1 – 14 Temmuz 2017 – Sayı 106

0
151

Liderlere Ortak Çağrı: Kıbrıs’ı ve Adada Yaşayan İki Toplumun Geleceğini İlk Sırada Tutun

zirve

Kıbrıs’taki her iki toplumun insanları, defalarca hayal kırıklığına uğramalarına rağmen, sabırsızlıkla, olumlu bir sonuç bekliyor. Kıbrıs’ta barış, anayasal düzenlemelerin ayrıntıları aracılığıyla değil, toplumu oluşturan insanların yoğun çalışmaları ve anlayışıyla gelişecektir. İki toplumlu hareket, anlaşmaya varılmasını sağlamak için kararlıdır!

Birleşmiş Milletler’in ve AB’nin desteğiyle anlaşmanın uygulanması için yeterli mekanizmaların kurulabileceğinden eminiz. Fakat, ortaya çıkacak olan Federal Devletin, gelecek kuşaklar için, her seviyede iki toplumlu eğitim sunma ve kültürel, bilimsel ve sosyal alanlarda toplumlararası eylem programlarını uygulamaya koyma yetkisine sahip olması daha da önemlidir. Milliyetçi ve ırkçı ideolojinin örgütlü hareketinin yasaklanması gerekecektir.

6 Temmuz 2017 tarihinde İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak ortak yayınlanan basın bildirimizin tam metnine ulaşmak için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Devlet Okulları, Statüko, Çözüm ve Barış

KTOEÖS Manşet

Kamusal hizmetlere, yangın helikopteri alımına yeterli ve gerekli kaynak bulamayan hükümet,  lüks makam araçlarına kaynak yaratmakta, çıkardığı yasalarla kamu çalışanlarını açlık sınırında yaşamaya mahkûm etmekte, sendikasız, güvencesiz güneş altında  çalıştırılan işçilerin hayatını kaybetmesi karşısında ise sadece seyirci kalmaktadır. Hükümet, devlet olanaklarını kullanarak rant ve yandaşlarına çıkar sağlamakta, soygun, talan, yağma düzeni oluşturmaktadır.

Adamızın kuzeyinde yaratılan bu düzen kabul edilebilir değildir.

Yapılan tüm usulsüzlüklere ve yasa dışılıklara karşı mücadelemiz devam edecektir.

7 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


ÇÖZÜM: BİRLEŞİK FEDERAL KIBRIS

cyprus13

Gelinen son durumda, başarısızlıkla sonuçlanıp bir kez daha kesintiye uğrayan görüşmeler sonrasında hem kuzeyde, hem güneyde bayram havası estirenlerin halklara vaat ettiği, geçmişte yaşanan kan ve gözyaşından başka bir şey değildir. Gençlerimizin, geleceğimizin, kuzeyde ve güneyde statükodan beslenenler tarafından  kan ve gözyaşı getirecek maceralara sürüklenmelerine izin vermemeliyiz. Hukuk, adalet çiğnenerek yan yana barış içinde yaşamak mümkün değildir. Adamızı eşit temelde paylaşmak istemeyen Rum liderliği, ve kurulan ganimet, üleşme statükosunun adamızda söyleyecek tek sözü kalmamıştır.

Çözüm metni ortaya çıkmıştır. Herkes gerçekçi ve pragmatik bir şekilde, çözümsüzlüğün faturasını da çok iyi hesap ederek çözüme odaklanmalıdır. Liderler politikacılar gibi konjonktürel üstünlük taslayarak toplumları felakete sürükleyecek manevralardan kaçınmalıdır.

Gerçek liderler, ortaya zaten çıkmış olan çözüm metnini artık imza ederek herkesin kazanacağı formüle odaklanmalıdır.

10 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Çalışmalarımız / Toplantılarımız

SBU_CONGRESS (102) (1)SBU_CONGRESS (119)

30 Haziran – 01 Temmuz 2017 tarihlerinde ETUCE üyesi Bulgaristan öğretmen sendikası SEB Bulgaristan – Sofia’da 7. Kongresi gerçekleştirildi. Kongreye sendikamızı temsilen Başkanımız Selma Eylem ve Yönetim Kurulu Üyemiz Hamide Dağkıranlar katılmıştır.

4 Temmuz 2017, Salı saat 19:30 ‘da Girne Kapısı (Lekoşa) da toplanıp Lokmacı/Ledra sınır kapısına doğru Liderlere destek yürüyüşü gerçekleştirildi.

5 Temmuz 2017, Çarşamba saat 17:30’da Avrupa Parlamentosu Ofisi Öğretmenlere yönelik iki toplumlu Avrupa Birliği kurumları ve politikaları konusunda Brüksel’de gerçekleşecek bilgilendirme ziyareti hakkında toplantı gerçekleştirdi.

8 Temmuz 2017, Cumartesi 10:45 – 14:00 saatleri arasında Kıbrıs Barış Konseyi’nin “Kıbrıs’ta ve Dünyada Adaletli Barış” sloganıyla gerçekleştirdiği Olağan Kongresi gerçekleşti. Yer: PEO ETKA Toplantı Salonu

10 Temmuz 2017, Pazartesi saat 10:00’da Baba Bilgisayar ve Yürütme Kurulu toplantısı gerçekleşti. Konu: Üyelik Data Bankınn Geliştirilmesi ve Web Sitesine entegresi

10 Temmuz 2017, Pazartesi saat 11:00’de  Avrupa Parlamentosunun Brüksel’de gerçekleştireceği bilgilendirme ziyaretine katılacak  YK Üyelerinin toplantısı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

EU info Meeting19989693_10213629164429139_9124936094816085170_n

11 – 14 Temmuz 2017 tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Temsilciği organizesi ve finansmanıyla Kıbrıs’ta örgütlü öğretmen sendikalara davet yaparak Brüksel – Belçika’da öğretmenlere yönelik iki toplumlu Avrupa Birliği kurumları ve politikaları konusunda bilgilendirme ziyareti gerçekleşti. Sendikamızı temsilen Yönetim Kurulu üyelerimiz Ahmet Billuroğlu, Hasan Çek, Ali Yaman Işık, İbrahim Ermihan, Zühre Özkaraman ve Disiplin Kurulu üyelerimiz Asiye Özdevran, Arzu Kurtdereli katıldı.

13 Temmuz 2017, Perşembe saat 11:30’da Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti. Yer: Dayanışma Evi. Gündem: Kıbrıs müzakerelerinde gelinen durum ve hareket planı

13 Temmuz 2017, Perşembe saat 13:00’te Kıbrıs müzakerelerinde gelinen durumla ilgili toplantı gerçekleşti. Yer: KTÖS

13 Temmuz 2017, Perşembe saat 18:00 ‘de AB Destek Ofisinin Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı Açılış Etkinliği gerçekleşti. Yer: Büyük Han


 

DUYURULARIMIZ

Müdür ve Müdür Muavinliği Münhal Kadrolarına Başvuran Öğretmenlerin Kesin Kriter Değerlendirme Puanları

Untitled-1

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü Müdür ve Müdür Muavinliği Münhal Kadrolarına Başvuran Öğretmenlerin Kesin Kriter Değerlendirme Puanları için lütfen linke tıklayınız: mtokriter

Kesin kriter puanlarını gösteren belgeler  ilgili daire müdürlüklerinden (Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü) alınabilir.