Sendikal Platform: “UBP-HP HÜKÜMETİ İSTİFA ETMELİDİR”

0
283

Sendikal Platform olarak Hükümet’in pandemi sürecindeki tutarsız kararları, özel sektör çalışanlarına karşı duyarsızlığı nedeniyle 17 Haziran 2020, Çarşamba günü saat 11:00’de Çalışma Bakanlığı önünde eylem yapıldı.

Platform olarak bakanlık önünde yapılan basın açıklamasının ardından Çalışma Bakanlığına üzerinde 1.500 TL yazılı siyah çelenk bırakarak, hükümetin yaptığı 1500 TL katkı ile kimsenin geçinemediğine vurgu yapıldı.

Eylemde, özel sektörde sendikalaşmanın önemine bir kez daha dikkat çekildi ve hükümetin salgın döneminde yaptığı çeşitli uygulamaların yetersizliği ve işbilmezliğine değinildi. Bu uygulamalar neticesinde halkın UBP-HP hükümetine güven kalmadığı kaydedilerek UBP-HP hükümeti istifaya davet edildi.

 

Açıklamanın devamı:

“Salgın nedeniyle en çok dar gelirlileri etkilemiştir, işletmeler kapanmış, birçok çalışan gelirlerinde dramatik düşüşler oldu. Bizim hükümetimiz ilk icraatında ise çalışanların maaşından kesinti yaparak ekonomiyi daha da çoğaltmış, krizi büyütmüştür. Esnafın, dar gelirlilerin alım gücü neredeyse sıfırlandı. En çok etkilenen özel sektör çalışanları üzerine alınan devlet kararları akıldan yoksundur. İşsizlik ödeneği 1500 TL’ye düşürülerek açlığa mahkum edilmiştir, işsizlik ödeneği ile ilgili de yapılan uygulamalar da emekçi düşmanlığıdır. Güney emekçileri için de yapılan uygulamalarda ‘halkın sağlığı’ öne sürülürken, adaya hiçbir test yapılmadan 9 kişinin ülkeye girmesine izin vermişlerdir.

Ülkede gizli işsizler ordusu yaratıldı. Küçük işletmelere sadece borçlanma seçeneğini sunarak iflas süreci hızlandırıldı.

UBP-HP hükümeti, krizin bedeli sadece çalışanlara yükleyerek, büyük işletmelerden hiçbir fedakarlık istemedi, sermayenin temsilcisi olduğunu tescilledi.

2.dalgaya karşın elle tutulur hiçbir icraat ortaya koymamış, pandemi hastanesiyle ilgili hiçbir adım atılmamıştır. Haklın kurul görüşü tersi karar açıklayan hükümete güveni kalmadı. Hükümeti derhal istifaya çağırıyoruz.”