EMEĞE SALDIRILARIN KARŞISINA BİRLİKTE DİKİLECEĞİZ

0
389

 

UBP-DP-YDP Hükümeti sadece 3, 5 zengin şirketin koruyuculuğunu yaparken; rüşvet, yolsuzluk, hırsızlığın, torpilin, adaletsizliğin de sürmesinin teminatı haline gelmiştir. Her geçen gün, tüm temel ihtiyaçlar korkunç pahalılarken, TL kullanımı yüzünden halkın alım gücü yok olurken, atılan adımlar sadece servet sahibi, para babalarını korumaya dönük devam etmektedir. Kıbrıs Türk Toplumunun birçok değeri, varlığı peşkeş çekilmiştir. Üretim bitirilmek için yoğun çalışılmaktadır. Emekçiler kölelik şartlarına razı edilmek için uğraşılmaktadır.

Yıllardır varoluş mücadelesi veren toplumumuz fakirleştirilerek, mülksüzleştirilerek, göçe zorlanılarak yok oluşa sürüklenmektedir. Asgari ücretli, işçi, çiftçi, hayvancı, emekçiler, dar gelirli insanlarımız temel gıdaya dahi ulaşamaz duruma getirilmiş, orta sınıf;  memur, öğretmen, doktor dahi geçinemez duruma gelmiş, mezarda emekliliğe sürüklenmişlerdir.

Hükümet kırk haramiler gibi davranmaya, ülke kaynaklarını heba etmeye, zenginin, yandaşın önünü açmaya devam etmektedir. Asgari ücret ve HP artışı daha yapılmadan katlanan zamlarla sıfırlanmıştır. Göç Yasasına mahkûm edilen çalışanları HP artışına rağmen daha da fakirleştirmeye devam etmektedir. %22.98 HP Göç Yasalılara %16-17 civarı yansıyacaktır. Oysa temel tüketim maddelerinin dört ayda ortalama artışı iki katından fazla olmuştur. KTOEÖS olarak hükümeti uyarıyoruz;

  • Göç Yasalı kamu çalışanlarına HP’nin üzerine hükümetle yapılan protokol gereği ek artış verilmelidir.
  • Vergi adaletsizliği derhal giderilmelidir. Vergilerle beli bükülen dar gelirlilerin gelir vergisi azaltılmalıdır. Asgari ücretli, göç yasalı bir çalışanın ve multi zenginlerin %37 gelir vergisi ödemesi adaletsizliği son bulmalıdır.
  • 2008 sonrası geçirilen Sosyal Güvenlik Yasası ve Göç Yasası fon yönetimi çalışanlara devredilmeli, yasa derhal değiştirilmeli, mutlaka KTOEÖS de orda olmalıdır.
  • Göç Yasası büyük bir eşitsizlik, aynı işi yapanlar arasında büyük bir adaletsizlik yaratmaktadır. Özellikle göç yasası Barem Skalası derhal adaleti sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.
  • Geçmiş dönemde HP’de yapılan yanlış hesaplama derhal ortaya konmalı ve derhal çalışanlara geriye dönük yansıtılmalıdır.

KTOEÖS olarak siyasi partiler ziyaret edilmiştir. Meclise, Milli Eğitim Bakanlığına anomaliler anlatışmış fakat henüz bir adım atılmamıştır. Bu konuda sabrın sonuna gelinmiştir. Sadece çalışanlara, emekçilere, üretenlere saldıran bu hükümet tutumuna devam edilmesi durumunda tüm örgütlerle birlikte bu anlayıştaki hükümetten kurtulana kadar mücadelemizi yükseltme kararlılığımızın süreceğini tekrar vurgularız.

Çalışanları, emekçileri birbirine kırdıran, dayatma politikalarla ülkemizi yaşanmaz hale getiren, her gün başka bir emekçi kesime saldıran, siyasi ve ideolojik olarak zenginlerin yanında yer alan bir anlayışın, hükümetçilik oynanmasına seyirci kalmayacağımızın altını bir kez daha çizeriz.

 

         Tahir GÖKÇEBEL

         Genel Sekreter

                        (Yönetim Kurulu a.)