ÇÖZÜM: BİRLEŞİK FEDERAL KIBRIS

0
186

Çözüm ve barış görüşmeleri uzun zamandır devam etmesine rağmen Kıbrıs’ın birleşme ve ulaşılabilir bir anlaşma olan federasyona ulaşmasındaki oyalanma Crans Montana’da bir kez daha kendini göstermiş, görüşmeler kesintiye uğramıştır. Bunun başlıca nedenleri, liderlerin beceriksizliği ve emperyalist çıkarların çelişki ve uyuşmazlıklarıdır. Ancak bu kesinti, Kıbrıs’ta çözümün tek parametresi olan federasyona bağlılığı,  barışa olan gereksinimi veya ortak geleceği oluşturacak birleşik federal Kıbrıs isteğini ortadan kaldırmış olmamaktadır.

Gelinen son durumda, başarısızlıkla sonuçlanıp bir kez daha kesintiye uğrayan görüşmeler sonrasında hem kuzeyde, hem güneyde bayram havası estirenlerin halklara vaat ettiği, geçmişte yaşanan kan ve gözyaşından başka bir şey değildir. Gençlerimizin, geleceğimizin, kuzeyde ve güneyde statükodan beslenenler tarafından  kan ve gözyaşı getirecek maceralara sürüklenmelerine izin vermemeliyiz. Hukuk, adalet çiğnenerek yan yana barış içinde yaşamak mümkün değildir. Adamızı eşit temelde paylaşmak istemeyen Rum liderliği, ve kurulan ganimet, üleşme statükosunun adamızda söyleyecek tek sözü kalmamıştır.

Çözüm metni ortaya çıkmıştır. Herkes gerçekçi ve pragmatik bir şekilde, çözümsüzlüğün faturasını da çok iyi hesap ederek çözüme odaklanmalıdır. Liderler politikacılar gibi konjonktürel üstünlük taslayarak toplumları felakete sürükleyecek manevralardan kaçınmalıdır.

Gerçek liderler, ortaya zaten çıkmış olan çözüm metnini artık imza ederek herkesin kazanacağı formüle odaklanmalıdır.

Yeniden birleşme, birleşik federal Kıbrıs, siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan adamıza yeni bir soluk getirecektir.  Bunun için toplumların çözüme hazırlanma süreçlerinin de  bir an önce başlatılması gerekmektedir.

Kurbanın kaderinin cellâdın kaderiyle aynı olması etiği ile elli yıldır süren görüşmeler artık çözüm imzasıyla taçlandırılmalı, herkes kaybetmek yerine herkes kazanmalıdır.

 

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)