4 – 10 Mayıs 2015 Sayı 46

0
122

1 Mayıs: Ortak Vatan için Ortak Mücadele 

072

Lefkoşa ara bölgedeki Taksim Sahası’nda gerçekleştirilen etkinliğe sendikamızın da içerisinde yer alığı Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden 50’ye yakın siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü bir araya geldi. Öğrenci topluluklarının da yer aldığı etkinlikte halkların kardeşliği vurgulanarak, Kıbrıs üzerindeki baskı ve sömürü politikaları eleştirildi.

IMG_0589

DEV-İŞ ve PEO yetkililerinin yaptığı açılış konuşmasının ardından İki Toplumlu Koro eşliğinde özgürlük ve barış şarkıları söylendi. ‘İki Toplumlu Koro’ etkinlik boyunca ellerindeki zeytin dallarını bırakmadılar. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler birlikte dans edip fotoğraf çekildi. İki toplumun birlikte geçirdiği samimi ve keyifli saatler barış için umut olduğunu gösterdi.

hasan-felek-e1430530788147

Kıbrıs’ta Barış Engellenemez

Mitingde Türkçe ve Rumca “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganları atıldı. İşci sınıfın uluslar arası birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Ada’da ortak vatan ve barış mesajlarıyla kutlandı.

 

 

Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi AKEL ile görüştü

IMG_0317

4 Mayıs Pazartesi sendikamızın da içerisinde yer aldığı “Birleşik Kıbrıs-İki Toplumlu Barış İnisiyatifi” AKEL ile görüştü.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun görüşmede yaptığı açıklamada, çözüm için herkesin sorumluluk üstlenmesi gerektiğine vurgu yaptı ve Mayıs ayı içerisinde yeniden başlayacak müzakerelerin zorlu bir süreç olacağını, bu sürece destek verilmesi yönünde görüş belirtti.

Kiprianu, Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesinin ardından çözüm için yeni bir fırsat oluştuğunu ve bunun, müzakere masasında iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İnisiyatif adına konuşma yapan Başkanımız Tahir Gökçebel, federal çözümün gerekliliğinden bahsederek, çözüm için momentum bulunduğu ancak siyasi iradenin eksik olduğu yönünde bir değerlendirme yaptı. Gökçebel, Annan Planına evet diyen DİSY’nin iktidarda olması, çözümün her iki topluma ekonomik bir fırsat yaratacağı inancı ve Kıbrıs Türk toplumundaki siyasi değişim ortamı ile yeni bir umudun doğduğunu belirtti.

 

Toplantılarımız / Çalışmalarımız

4 Mayıs Pazartesi 19:30’da Dünya Basın Günü Resepsiyonuna katıldık.

5 Mayıs Salı 15:00’te Göç Yasasına Dur De Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

6 Mayıs Çarşamba 10:00’da MTÖ Dairesi ile Toplantı gerçekleştirildi.  Gündem: İşletmelerde Beceri Eğitimi

6 Mayıs Çarşamba 14:30’da Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Gündem: 1-Nakiller 2- MTÖ İşletmelerde Beceri Eğitimi 3-Bilgilendirme

7 Mayıs Perşembe 09:30’da KTÖS’ün 2011 sonrası öğretmenlerle ve onların görevli olduğu bazı okulları ile Meclis önünde Göç Yasası eylemine destek verdik.

7 Mayıs Perşembe 10:00’da Atatürk Meslek Lisesi’nde öğretmenlerimizle toplantı gerçekleştirildi.

7 Mayıs Perşembe 17:00’de Dayanışma Evinde İki Toplumlu Barış İnisiyatifinin toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 11 Mayıs Pazartesi 19.00’da iki toplum liderinin Ledra Palace Hotel’de ilk buluşmalarına sendikalardan destek belirtmek ve Adamızda çözümü, birleşmeyi, barışı halkların kardeşliğini isteyen tüm örgüt ve bireyleri bu başlangıçta dayanışma göstermek için 18:00’de Ledra Palas Hotel’i önünde toplanma kararı alındı.

8 Mayıs Cuma 19:00’da PEO Genel Konseyi federasyonu Yürütme Kurulu’nun üyeleri ve PEO lider kadroları arasında yıllarca yer alan Sotiris Fellas, Dimitris Konstantinu ve Andreas Pavlikas’ın federasyonun profesyonel yapısından emekli olmaları nedeniyle onurlarına  etkinlik gerçekleştirilecek.

8 Mayıs Cuma 20:30’da Chateau Status’ta Nükleere Hayır Platformu ve Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebacca Harms ile akşam yemeği gerçekleşecek.

11 Mayıs Pazartesi 17:30’da İki Toplumlu Barış İnisiyatifinden bir heyet DISY başkanı  ile Averoff Neophytou ile görüşecek.

13 Mayıs Çarşamba 17:00 – 19:00 arası  Köşklüçiftlik’te yeni açılan AB Bilgi Merkezinde Avrupa Günü etkinliği gerçekleşecek.

 

Duyurularımız

KTOEÖS 11. Oğuz Türkmen Halı Saha Futbol Turnuvası 5. Hafta Skorları

halısaha

5. Hafta Halı Saha Turnuvası Skorları