KTOEÖS’ten Hükümete ve Liderlere Çağrı

0
114

Sendikamız, 49. Olağan Genel Kurulunu,  toplumumuzda birçok örgüte örnek teşkil edecek demokratik olgunluk ve üyelerinin yüksek katılımıyla gerçekleştirmiş ve yeni yönetim organlarını belirlemiştir. Bu bağlamda ülkemizdeki durumu değerlendirdiğimizde ortadaki tablo ne yazık ki iç açıcı olmaktan çok uzaktır.

Dövizdeki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler, mal ve hizmetlerin pahalılaşması karşısında asgari ücretliler ve tüm çalışanların alım gücü azalmıştır. Vergi adaletsizliği, göç yasası gibi eşitsizliklerin kaldırılması yönünde eşit adaletli girişimler söz konusu değildir. Sendikalaşmaya ve örgütlülüğe karşı saldırılar ve itibarsızlaştırma politikaları uygulanmakta ve her geçen gün dozu artmaktadır. Hükümetin sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkı gündeminde dahi değildir. Yanan devlet laboratuvarı sonucunda yetiştirilen sebzelerde aylarca yapılamayan ilaç kalıntı analizleri halkın sağlığıyla oynanmasına neden olmuştur. Çevre, sağlık, trafik gibi her geçen gün büyüyen sorunlara palyatif yetersiz çözümler üretilmektedir. Kadın, çocuk tacizleri,  tecavüzler ve kriminal olaylar her geçen gün artmakta, önleme ya da  kontrol altına alınmada yetersiz ve hatta çaresiz kalınmaktadır. Ülkemiz her geçen gün gece kulüpleri ve kumarhane cenneti haline dönüşmektedir.  Eğitimde sistemden kaynaklanan birçok sorunun yanında,  müdür müdür muavini eksiklikleri için açılan münhallere hala atama yapılmamış, devlet okulları kaderine terk edilmiştir.

Sn Akıncı ve  Sn Anastasiadis çok anlamlı bulmadığımız bir nedenle görüşme masasından kalkmış, ülkemizdeki statükonun böylelikle devamına neden olunmuşlardır.

KTOEÖS olarak bir kez daha hükümete çağrı yapıyoruz; göç yasası derhal kaldırılmalı, asgari ücretli ve tüm çalışanların alım gücü yükseltilmeli, vergi adaleti sağlanmalı, tüm çalışanlara toplu sözleşme ve sendikalaşma hakkı için Mali Protokol görüşmeleri tamamlanmalı, ülkemizin  yaşanabilir  bir ülke olmaktan her geçen gün çıkmasına karşı her açıdan gerekli önlemleri alınmalıdır.

Sn Akıncı ve Sn Anastasiadis’e de bir kez daha çağrı yapıyoruz; zaman kaybetmeden ve mazeret üretmeden derhal masaya dönmeli, eksik kalan siyasi iradeyi çözüme yönelik olarak cesaretle ortaya koymalı, çözüm ve barış için görüşmelere devam etmeli ve Kıbrıs’ın geleceğini belirsizliklere, çekişme ve savaşlara itmemelidirler.

Sendikamız KTOEÖS’ün, ülkemizde eğitim, sosyal adalet, eşitlik, demokrasi, çözüm ve barış,  dün olduğu gibi bugün de derdidir. Dün olduğu gibi bugün de örgütlü ve güçlü bir şekilde tüm bu konularda çözümler, öneriler üretecek, ülkemizde şu anda görülen kötü tablonun değişmesi için, çalışanlara karşı uygulanan itibarsızlaştırma, yoksullaştırma, sendikasızlaştırma politikalarına karşı mücadele etmeye devam edecektir.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)