Sendikal Platform: “Hükümet, Halkının Sağlığını Hiçe Sayan Kararından Derhal Vazgeçmelidir”

0
296

 

Yaşamakta olduğumuz Covid-19 virüs salgını döneminde UBP-HP hükümeti sermayeden yana olmuş, halkını geçim derdine sokmuş, güneyde çalışan işçilerimizi kaderine mahkum etmiş, bilim kurulunun aldığı kararlarla ilgili halkına yalan söylemiş, el yordamıyla yaşanan krizi yönetmeye çalışmış, uzmanların sesine kulak tıkamış, halkının sağlığını tehlikeye atmış ve hala atmaktadır. Diğer yandan hükümet, yaklaşmakta olan su sorunu ile ilgili sus pus olmuş durumdadır.

 

İmzaladığı protokol üretimden ve ekonomik akıldan öte

Kıbrıs’ın kuzeyini teslim eden çaresizlik anlayışındadır.

 

Aldığı talimat uyarınca bakanlar kurulu kararına rağmen ülkeye özel uçakla gelen ve ne amaçla geldiği belli olmayan kişilerin  karantinasız girişlerine ‘özel izin’ veren ve bu skandal ortaya çıkmasına rağmen hala yüzsüzce koltuklarında oturan UBP-HP hükümeti Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği Covid-19 salgını açısından riskli ülkeler sıralamasını değiştirip kararlar açıklamakta, halkı kandırmakta, halkın aklıyla dalga geçmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütüne göre son iki hafta içerisinde vaka sayısında artış yaşayan ülkeler; Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya’dır.

       Durum böyleyken bakanlar kurulunun ülkemize uçuşları 1 Temmuz itibarıyla başlatması ve bu riskli ülkelerden gelenlerin karantinasız ülkeye girişlerine izin vermesi halkımızın sağlığını tehdit altına almaktır, intihardır, asla kabul edilemezdir.

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerini ve salgınla ilgili açılımda AB Sağlık Normlarını dikkate almayıp, TC’den dayatılanlara boyun eğerek kararlar üreten, kendi sağlık uzmanlarının, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve halkın sesine kulak tıkayan, halkının sağlığını değil, koltuğunu düşünen, sermayeye rant sağlayan, olası ikinci dalga salgınla ilgili hiçbir hazırlık yapmayan, pandemi hastanesi masalıyla halkı uyutmaya çalışan UBP-HP hükümetine çağrımızdır;

 

Salgınla ilgili en riskli ülkeler dikkate alınarak yasaklamalar getirilmeli, AB Sağlık Normlarına uymayan riskli ülkelerden ülkemize uçuşlar yasaklanmalı, ya da gelecek olanlara karantina uygulanmalıdır.

 

Bile bile halkımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı tehlikeye ve hatta ölüme sürüklemenize İZİN VERMEYECEĞİZ!

 

Ülkemizi, halkımızı, geleceğimizi düşünmeden aldığınız kararlara tepkiyi halkımızla birlikte önümüzdeki hafta eylemlerle ortaya koyacağız.

 

İstifanın bir erdem olduğunu sizlere hatırlatır,

skandallar hükümeti olarak tarihe geçmenize rağmen

hala daha yüzsüzce koltuklarınıza yapışıp kalmanın

ve halkımıza ihanet etmenin bedelinin ağır olacağının altını çizeriz.

 

 

Saygılarımızla,

 

Sendikal Platform