01 – 21 Haziran 2016 – Sayı 82

0
251

Mülteci Olmak Kader Değildir

CVZB4JTUwAASW8i

Özellikle TC hükümeti, barındırdığı mülteciler üzerinden siyasi emeller ve rant sağlama peşindedir. Mülteci konumundaki bu insanların umutları üzerinden bir çıkar elde etmeye çalışmak insanca bir yaklaşım değildir. Kıbrıs konusundaki çözümsüzlük mülteciler konusunda da insani anlamda sorunlarla yüz yüze gelmemize neden olmaktadır. KKTC’nin uluslararası hukuk sistemine dahil olmaması sorunun temel kaynağı olmakla birlikte, ilgili konuda KKTC devletinin herhangi bir mevzuatının bulunmaması da mülteci konularının siyasi erkin perspektifine-keyfine bağlı olarak ele alınmasına neden olmaktadır. Geçtiğimiz süreçte sahillerimize vuran sesiz çığlıklar bir insanlık ayıbıdır. Bu ayıbın karşısında şu an ülkemizde bulunan mültecilere insanca yaşama hakkı sağlamak zorunluluğunu yüreğimizde hissediyoruz.

Ülkemizde biran önce “sığınmacılar” ve “mültecilerle” ilgili bir politikamızın ve uluslararası hukuka uygun yasal düzenlemelerimizin olması gerektiğini vurgulamak ister; kendi ülkemizde biran önce çözümün olması ve tüm dünyada barışın sağlanması için gerekli katkıyı koymaya devam edeceğiz.

20 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan bildirimizin tam metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

Mülteci Çocuklarımızın Resimleri Sergilendi

011097

Yaşları 4 ile 15 arası değişen 16 mülteci çocuğun iki ay boyunca Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ve Mülteci Hakları Derneği işbirliğiyle gerçekleşen sanat atölyesinden çalışmaların yer aldığı serginin açılışı 17 Haziran Cuma günü 18:00’de Lefkeliler Hanı yanındaki meydanda gerçekleşti.

Çocuklara sanatla daha yakından tanışma fırsatı sağlama amacıyla düzenlenmiş olan atölye çalışmaları gönüllü öğretmenler tarafından yürütüldü. Atölyenin bir diğer amacı, savaş, yıkım, korku gibi travmalarla yüzleşmiş çocuklara kendi deneyimlerini, duygu ve düşüncelerini güvenle ve özgürce ifade edebilecekleri bir alan sağlamaktı. Her çocuktan seçilmiş iki işin yer alacağı sergi, Dünya Mülteciler Günü etkinlikleri çerçevesinde 17-18 Haziran süresince halka açık sergilendi.

 

Koordinasyon Ofisini Reddediyoruz

158159

17 Haziran akşamı Reddediyoruz Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe binlerce kişi katıldı, Lefkoşa sokakları ‘koordinasyon ofisini reddediyoruz’ sloganı ile inledi. Dereboyu Citroen Işıklarından Cumhurbaşkanlığı sarayına, ardından Meclis önüne yüründü.

13 Haziran Pazartesi akşamı, günlerdir süren eylemlerimizin ardından hükümet kanadında yer alan milletvekillerinin gençliğin sesine kulak vererek anlaşmayı onaylamayacağını umut ediyorduk. Gün boyunca kendilerine “bir damla onur” diye seslenerek, kendi kendimizi yönetme hakkımız doğrultusunda, biraz irade sahibi olmalarını umut ettik. Fakat Genel Kurul sırasında, anlaşmadaki sıkıntıların farkında olduklarını belirttikleri halde, hükümet yetkilileri, o akşam halkın sesine kulaklarını tıkadı ve alelacele meclise getirdikleri yasayı, gece geç saatlerde onaylayarak, hayatları boyunca unutamayacakları, unutturmayacağımız bir yanlışa imza attılar…

Reddediyoruz Platformu’nun Cumhurbaşkanlığı önünde okunan basın açıklamasının tam metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

Hala Sultan İlahiyat Koleji YASA DIŞI BULUNDU

halasultan

Haspolat’ta bulunan Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin ‘müfredatı’ yasa dışı bulundu.  Yüksek İdare Mahkemesi, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin ‘müfredatının yasa dışı’ olduğuna karar vererek, ‘Eğitim Bakanlığı’nın okulun faaliyete geçmesiyle ilgili iki yıl önce aldığı idari kararı yetkisiz bularak’ iptal etti.

17 Haziran Perşembe günü 09:15’te Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) KTOEÖS ve KTÖS olarak  Hala Sultan İlahiyat Koleji hakkında açtığımız davalar sonuçlandı. Açılan davalarda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi tarafından alınan Lefkoşa’da, Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji hususunda alınan kararın iptal edilmesini iki sendika olarak talep etmiştik. Yüksek İdare Mahkemesi’nin konuyla ilgili aldığı karara göre, Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin müfredatı ile eğitim verilmesinin yasa dışı olduğu ortaya çıktı. Karar sonrası basına açıklama yapan başkanımız Tahir Gökçebel, Yüksek İdare Mahkemesi’nin, Eğitim Bakanlığı’nın açılmaması gereken bir okulu yasalara aykırı bir şekilde açtığının görüldüğünü belirterek, “böyle bir okul bizim yasamıza göre yoktur. Mahkeme bu kararı iptal etmekle okulun yasa dışı olduğunu, aslında böyle bir okulun var olmadığını ortaya koymuş oldu” dedi.

 

EĞİTİM SİSTEMİMİZ TAHAKKÜMDEN KURTARILMALIDIR

basın toplantısı

Aylarca devlet okullarının sorunsuz açılması için mücadele ediyoruz.  Sendikalarımız Eğitim Bakanlığı ile birçok görüşme yapmakta, yazılı-sözlü birçok öneri yaparak, günlerce çalışmalara katılmaktadır. .

Maalesef iki sendikamızın katkılarını, öğretmenlerin görünür-görünmez emeğini hiçleştirmek için yoğun bir çaba ve karalama ile karşı karşıyayız. Bunca çabaya rağmen maalesef yüzlerce sorun içerisinde cebelleşen öğretmenlerimiz ve devlet okulları her eğitim yılına yüzlerce sorunla birlikte başlatılmaktadır.

Bilimsel, demokratik, laik, parasız ve nitelikli kamusal eğitimden vazgeçilmiştir. TC’den ithal edilen eğitim sistemi dünyanın en başarısız, gerici, sorunlu eğitim sistemleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde eğitim gerici figürlerle donatılmış, parayla satın alınan bir mala çevrilmiştir. Seçmeci-Elemeci sınav modelleri ile eğitimi, kültürü günümüzde sadece ayrıcalıklı aileler satın alabilmektedir. Ayrılıkçı, ırkçı, cinsiyetçi, gerici bir eğitim sistemi TC’den ithal edilmiştir. Dindar, kindar, itaatkâr nesiller yetiştirilmek için cami, külliye, tarikat yurtları yapımı hızla devam ettirilmekte; spor, kültür etkinlikleri tamamen TC kontrolüne geçecek şekilde “Koordinasyon Ofisine” bağlanmaktadır. Devlet okulları bilinçli olarak finanse edilmemektedir. Yıkılma tehlikesi altında 1974’ten kalma bina, sıra, sandalye, depo, su boruları, tuvalet, sorunlu elektriğe sahip onlarca okul halkın çocuklarına eğitim vermeye çalışmaktadır.

Asimilasyoncu, entegrasyoncu nüfus politikaları gereği olarak birçok okulda sınıf yapımından dolayı oyun alanı kalmamıştır. Kasıtlı olarak öğretmen fazlalığı var politikaları estirerek her yıl onlarca okul müdürsüz, muavinsiz, öğretmensiz, atölye-bölüm şefsiz, hademesiz, sekretersiz eğitim yılını tamamlar duruma getirilmiştir. Öğretmen, eğitim sorunları altında ezilmektedir. Çift kadro uygulaması, düşük maaş, sosyal şartlara sahip çalıştırılmakta ve hiçbir destek görmeden eğitim vermesi beklenmektedir. Öğretmenler geçim derdine sokulmuş, moral motivasyonu düşürülmüş, Göç Yasasına mahkûm edilmiş, beceriksiz politikalarla eğitime sürekli siyasetin müdahaleleri ile öğretmenlik mesleğinden soğutulmaya çalışılmaktadırlar.

16 Haziran 2016 tarihinde KTOEÖS ve KTÖS olarak yapılan ortak basın toplantısının metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

Fransa İşçi Sınıfıyla Dayanışma

fransa

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) üyesi DEV-İŞ, KOOP-SEN, BES, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS ve PEO ortak bir deklarasyon yayınlayarak Fransa’da gerçekleşmekte olan grev ve direnişe dayanışma belirtti.
Fransa’da yeni iş yasasına karşı haftalardır sürmekte olan direnişe dayanışmalarını belirten DSF üyesi sendikalar, deklarasyonlarında “Kıbrıslı Türk – Kıbrıslı Rum çalışanlar, Kıbrıs’ın emekçileri adına bu mesajı imzalayan örgütler 14 Haziran’da Fransa’da tüm ülke çapında gerçekleştirilen protesto eylemini de dikkate alarak, Fransa işçi sınıfının mücadeleleriyle ve eylemleriyle dayanışma içerisinde olduklarını dile getirmektedirler” ifadelerini kullandı.

14 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan ortak dayanışma metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

KTOEÖS ve KTÖS Ortak Basın Bildirisi: Siyaset Eğitimden Elini Çekmelidir

birlikteyiz susmayacag-z

Teknik Kurulda uzlaşılan tüzük değişikliğinde (6.7) sınıflarda bütünlemenin kalkması yoktur. Geçen yıl yine siyasilerin son anda ellediği Tüzükle tüm öğrencilerin sorumlu geçirilmesi kısmen olarak halledilmeye çalışılırken, yeni bir gaf yapılmıştır. Esası Eğitim Sisteminin pedagojik anlayışının değişmesi ve buna bağlı bir sınıf geçme sisteminin yaratılması olması gerekirken adalet duygusunu zedeleyecek şekilde davranılmıştır. Bu hareketle yeni tüzükteki öğrencinin desteklenmesi, bazı programlara yönlendirilmesi gibi olumluluklar da incir çuvalı gibi berbat edilmiştir.

AKP’ye teslim olan hükümet kamusal eğitimi bitirmek için okullara bütçe ve kadro ayırmazken iş popülizme geldiği zaman eyyamcılık yapmaktadır. Çocuklara adil olmayı öğretmesi gereken bir Eğitim Bakanlığı, çocuklara rüşveti, bedel ödemeden kazanmayı, torpili aşılar duruma geldiyse yüz kez düşünülmelidir. Eğitim bilimlerinden yoksun, keyfi davranışlarla gelinen nokta tüzükteki değişikliklerden çok daha önemlidir. Bu uygulama öğretmenin emeğine ve çalışarak kendini geliştiren öğrenciye hakarettir. Bu konuda yapılan keyfilik, ne ahlaki, ne yasal, ne de etik değildir.

13 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan ortak basın bildirimizin tam metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

 

Sendikal Platform: “Reddediyoruz!”

reddediyoruz2

Sendikal Platform olarak, Koordinasyon Ofisi’ne karşı Reddediyoruz Platformunun, gençliğin dinamik katılımı ve desteği ile başlatmış olduğu eylem ve mücadele sürecini selamlıyor, tüm halkımızı bu mücadeleye omuz vererek sokağa çıkmaya çağırıyoruz.

Türkiye hükümetlerinin yıllardır gerek ekonomik ve siyasal alanda uyguladığı politikalar Kıbrıslı Türkleri hem kendi öz varlıklarından yoksun bıraktı hem de kendi geleceğimizin kendimiz tarafından belirlenmesine engel olundu. Gündemde olan Koordinasyon Ofisi ise yıllardır uygulanan ekonomik, siyasal ve manevi alanlarda Kıbrıslı Türkleri geleceksizleştirme siyasetinin kültürel ve sosyal alandaki en vahim yansımasıdır.

Ekonomik üretim alanında Kıbrıslı Türklere ait olan kurumlar teker teker batırılıp özelleştirilerek, elimizden alınırken; açılması planlanan Koordinasyon Ofisi ile Spor ve Gençlik dairesi, gençlik kampları, spor tesislerimiz, yurtlarımız toptan Türkiye tarafından ülkemize atanacak olanların işletmesine verilecek. Bununla da sınırlı kalınmayacak, söz konusu ofis ülkemiz kültürü ve gençliği ile ilgili projeler üreterek, etkinlikler ve aktiviteler organize edecek.

11 Haziran 2016 tarihinde Sendikal Platform Ortak Bildirimizin tam metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

Kıbrıs Türk Toplumuna İHANET ETMEKTEN Vazgeçin

kbphas

Koordinasyon ofisinin kurulması ile ilgili antlaşmasının içeriği yıllardır gençlik, kültür ve spor alanında yapılan çalışmaları görmezlikten gelen, sıfırlayan bir güvensizliğin, öngörüsüzlüğün izlerini taşımaktadır. Türkiye’den atanacak memurlarla alternatif gençlik merkezleri, idareleri oluşturulmasının maksadı nedir?

Yıllardır Kıbrıs’ın kuzeyine bilinçli olarak uygulanan politikaların ulaştığı nokta Kıbrıs’ın kuzeyini kara para aklama merkezi, bet ofisleri, gazinolar, kumarhaneler, kerhaneler, mafya, uyuşturucu cenneti yapmıştır. Bugün üniversiteler, oteller, şirketler bu ülkeye kalkınma değil, suç ithal etmeye başlamıştır. Eğitimde, kültürde, sporda dahi dayatma devam etmektedir. Bu politikaların Kıbrıs Türk Toplumunun varlığına yönelik bir saldırı olduğu artık iyice anlaşılmıştır. Bu politikalara destek vermek ise ihanetle eş anlamlıdır.

UBP-DP Hükümetini Uyarıyoruz!

Tuttuğunuz Yol, Yol Değildir!

6 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

NİYETİNİZİ BİLİYORUZ

sendikal platform

1 Haziran 2016 Çarşamba günü 10:00’da KTAMS’ta toplanarak, Gösteri ve Yürüyüş yapma hakkını Anayasaya aykırı olarak izne tabi tutma konusunda yayınlanan genelgeyi Protesto etmek amacıyla Sendikal Platform olarak İçişleri Bakanlığına eylem gerçekleştirildi.

Anayasaya rağmen ferman yayınlayanların FERMANI tanınmayacaktır!

Halkımız;

Ülkemizde Barış,

Hak ve Adalet,

İnsanca Yaşam,

Kendi ülkesinde Halkın İradesine sahip bir idare oluşturulana kadar,

Siyaset kirliliğinden arındırılana,

İnsan Hayatına ve Özgürlüğüne değer verilene kadar

MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYECEKTİR.

UBP-DP Hükümeti ve Bakanlarının, Sendikal Platformun bugünkü barışçı protestosunu ve eylemini algılamış olduklarını umarız.

At Gözlüğü ile hareket ederek, Saltanatlığa soyunarak, hadlerini aşmamalarını, halkımızın sabrını ve iyi niyetini zorlamamaları çağrısını yapar ve GENELGENİZİ sizlere iade ederiz.

Eylemde okunan ortak basın bildiri metni web sitemizde

(veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz)

Nazım Hikmet Anma Etkinliğimiz Gerçekleşti

NAZIM KONSER

1 Haziran Çarşamba 21:00’de (güney) Lefkoşa Enallaks, 2 Haziran Perşembe 20:00’de Namık Kemal Meydanında her yıl geleneksel olarak iki dilden şarkılar ve şiirlerle sendikamız ve Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnisiyatifi Ortak organizesiyle etkinliğimiz gerçekleşti. 

 

KTOEÖS 12.OĞUZ TÜRKMEN HALI SAHA TURNUVASI ŞAMPİYONU SSEML+HTL KARMASI OLDU

13339628_933143556782877_1221430232177657914_n13335855_933144103449489_6971389483883890884_n

KTOEÖS 12.OĞUZ TÜRKMEN HALI SAHA TURNUVASI ŞAMPİYONU SSEML+HTL KARMASI OLDU.

SSEML+HTL KARMASINA 3-2 YENİLEN BTMK+HSİK 2. OLDU .

3. LTL+DO AYNİ SKORLA 3-2 OVO+LYL YENMEYİ BAŞARDI VE BU YILI TAMAMLANMİS OLDU .

ÖDÜL TÖRENİNDE OĞUZ TURKMEN İN AİLESİ KATILARAK TURNUVA DA FİNALE KALAN ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMIZA ANI ÖDÜLERİNİ TAKDİM ETTİLER…..

AYNİ ZAMANDA EN KIDEMLİ OYUNCU ÖDÜLÜNÜ DE GEÇEN SENE DE BU ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN MUSTAFA ŞEVKETOĞLU ALMIŞTIR.

TURNUVAYA KATILAN BÜTÜN DİĞER TAKIMLARADA BURADAN TEŞEKÜR EDERİZ….ORGANİZASYONDA GÖREV YAPAN SPOR KOMTESİNEDE AYRICA TEŞEKKÜRLER .

 

TOPLANTILARIMIZ / ÇALIŞMALARIMIZ

1 Haziran Çarşamba günü 19:30’da Kıbrıslı Rum İlkokul Öğretmenleri Sendikası POED’in yeni sendika binasının açılışı gerçekleşti.

6 Haziran Pazartesi günü 18.00’de KTÖS lokalinde Reddediyoruz Platformu, TC Hükümeti ve KKTC Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma”ya karşı ortak hareket toplantısı gerçekleşti.

7 Haziran Salı günü 11.00’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması Anlaşması Meclis komitesinde görüşülürken Meclis önünde basın açıklaması yapıldı.

7 Haziran Salı günü 11:30’da Lapta Yavuzlar Lisesi Okulu ziyaret edildi.

7 Haziran Salı günü 14:00’de MHD ve KTOEÖS toplantı gerçekleştirdi. Gündem: Ortak sergi.

8 Haziran Çarşamba günü 09:00’da Ata Atun davası ile ilgili duruşma gerçekleşti.

8 Haziran Çarşamba günü 11.00’de DEV-İŞ’te DSF 17. Genel Kurulu öncesinde Kıbrıs’ta bir etkinlik yapılması hakkında toplantı gerçekleşti.

8 Haziran Çarşamba günü 20:00’de “Duvarımız” Belgesel Gösterimi gerçekleşti.  Yer: Politis Gazetesi Park Alanı

9 Haziran Perşembe günü 08:30’da Lapta Yavuzlar Lisesi Okulu ziyareti gerçekleşti.

9 Haziran Perşembe günü 19:00’da Kıbrıslı Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK’in yeni sendika binasının Açılışı gerçekleşti.

9 – 10 Haziran 2016 tarihlerinde sendikamızın üyesi olduğu ETUCE Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi tarafından Romanya- Bükreş’te organize edilen “Eğitim Sektöründe Daha Sağlıklı Çalışma Yaşamı için Sosyal Ortaklarla Verimli Çalışma Ortamlarının sağlanması” konferansına sendikamızı temsilen Örgütlenme Sekreterimiz Aziz Selengin ve Yönetim Kurulu üyemiz Ozan Elmalı katıldı.

10 Haziran Cuma günü 15:00’de Sendikal Platform toplantısı KTÖS’te yer aldı.

11 Haziran Cumartesi günü 10:00’da El-Sen Genel Kurulu, Lefkoşa Açık Öğretim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

13 Haziran Pazartesi günü 09:00’dan itibaren Meclis önünde Reddediyoruz eylemi gerçekleşti.

14 Haziran Salı günü 20:00’de İbrahim Aziz “Yaşanmış öyküler Tanıklıklar Anlatılar” kitap tanıtımı etkinliği, KTÖS’te gerçekleşti.

16 Haziran Çarşamba günü 20:00’de KTV’de konuşma programı gerçekleşti.

17 Haziran Perşembe günü 10:00’da Eylem Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

19 Haziran Pazar günü 10:00 – 14:00 saatleri arasında BKP Kongresi Sendikamız binasında gerçekleşti.

18 Haziran Cumartesi günü  her yıl geleneksel olarak seçilmiş kurullarımıza yönelik eğitim yılı sonunda gerçekleştirdiğimiz kültürel ve eğitsel etkinlikler çerçevesinde bu yıl dayanışmamızı ve kaynaşmamızı pekiştirmek amacıyla Zambak Tatil Köyünde etkinliğimiz gerçekleşti.

21 Haziran Salı günü 08:45’te Genel Sekreterimiz Vedat Tek Kanal Sim konuğu oldu.

 

DUYURULARIMIZ

Okul Müdürlerimize Duyurulur

Okul İhtiyaçları 20-06-2016_001

Okul İhtiyaçları 20-06-2016

 

KTOEÖS İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri 24 Haziran 2016

KTOEÖS İnsan Hakları Semineri 24 Haziran 2016