24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü: Öğretin, Öğrenin, Geleceği Şekillendirin

0
708

Uluslararası Eğitim Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2018 yılında ilan edilmiştir. Bu yıl 24 Ocak 2020’de dünya çapında kamusal, nitelikli eğitim için mücadele eden tüm eğitimciler tarafından ikinci kez kutlanacaktır.

Bu günün ilan edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Yıllar boyunca kamusal, nitelikli eğitim için yürütülen evrensel kolektif çabalar ve yorulmak bilmeyen savunuculuk sayesinde, eğitimle daha iyi bir dünyaya ulaşmanın öneminin giderek daha fazla önem kazandığının göstergesidir.

Bu yılki günün teması “İnsan, Evren, Refah ve Barış İçin Öğrenme” dir. “Öğret, Öğren, Geleceği Şekillendir” sloganı altındaki evrensel amaç barış içinde, huzurlu ve sürdürülebilir bir gelecek için eğitimin rolünü vurgulamaktır. Nitekim, sürdürülebilir kalkınma eğitimi ve iklim değişikliği eğitimi de dahil olmak üzere nitelikli eğitim, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin tamamının başarısında merkezi bir öneme sahiptir.

Bununla birlikte, sendikamızın uluslararası alanda üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanırlığını takip etmekte ve hükümetlerin şu anda 2030 yılına kadar herkese nitelikli eğitim sağlama hedefinde başarısız olduğunu gözlemlemektedir.

Dünya çapında öğretmenler ve eğitimciler 5 temel zorlukla karşı karşıya bırakılmıştır. Öğretmen eksikliği sorunu olmasına rağmen, çok fazla öğretmenin statüsü düşürülmüş, istihdam ve çalışma koşulları ağırlaştırılmış ve bu da öğretmenlik mesleğini cazip olmayan bir meslek haline getirmiştir. İnsan hakları ve örgütlenme hakları ihlal edilmekte ve eğitimciler politika geliştirmeye yeterince katılmamaktadır. Kamu hizmetleri genellikle yetersiz finanse edilmekte ve eğitimin özelleştirmesi yaygınlaşmaktadır. Eşitsiz, adaletsiz eğitim olanakları dar gelirli ve dezavantajlı kişilere karşı ayrımcılık yaratmaktadır.

Tıpkı Dünya Öğretmenler Günü gibi, bu önemli günde de kamusal, nitelikli eğitim gailesi taşıyan dünya çapında tüm öğretmenler ve sendikalarının seslerinin duyurulması için bir fırsattır. Gün, eğitimi temel bir insan hakkı ve kamusal olarak yeniden teyit etme günüdür. Nitelikli öğretmenlerin nitelikli eğitimin merkezinde olduğunu tekrar teyit etmek için bir fırsattır. Ayrıca hükümetlere eğitime yatırım yapmaya, öğretmenlere yatırım yapmaya ve hiçbir çocuğun ücretsiz kamusal, nitelikli eğitim alma haklarından mahrum kalmadığından emin olunması çağrısında bulunulmaktadır.

BM, gün dolayısıyla New York’ta üst düzey bir etkinliğe ev sahipliği yapacak, dünyanın dört bir yanından kuruluşlar ve bireyler günü çeşitli şekillerde kutlayacaktır. Eğitim Enternasyonali sürdürülebilir bir gelecek için eğitimin önemine dikkat çekmekte ve hükümetlere bu yönde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini acilen uygulamaları için çağrı yapacaktır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde de 24 Ocak Uluslararası Eğitim Gününde sendikamız demokratik, laik, bilimsel, kamusal, nitelikli eğitimin her çocuk için temel bir hak olduğunu hükümet edenlere ve eğitim bakanlığına hatırlatır, bir kez daha kamusal eğitime ve öğretmene yatırımın geleceğe yatırım olduğunu vurgularız.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim  Kurulu (a.)