lefkoşa Köşklüçiftlik’te bulunan AB Bilgi Merkezi, faaliyetleri, kampanyaları ve sosyal medyada aktif olarak göstereceği varlığıyla Kıbrıslı Türklerin AB hakkındaki bilgi ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak.

Toplam bütçesi 1.5 milyon Euro olan AB Bilgi Merkezi 30 aylık bir proje olarak 2017 ortasına kadar faaliyet gösterecek. Bilgi Merkezi Kıbrıslı Türklere yönelik AB Mali Yardım Tüzüğü altında finanse ediliyor.

Açılışa Dışişleri Bakanı Özdil Nami, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, bazı yabancı misyon temsilcileri ile Dışişleri Bakanlığı ile AB Koordinasyon Merkezi’nden yetkililerle, sendikamız başkanı Tahir Gökçebel ve Mali Sekreterimiz Selma Eylem katıldı.

Açılışta Proje Direktörü Sophie Rohn, Avrupa Komisyonu’nun Bölgesel ve Kentsel Politikalar Genel Direktörü Walter Deffaa ile Dışişleri Bakanı Özdil Nami birer konuşma yaptı.

Proje Direktörü Sophie Rohn konuşmasında Bilgi Merkezi’nin önemine işaret etti ve bunun sadece bir mekan açılışı olarak değil, Kıbrıslı Türkler ile AB’nin çekirdek değerleri arasında bir sinerji yaratmak ve geliştirmek açısında da önemli olduğunu dile getirdi.

Rohn, hem bilgilendirme hem de iletişim kurmanın amaçlandığı bu yolda farkılıklarını öğrenerek bunlara kucak açmalarının sağlandığını da ifade etti ve farklılıkların, çeşitliliklerin toplumları bölen değil, birleştiren unsurlar olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun Bölgesel ve Kentsel Politikalar Genel Direktörü Walter Deffaa da konuşmasında her şeyin bir biriyle bağlantılı olduğu günümüz dünyasında iletişimin vazgeçilmez olduğuna dikkat çekti ve iletişimin çok kolay olduğunu ancak doğru mesajları doğru yerlere ulaştırmanın çok da kolay olmadığını kaydetti.

Defaa, çok iyi şeyler yapılıyor olabildiğini ancak bunları doğru şekilde ilgilenen kişilere aktarılmadığı takdirde onların bundan haberdar olamayacağını söyledi.

AB’nin yaptığı çalışmaları anlatan bu tür yerlerin bu nedenle büyük önem arz ettiğini dile getiren Defaa, bu ofisin komisyonun diğer iletişim faaliyetlerini tamamlayıcı nitelikte olacağını ifade etti. Defaa Kıbrıslı Türklerin Bilgi Merkezi’nin etkinliklerinde aktif rol almasını sorular sormasını, fikirlerini aktarmasını da istedi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami ise Kıbrıs Türk halkının Avrupa Birliği vizyonuna sahip olduğunu uzun yıllardan beri kanıtlamış ve bu hedefe ulaşmak için somut adımlar atmış bir halk olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ın federal bir çatı altında birleşmesi ve Avrupa Birliği için oy kullandığını hatırlatan Nami, bu vizyonun güçlü bir şekilde canlı olduğunun bugüne kadar gösterilen iradeyle ortada olduğunu vurguladı.

Bu vizyonun ayakta tutulmasının sadece Kıbrıs Türk halkının değil Avrupa Birliği’nin de üstüne düşen bir sorumluluk olduğunu ifade eden Nami, bu açıdan Avrupa Birliği’nin 2004 yılında Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonlara son verme kararını hayata geçirmek için artan bir tempoda projeler üretmesi ve bunu uygulamaya koymasının gerekli olduğunu söyledi.

Bugüne kadar bu çerçevede Dikmen Çöplüğünün ıslahı, Kültürel Mirasın Korunması, birçok bürokratın AB normlarında eğitilmesi gibi önemli projeler gerçekleştiğini dile getiren Nami, Bilgi Merkezi’nin KKTC Meclisi’ne bu kadar yakın bir noktada olmasından da sembolik bir anlam çıkardığını, bunun milletvekillerine verilen önemli bir mesaj olduğunu, bundan sonra yapacakları yasalarda AB ile ilgili daha yakından bilgi edinme fırsatı yakalayacaklarını kaydetti.

Nami, Kıbrıs Türk halkını da bu merkezi etkin şekilde kullanmaya davet etti.