27 – 31 Temmuz 2015 Sayı 56

0
145

Eğitim Sen’e Sendikamızdan Destek

20475_17_07_51

Eğitim Sen`e yönelik hukuksuz polis baskını olduğu sırada Eğitim Enternasyonali 7. Dünya Kongresi`nde bulunan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca kongre katılımcılarına bilgilendirici bir konuşma yaptı. Salonda bulunan 170 ülkeden 400 eğitim sendikası temsilcisi 1950 kişinin soluksuz şekilde dinlediği konuşmanın ardından Eğitim Sen`e destek olmak için katılımcılar ayağa kalkarak dakikalarca alkışlarıyla Türkiye hükümetini protesto etti. Eğitim Enternasyonali Yönetim Kurulu`nun ilk toplantısında Türkiye Hükümeti`ni kınama kararı alınmasına karar veren Kongre; bu hafta içerisinde Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve İçişleri Bakanı`na farklı ülkelerden protesto mektupları gönderecek.

Genel Başkan Kamuran Karaca kongre katılımcılarına yönelik yaptığı konuşmasında Eğitim Sen`e düzenlenen polis operasyonundan iki gün önce Suruç`ta Eğitim Sen Yüksekova temsilcisi Süleyman Aksu`nun katledildiğini anlattı. Genel Başkan, geçmişte olduğu gibi her zaman ezilenlerin yanında olmaya devam eden Eğitim Sen`in Suriye`deki savaş politikalarından etkilenen halklara, göçmenlere ve çocuklara hem maddi hem de manevi olarak destek sunduklarını bildirdi. Sendikamızın barış, demokrasi ve emek mücadelesinden rahatsız olan AKP ve Cumhurbaşkanı`nın kirli bir algı operasyonu yürüttüğünü söyleyen Karaca, herkesi Türkiye hükümetini ve Cumhurbaşkanı`nı protesto etmeye çağırdı. Konuşmanın ardından salonda bulunan delegeler dakikalarca alkışlayarak Eğitim Sen`e destek olduklarını gösterdiler. Temsilciler ülkelerine geri döndüklerinde Türkiye Hükümeti`ne kınama mektupları gönderecekleri sözünü verirken; Eğitim Enternasyonali Başkanı Susan Hopgood ilk toplantılarında bu feci hukuksuzluğa karşı çıkacaklarını Kongre delegasyonu ile paylaştı.

Fransa, Almanya, İngiltere ve Hollanda`da bulunan kardeş sendikalarımız ise hemen aynı gün harekete geçerek Türkiye Hükümeti`nin yaptığı hukuksuzluğa karşı bizimle birlikte mücadele etmeye başladılar. Hollanda Sendikası Aob ve Almanya Sendikası GEW üyelerine bilgilendirme mesajı yazarak; Türkiye`deki yetkililerin mail adreslerine protesto mailleri atmalarını istedi. İngiltere Öğretmen Sendikası NUT`un eski başkanı Mary Compton tarafından hazırlanan “Teachers Solidarity/Öğretmen Dayanışması” adlı haber sitesinde konuyla ilgili bir haber hızla yayımlandı. (http://www.teachersolidarity.com/blog/turkish-police-raid-teachers-union) Fransa Sendikası FNEC FP FO ise aynı gün sert bir dille eleştirdikleri Cumhurbaşkanı ve Başbakan`a resmi bir mektup yazarak bir an önce hukuksuzluktan geri dönülmesini, demokratik özgürlüklere saygı duyulmasını istedi. Türkiye`de geçici savaş hükümeti kurmak isteyenlere karşı yaptığımız bilgilendirme ITUC (Dünya Sendikalar Konfederasyonu) ve ETUC (Avrupa Sendikalar Konfederasyonu)`na da iletildi.

Uluslararası emek ve demokrasi örgütleri tarafından sert bir şekilde eleştirilen geçici hükümete dünyanın her yerinden Eğitim Sen`le dayanışma içerisinde olunduğu mesajı verilmeye devam ediyor.

 

Nitelikli Kamusal Eğitim Gaileniz Var Mı?

046

Her yıl okulların en temel ihtiyacı olan kadroları bile doldurmayan ve okulları eksiksiz açamayan bir Milli Eğitim Bakanlığı kamuoyunda büyük bir şaibe yaratmaktadır. Yaratılan şaibe, bunun iş bilmezlikten değil, bilinçli ve kasıtlı yapıldığıdır. Bilimsel, demokratik, laik kamusal eğitime tek kuruş harcanmamakta, buna karşın muhafazakâr, misyoner, suni eğitime, külliyeye milyonlarca Euro para aktartılmakta, özel okullar ise kollanmaktadır. Şu anda binlerce işsiz öğretmen adayı genç varken, aynı branştan sadece orta öğretimde 100’den fazla TC’den öğretmen getirtilerek istihdam edilmiştir. Bu öğretmenlere çifte maaş verilmekte ve misyonerlik görevi ile atamaları yapılmakta, ülkemizdeki genç öğretmen adayları ise işsizliğe mahkûm edilmiştir.

 

27 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

 

Duyurularımız

2015-2016 Öğretim Yılı için Yer Değiştiren Öğretmenlerin Listesi Yayınlandı

KAPAK_001

2015-2016 Nakiller 29.07.2015

 

 

ÖĞRETMEN SOSYAL TESİS PROJESİ

maxresdefault

Sendikamızın ve ÖYAK’ın,  KTMMOB Mimarlar Odası ile birlikte düzenleyeceği,  tüm toplumumuza ve öğretmenlerimize çok önemli katkılar yapacağına inandığımız, uluslararası standartlara sahip, İskele bölgesinde KTOEÖS ve ÖYAK olarak ortak başlatacağımız, ÖĞRETMEN SOSYAL TESİS’inin MİMARİ PROJE YARIŞMASI hakkında basına bilgilendirme toplantısı 4 Ağustos 2015 Salı günü 10:00’da sendikamızda gerçekleştirilecektir.

 

 

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

ETUCE üyesi Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları Çalışmalarına Devam Ediyor

14382626301091381799

Ocak 2015’te ETUCE çatısı altında Kıbrıslı Türk Öğretmen Sendikaları KTOEÖS, KTÖS ve DAÜSEN, ayrıca Kıbrıslı Rum Öğretmen Sendikaları OELMEK, POED ve OLTEK imzalamış oldukları işbirliği anlaşması çerçevesinde çalışmalarına devam ediyor. 30 Temmuz Perşembe günü 12:00‘de Dayanışma Evinde toplanan sendikalarımız Ortak Dergi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ve 1 Eylül Dünya Barış Günü gündemiyle toplandı.

İki dilde Öğretmen Dergisi için ortak komite oluşturuldu. İlk sayı 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü “Güçlü Öğretmenler, Sürdürülebilir Toplumları Yapılandırır” temasıyla yayınlanacak.

1 Eylül Dünya Barış Gününde Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları olarak ortak basın bildirisi yayınlama kararı alındı.

5 Ekim Dünya Öğretmenler günü KTOEÖS – OELMEK ortak organizesiyle BM Ara Bölgede Chateau Status’da ortak Resepsiyonla kutlanacak. Resepsiyonda ayrıca Androulla Shati ve Metin Kavaz iki dilde Kıbrıs kültürüne ait ortak şarkıları birlikte dillendirecek. 5 Ekim Programı çerçevesinde ayrıca “Barış Eğitiminde Öğretmenin Rolü” temalı ortak sergi gerçekleştirilecek.

 

27 Temmuz Pazartesi günü 11:00′de Kıbrıs TV, 15:45’de ise AS TV’de konuşma programlarına başkanımız Tahir Gökçebel katıldı.

28 Temmuz Salı günü 19:30‘da SOMA’ya giden örgütlerin toplantısı gerçekleşti.

29 Temmuz Çarşamba günü 09:30‘da sendikamızın Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Gündem: 1- SWOT Değerlendirmesi ve yeni dönem, 2- Sosyal Tesis, 3- Bilgilendirme

29 Temmuz Çarşamba günü 12:00‘de Talim Terbiye Dairesinde  2015-2016 Öğretim Yılı Çalışma Takvimi ile ilgili toplantımız gerçekleşti.

29 Temmuz Çarşamba günü 19:30‘da Genç TV’de başkanımız Tahir Gökçebel konuşma programına katıldı.

31 Temmuz Cuma günü 10:00′da ÖYAK ve sendikamızın sosyal tesisleşme komitemizin toplantısı gerçekleştirildi.

31 Temmuz Cuma günü 14:00′de CTP, sendikamızı ziyaret etti.