1 – 12 Mayıs 2016 Sayı 80

0
278

1 Mayıs Dünya İşçi Mücadele Gününde, Ortak Vatan için Ortak Mücadele Çağrısı Yapıldı

006147

Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi sendikalar ve sivil toplum örgütleri olarak Ledra Palas Ara Bölgede ortak  miting gerçekleştirildi.

Mitingde konuşan Dev-İş Başkanı Hasan Felek ile PEO Genel Sekreteri Bambis Kritsis, Kıbrıs’ta federal çözüm istençlerini yinelendi.

17.30’da Kuğulu Park’ta buluşarak, kortej yürüyüşüyle Ledra Palace sınır kapısından geçtildi ve sahada toplanıldı. Güzergah ve etkinlik boyunca işçi hakları ve barış için sloganlar atıldı, pankartlar taşındı, şarkılar söylendi. Pankart ve sloganlarda, özelleştirme ve göç yasası karşıtı ifadelerle sendikalaşmanın yaygınlaştırılması talepleri yinelendi.

Yürüyüş boyunca “Yaşasın halkların kardeşliği”; “Kıbrıs’ta barış engellenemez”; “İsyan, devrim, özgürlük”; “Direne direne kazanacağız”; “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biji yek gulan” gibi sloganlar atıldı.

KRİTSİS: “8 SAAT MÜCADELESİ BUGÜN DE GÜNCEL”

1 Mayıs mitinginde ilk konuşmayı yapan Güney Kıbrıs’ta örgütlü PEO sendikasının Genel Sekreteri Bambis Kritsis, Şikago’da can veren işçileri anarak işçi sınıfının kardeşliğini vurguladı.

130 yıl önce verilen 8 saat çalışma hayatı; 8 saat sosyal hayat ve 8 saat dinlenme mücadelesinin bugün de güncelliğini sürdürdüğünü ifade eden Kritsis, emperyalizme karşı dayanışmanın önemine işaret etti.

Kritsis, Avrupa’nın mülteci politikasını ve Güney Kıbrıs’ta 3 yıldır uygulanan neoliberal politikaları eleştirerek, ülkelerinin işsizliğin ve göçün en yüksek; ücret düşüşlerinin en hızlı yaşandığı ülke olduğunu söyledi.

PEO Genel Sekreteri Kritsis, “İşsizlik doruk noktasına ulaştı. Sosyal devlet ve devletin sağlık hizmetleri adım adım yok edilmektedir. Sosyal adaletsizliğin bedelini işçiler ödüyor” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümünün önceliğinin azalmadığını; yeniden birleşmenin birincil ve en önemli öncelikleri olduğunu ifade eden Bambis Kritsis, “Kıbrıs sorunu çözümlenmeden emekçilerin hiçbir kazanımlarının kalıcı olmayacağını biliyoruz. İki liderden masada samimiyetle çalışmalarını ve sonuca ulaşabilmeleri için gerekeni yapmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Kritsis, barışın, yeniden birleşme ve dostluğun kararlılığının sesinin şimdi daha güçlü duyulması gerektiğini belirterek, “Barışı üstlenecek güç işçi sınıfıdır. Özgürlük ve refah içinde bir Kıbrıs hayal ediyoruz. Yeniden birleşecek bir Kıbrıs için mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FELEK: “130 YIL GEÇTİ AMA KÖLELİK KOŞULLARINDA ÇALIŞMA DÜZENİ SÜRÜYOR”

Dev-İş Başkanı Hasan Felek ise konuşmasında, 130 yıl önce Amerikalı işçilerin mücadelesini selamlayarak çeşitli ülkelerde ve Kıbrıs’taki direnişlere değindi; işçilerin anılarını yaşatmak için biraraya geldiklerini söyledi.

Savaşları lanetleyen ve ezilen halklara dayanışma ifade eden Felek, günde 8 saat çalışma için verilen mücadelenin üzerinden 130 yıl geçtiği halde bugün hala kölelik koşullarında çalıştırma düzeninin sürdüğünü kaydetti.

Felek, özel sektörde sendikalaşmanın önündeki engellerin hala durduğunu, özel sektör çalışanlarının güvencesiz, sefalet ücretiyle çalıştırıldığını; adanın kuzeyinde Ankara’nın dayattığı ekonomik paketler ve politikaların gittikçe şiddetlendiğini iddia etti.

Suyun ardından elektrik, telefon ve limanların özelleştirilmesinin gündemde olduğunu; buna karşı sonuna kadar direneceklerini söyleyen Hasan Felek, çünkü özelleştirmelerin emekçilere nelere mal olacağını çok iyi bildiklerini söyledi.

Dev-İş Başkanı Hasan Felek, Kıbrıs sorununun çözümünün ve ülkenin yeniden birleşmesinin acil gereksinim olmaya devam ettiğini belirterek, “Çözümsüzlük işçi sınıfını ve halkımız için geleceksizlik, belirsizlik ve istikrarsızlık demektir” ifadelerine yer verdi.

LİDERLERE ÇAĞRI

Yabancıların değil Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm için iki lidere bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış ilkeler ve belgeler temelinde iyi niyetle çalışma çağrısı yapan Felek, federal çözüm için her alanda mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Konser öncesinde hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda da bulunuldu.

 

 

KTOEÖS 2016-2018 Dayatma Paket Analizi

146211

EKONOMİK PAKET DEĞİL, SİYASİ ve İDEOLOJİK DAYATMADIR

Ülkemize AKP eliyle dayatılan 2016-18 Paketi de Ekonomik olmaktan öte SİYASİ ve amaçlıdır. Yeni bir dayatmayla karşı karşıyayız. Siyasi, kültürel, sosyal, enerji, eğitim, yargı ve her alanda Kıbrıs Türk Toplumunu teslim alma politikalarının yazılı ve baskıcı yeni bir modelidir. İMF’nin birçok ülkeye dayattıklarından farksız ve daha baskıcı modelidir. KTOEÖS olarak Paketlerle yönetilmeye hayır diyoruz.

4 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan analiz raporunun detayları web sitemizde

( veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz) 

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

201

Her geçen gün siyasilerin bin bir gerekçelerle halkın çocuklarının gittiği devlet okulları ve kamusal hizmet veren öğretmenler üzerinde oynadığı oyun hem çocuklarımızı, hem öğretmenlerimizi harcamakta, velilerimizi ise çaresizliklere, belirsizliklere itmekte, geleceğimizi karanlık yapmaktadır. Bu kaderin!!! Değişmesi için uğraşıyoruz. Kamusal nitelikli eğitime ve öğretmenlerimize değer verilmesi ile geleceğimizin kurtulacağını biliyoruz

Öğretmenlik mesleği bir toplumu geleceğe taşıyan en önemli, en evrensel meslektir. Son yıllarda sermayenin haklarını korumaya çalışan kukla hükümetler, öğretmenlik mesleğini, haklarını, çalışma koşullarını değiştirmek, öğretmenlerin örgütlülüğünü bozmak ve onurlu duruşunu baltalamak, onları itibarsızlaştırmak, köleleştirmek, dik duruşlarını bitirmek için büyük bir kampanya yürütmektedir.

Çalışma koşulları günden güne kötüleştirilen, öğrencileri değerlendirme hakkı bile elinden alınan, çalışma hayatı boyunca gerçek anlamda hiç desteklenmeyen, siyasilerin eğitimde yarattığı KAOSUN sorumluluğunu omuzlarına yüklenen öğretmen, sınıfa hapsedilerek, silikleştirilerek, prangalanmak istenmektedir.

5 Mayıs Perşembe günü tüm okullarımızda gerçekleşen 2 saatlik uyarı grevimizle ilgili Lefkoşa Türk Lisesinde okunan bildiri ve ilgili dökümanlarımız web sitemizde

( veya konu başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz) 

9 Mayıs 2016 AS TV Program KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel Gündemi Değerlendiriyor

 

KTOEÖS 12-13-14 Mayıs 2016 Eğitim, Kültür ve Sanat Etkinliği Program Tanıtımı Basın Toplantısı

 

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

3 Mayıs Salı günü 12:00’de Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sn. Serdar Denktaş ile görüşme gerçekleşti.

3 Mayıs Salı günü 13:30 Kıbrıs TV’den, Levent Ilgın ile görüşme gerçekleşti.

3 Mayıs Salı günü 14:00’de Kültür Sanat ve Festival Komitesi toplantısı gerçekleşti.

3 Mayıs Salı günü 15:00’de Başbakan Sn. Hüseyin Özgürgün ile toplantı gerçekleşti.

3 Mayıs Salı günü 16:00’da Uyarı Grevimiz ile ilgili Olağanüstü Temsilciler Kurulu toplantımız gerçekleşti.

3 Mayıs Salı günü 16:15’te KTOEÖS-KTÖS-PDR arasında KTOEÖS’te toplantı gerçekleşti.

4 Mayıs Çarşamba günü 11:30’da Müsteşar ile toplantı Eğitim Bakanlığında -Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü ile ilgili toplantı gerçekleşti.

4 Mayıs Çarşamba günü 16:30’da Maliye Bakanı ile sendikaların toplantısı gerçekleşti.

5 Mayıs Perşembe günü DAYATMA PAKETİ, ÖĞRETMENLERİN YASAL HAKLARININ VE İRADESİNİN GASP EDİLMESİNİ Protesto etmek için 5 Mayıs 2016, Perşembe günü 10:00 – 12:00 saatleri arasında (2 Saat) Tüm Okullarda UYARI GREVİ yapıldı. Eylem günü Lefkoşa Türk Lisesinde saat 10:30’da basın toplantısı gerçekleşti.

5 Mayıs Perşembe günü 13:00’de KTÖS’de sendikal platform toplantısı gerçekleşti.

5 Mayıs Perşembe günü 13:00’de Sosyal Tesis Komitesi toplantısı -KTOEÖS-ÖYAK arasında gerçekleşti.

5 Mayıs Perşembe günü 14:00 – 16:00 arasında MHD ve KTOEÖS ortaklığıyla, Mülteci Çocuklarımıza yönelik Atölye Çalışmamız KTOEÖS Üst Salonunda gerçekleşti.

10 Mayıs Salı günü 11:00’de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığında toplantı gerçekleşti.

11 Mayıs Çarşamba günü 11:30’da  KTOEÖS Eğitim-Kültür- Sanat Etkinlikleri programının tanıtım ve içeriğiyle ilgili  Basın Toplantısı gerçekleşti.

11 Mayıs Çarşamba günü 13:00’de BKP-YKP Sendikamızı ziyaret etti, basın toplantısı gerçekleşti.

12 Mayıs Perşembe günü 09:00’da Eğitim Bakanlığında istişare toplantısı gerçekleşecek.

12 Mayıs Perşembe günü 10:00’da Milli Eğitim Kültür Bakanlığında toplantı gerçekleşecek.

12 Mayıs Perşembe günü 14:30’da Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurullarımızın toplantısı gerçekleşecek. Gündem:1-Eylemlerin değerlendirilmesi ve stratejimiz, 2-Bilgilendirme

Duyurularımız

12-13-14 Mayıs 2016 tarihlerinde sendikamızın gerçekleştireceği Eğitim-Kültür- Sanat Etkinlikleri programı çerçevesindeki Sergi, Konferans ve Müzik, Kültür ve Sanat Şölenimize tüm üyelerimiz ve halkımız davetlidir.

KTOEÖS KÜLTÜR SANAT ŞÖLENİ (2)

12 Mayıs Perşembe, 10. KTOEÖS Resim – Heykel Sergisi Açılışı 

HAK POSTER NEWSERGI DAVETIYE NEW

13 Mayıs Cuma, “Başka Bir Eğitim Mümkündür” Konferansı

Konferans Kitap Kapak ve Program_001Konferans Kitap Kapak ve Program_002

14 Mayıs Cumartesi, KTOEÖS Müzik, Kültür ve Sanat Şöleni

KTOEÖS 14 Mayıs 2016 Eğitim, Kültür ve Sanat Şöleni