1 Mayıs: Ortak Vatan İçin Ortak Mücadele

0
111

Lefkoşa ara bölgedeki Taksim Sahası’nda gerçekleştirilen etkinliğe sendikamızın da içerisinde yer alığı Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden 50’ye yakın siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü bir araya geldi. Öğrenci topluluklarının da yer aldığı etkinlikte halkların kardeşliği vurgulanarak, Kıbrıs üzerindeki baskı ve sömürü politikaları eleştirildi.

DEV-İŞ ve PEO yetkililerinin yaptığı açılış konuşmasının ardından İki Toplumlu Koro eşliğinde özgürlük ve barış şarkıları söylendi. ‘İki Toplumlu Koro’ etkinlik boyunca ellerindeki zeytin dallarını bırakmadılar. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler birlikte dans edip fotoğraf çekildi. İki toplumun birlikte geçirdiği samimi ve keyifli saatler barış için umut olduğunu gösterdi.

Kıbrıs’ta Barış Engellenemez

Mitingde Türkçe ve Rumca “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganları atıldı. İşci sınıfın uluslar arası birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Ada’da ortak vatan ve barış mesajlarıyla kutlandı.

 

Dünya Sendikalar Federasyonu- DSF üyesi PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES ve KOOP-SEN olarak ortak organize edilen 1 Mayıs mitinginde tüm öğretmenlerimiz, Kıbrıslı tüm emekçileri ile birlikte ülkemizin sınıf sendikacılığı ilkeleri ile birlikte mücadeleyi yükseltmeye çağırıldı.

  • Dayatma paketlere karşı,
  • Çalışma koşullarının düzensizleştirilmesine, özelleştirmelere, sosyal devletin ortadan kaldırılmasına, kriz bahanesiyle dayatılan kemer sıkma politikalarına karşı,
  • Kapitalizmin Irkçı, Cinsiyetçi, etnik her türlü ayrımcılığına karşı,
  • Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk öncü sendikacıların bize bıraktıkları çalışma yaşamına ilişkin kazanımları ve sosyal kazanımları korumak için,
  • Kıbrıs sorununun çözümü ve yurdumuza barışın tesis edilmesi için

 

Birlikte Sesimizi Yükseltelim, Birlikte Mücadele Edelim 

 Kıbrıs’ın emekçilerinin birlik ve direniş mesajını,

Köleleştirilmeyi kabul etmeyeceğimizi,

Özgür ve insanca yaşama hakkımızı

Yüksek Sesle Haykıracağız!

 

 

Kapitalist Dayatma politikalara karşı direniyoruz!

Çözüm ve Barış için mücadele ediyoruz!

 

1may1