KTOEÖS – KTÖS: “Sn. Bakan, Eğitim için Çalışın ki Okulları Birlikte Açalım”

0
227

Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu eğitimi yönetmek yerine, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin “eğitim bilimini” dikkate almadan ürettiği kararların arkasına sığınarak sorumluluktan kaçmaktadır. Sn Bakan okulları kapatmam deyip kapatarak, açtım deyip 2 gün sonra kapatarak, öğretmen aşılanmadan okulları açılamaz deyip açarak, bir yıldır okulları kaderine terk ederek “kaosun” gerçek yaratıcısı olmuştur.

Sayın Amcaoğlu’nun açıklama ve beyanlarında yüz yüze eğitimi açmak istediği ve sendikaların buna karşı olduğu ifadeleri anlamsız olduğu kadar, traji-komiktir. Sayın Bakanın açıklamaları sadece hükümetin toplumu kaosa sürükleyen icraatlarını gizlemekle ilgilidir.
Sayın Bakan, çocukları ve okulları düşünseydi; yeni yılda yılbaşı eğlencelerine göz yummazdı, aşıların eşe dosta partiliye yaşa bakmaksızın yapılmasına ses çıkarırdı, sıra öğretmenlerin aşılanmasına geldiğinde aldığı arkasında dururdu. Sayın Bakana manipülasyona ve agnotolojiye karnımızın tok olduğunu hatırlatırız.

Sayın Bakan, konuyu üzüm ile bağcı meselesine bağlamayı sevmesi de bir başka ironidir. Sayın Amcaoğlu bu ülkede bağcı sizin hükümetiniz ve yandaşlarınızdır. Üzümü de yiyen sizin yandaşınız, şarabın kalitelisini de içen sizin yandaşınız, icraatları ile topluma sirke içmeyi sunan sizin hükümetiniz.

Eğitim için elbet çalışacaksınız Sayın Bakan; bu sizin ödev ve sorumluluğunuzdur. Mesajlarla ve bağışlarla cihaz toplama yerine, hayırseverlerden okul yapmasını rica etme yerine, bu sene kullanmadığınız milyonlarca eğitim bütçesini başka kalemlerde kullanmak yerine her çocuğun eğitim hakkı için kullanırsanız, o zaman eğitime ışık tutmuş olacaksınız Sayın Bakan!

Zenginden vergi alamayan, servet vergisinden kaçan, seçimlerde iş dünyasından milyonlarca bağış alan kimin partisi Sayın Amcaoğlu?! Devlet ihaleleri, Kalkınma Bankası’ndan dönmeyen krediler kimlere verildi Sayın Bakan?! Tüm bunları da mı sendikalar yaptı ?!

Sendikalar ders almaz, ders verir Sayın Bakan!

Fuat Oktay’ın açıklamaları ile sendikalarımıza, öğretmenlere neden düşman olunduğu daha da netleşmiştir. Zaman gereksiz açıklamalar yapma zamanı değil diyerek sürekli kötü bir üslupla neden sendikalarımızı suçladığı daha da netleşmiştir. Sendikasız, güvencesiz köle muamelesine maruz kalan öğretmenleri neden hep örnek gösterdiği gözler önüne serilmiştir.

Eğitimi siyasi manevralarla yönetmeye çalışmak yerine, yüz yüze eğitim için aşılama, okullara bütçe, seyreltilmiş öğretim programları için de çalışınız Sayın Bakan!

Çalışın ki okulları birlikte açalım!

 

Tahir Gökçebel                                Şener Elcil
KTOEÖS Başkanı                        KTÖS Genel Sekreteri