Ortadoğuda Sürekli Akan Kan Durmalıdır

0
117

  Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yapılan saldırıyı kınıyoruz.  Yaralılara acil şifalar, ölenlerin yakınlarına ve geride kalan binlerce sevenlerine başsağlığı, sabır ve metanet diliyoruz.

Yüz yıllardır dünyanın birçok bölgesini ve ortadoğuyu kana bulayan emperyalist doyumsuzluktur. Ülkeleri, insanları her dönem bir şekilde köleleştirmek, zenginliklerine, yarattıkları değerlere el koymak için her yol denenmiştir. Bir türlü doymak bilmeyen emperyalistler, kanlı bir biçimde  ortadoğuyu yeniden şekillendirerek, paylaşmak için uğraşmaya devam etmektedir. Ülkelerin içi karıştırılmakta, kardeş kardeşe kırdırılmakta, etnik, kültürel, dini farklılıklar kaşınarak halklar birbirine boğazlatılmaktadır. Emperyalistler yeniden paylaşmayı, elbette tek başlarına yapamayacaklarını bildiklerinden yerel işbirlikçiler ve maşalarla birlikte çalışmaktadırlar. Kendi elleri ile destekleyip besledikleri yandaş yönetimlerle çok sıkı işbirliği yaptıkları gibi gün gelip çıkar ve iktidar çatışmasına düştükleri an hiç çekinmeden yandaşlarını da harcamaktadırlar. Terörü besleyerek hem kendilerine meşru müdafaa zemini yaratmakta hem de istenilen doğrultuda terörize edilmiş grupları kullanarak ortadoğuyu istedikleri an karıştırmaktadırlar. Mısır, Irak, Filistin, Lübnan, Suriye’ye demokrasi, barış, adalet, insanca bir yönetim vaat edenler ve burayı kan gölüne döndürdülerdi. 

    Ortadoğu bu gün kanlı bir şekilde yeniden paylaşılmaktadır. Bu paylaşımdan pay kapmaya çalışan avcı aslanlar emperyalist devletleri, yerel kapitalistler ve onların sözde yönetici destekçileri ise sırtlanları, bölgedeki masum halklar ise av olma rolünü üstlenmişlerdir. Bölgedeki terörizm bu çabaların maşası olarak kullanılmaktadır.

    Kıbrıs’ta da böyle bir dizayn yapılmak istenmektedir. Kıbrıs’ın Kuzeyi hukuk dışına itilip, yağmalanırken, istikrara kavuşan güneyi de istikrarsızlaştırılmıştır. Ortadoğuda sözde barışa kan bulaştırılmıştır. Bölgede aslan payı için çekişen büyük emperyalistler ve pay kapmaya çalışan yerel işbirlikçiler, kapitalistler halkların kanını emmeye başlamıştır. Akıl, gerçek dayanışma, ortak mücadele, işbirliği bölge halklarının çıkarına iken bitmez tükenmez sözde meşru savaşlar başlatılmıştır. Neo liberalist politikalarla zincirlerinden başka kaybedecek hiç birşeyleri kalmayan bölge halklarını, terorize ederek, kışkırtarak, bitmez-tükenmez çekişmelere iterek yönetmeyi başaran emperyalistler ve bölgede pay kapmaya çalışan akbabaları aynı “sömürgecilik” oyunu sahneye koymuşlardır. Kapitalistler paranın kokusunu almışlarsa kan dökmekten çekinmeyeceklerdir.

       Bölgede olup bitenleri halklara doğru aktarıp gerçek bir barış için çabalaması gerekenler, yanlı medyadan da etkilenerek seyirci olmuşlardır. Spekülatif haberler sömürgeci anlayışlara göre düzenlenmektedir. Bütün halkların kardeşçe yaşayabileceği kadar fazla kaynağa sahip olan ortadoğu,  3-5 kapitalistin, emperyalistin, sömürgeci sayesinde kan gölüne dönüştürülmüştür. Maşa olan, kardeşlerinin kanını akıtan yerel işbirlikçiler ve onların sahiplerini kınıyoruz. Halkları savaşsız, sömürüsüz, kardeşçe yaşayabileceği bir dünyayı kurmaya davet ediyoruz.

 

 

 

                  Tahir GÖKÇEBEL

                     Başkan

                 Yönetim Kurulu (a.)