Asgari Değil, Kölelik Ücreti

0
457

CTP – UBP Hükümetinin sermaye ile birlikte hareket ederek asgari ücrete 55 TL’lik bir artış yapmasını ve anlayışını kabul etmiyoruz.

Eşel mobilin kaldırıldığı, HP’nin dondurulduğu ve eksi çıkartıldığı, dövizin yükselişi ile alım gücünün %60’lara düştüğü bir dönemde çalışanların, en düşük gelirlilerin korunması gerekmekteyken, bir darbe daha vurulmuştur.

Alım gücünün sıfırlandığı bu dönemde hükümetinin sermaye ile kol kola 55 TL’lik artış yapması tüm toplumla dalga geçmek anlamı taşımaktadır. Doğal olarak işçi tarafını temsil eden sendikalar bu artışa itiraz etmiştir. Hükümet ve Sermaye işbirliğine son verilmeli ve bu itiraz değerlendirilerek hatadan dönülmelidir. Çalışanını kölelik sınırlarına mahkûm etmek isteyen bu anlayışla ekonomik kalkınmanın, büyümenin olmayacağı algılanmalıdır.

Ekonomi büyürken kriz bahaneleri ile çalışanlara, dar gelirlilere sürekli yük yüklenmesi adalet değildir. Çalışma barışını bozan, sosyal dengesizlikleri artıran bu durum kabul edilemezdir.  Sermayenin koruyuculuğuna soyunan bir hükümet halkını temsil etmekten uzak, bir zümrenin temsilcisi durumuna dönüşmüş demektir.

24 Ağustos 2015 tarihinde toplanan Sendikal Platform, konuyu değerlendirmiş, asgari ücretliye reva görülen bu durumun kabul edilmeyeceğini ortaya koymuştur. Sendikalar, hükümetin işverenlerle bu tutumu sürdürmesi durumunda birlikte tavır geliştireceklerdir.

Aynı toplantıda Dev-İş’in Taşel fabrikasında yapılan haklı grevine destek verilmesi kararlaştırılmıştır. Buna bağlı olarak 26 Ağustos Çarşamba günü saat 11:00’de Sendikal Platform içerisindeki sendika temsilcilerinin Taşel fabrikasına giderek, orada basın toplantısı yapma kararı almıştır. Emek ve alın teri döken, üreten emekçilerin insanca yaşama haklarının ellerinden alınmasına müsaade edilmeyecektir.

 

Hükümetin sermayeden yana tavrını sürdürmesi karşısında

halkımız ve sendikalarımız sesini yükselterek

daha adaletli bir yapı oluşana kadar birlikte mücadele edecektir.

 

Sendikal Platform (a.)

Tahir GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı