24 – 31 Ağustos 2015 Sayı 60

0
186

Asgari Değil, Kölelik Ücreti

asgari ücret

Alım gücünün sıfırlandığı bu dönemde hükümetinin sermaye ile kol kola 55 TL’lik artış yapması tüm toplumla dalga geçmek anlamı taşımaktadır. Doğal olarak işçi tarafını temsil eden sendikalar bu artışa itiraz etmiştir. Hükümet ve Sermaye işbirliğine son verilmeli ve bu itiraz değerlendirilerek hatadan dönülmelidir. Çalışanını kölelik sınırlarına mahkûm etmek isteyen bu anlayışla ekonomik kalkınmanın, büyümenin olmayacağı algılanmalıdır.

Ekonomi büyürken kriz bahaneleri ile çalışanlara, dar gelirlilere sürekli yük yüklenmesi adalet değildir. Çalışma barışını bozan, sosyal dengesizlikleri artıran bu durum kabul edilemezdir.  Sermayenin koruyuculuğuna soyunan bir hükümet halkını temsil etmekten uzak, bir zümrenin temsilcisi durumuna dönüşmüş demektir.

25 Ağustos tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

TAŞEL’de Çalışanların Sesine Kulak Verin

sendikal_platform_greve_destek_verdi_h49347

Sendikal Platform olarak sendikalarımız 26 Ağustos 2015 Çarşamba günü,  3. gününe giren süresiz greve destek vermek amacıyla grev yerini ziyaret ederek çalışanların mücadelesine sonuna kadar destek verileceği vurgulandı.

Sendikal Platform adına ilk söz alan Başkanımız Tahir Gökçebel, TAŞEL’de grevin sürdüğünü ve başlatılan mücadeleyi alkışladıklarını ifade etti.

BES Başkanı Ulus Arpalıklı da, Sendikal Platform adına basın açıklamasını okudu.

Arpalıklı, Dev-İş’e bağlı Emek-İş Sendikasının TAŞEL Ltd.’de başlattığı süresiz grevin bugün 3. Gününe girdiğini belirterek, emeğin değerinin her geçen gün azaldığını ve emekçilerin kazanılmış haklarının “budanmaya” çalışıldığını kaydetti.

Haberle ilgili detay web sitemizde

DÜNYA’DA VE ADAMIZDA BARIŞ İSTENCİMİZİ GELİN BİRLİKTE HAYKIRALIM

1 eylül

 

28 Ağustos Cuma Lefkoşa  Ara Bölgede Dayanışma Evinde etkinliklerle ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Hazırlanan ortak metnin Türkçesi KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, Rumcası ise PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis tarafından okundu.

Ortak açıklamada Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik aciliyet vurgulandı ve örgütlerin  BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğini, tek vatandaşlığının ve tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne yönelik çabalara bağlı olduğu kaydedildi.

Adil bir çözüme olabildiğince kısa sürede ulaşmak için iki lideri bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olan noktalar temelinde iyi niyetle çalışmaya davet eden örgütler, ortak açıklamada “İki toplumun ilerici güçlerinin ortak eylemi ve dayanışması kin ve düşmanlığa karşı güçlü bir direniş olup, şovenizmin, ırkçılığın ve neofaşizmin geliştirilmesinin önüne set çekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Haberle ilgili detay web sitemizde

1 Eylül Küresel Barış İçin Eylem Günü

world peace

Nazizmin ve faşizmin katlettiği milyonlarca kurbanın anısına 1 Eylül Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) tarafından Sendikaların Küresel Barış İçin Eylem Günü olarak ilan edilmiştir. Savaşın yol açtığı acılara ve yıkımlara, milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesine rağmen, faşizme karşı büyük zaferden 70 yıl sonra, dünya halkları ne yazık ki barışın hakim olması için mücadele etmeye devam etmektedirler.

Ülkemizde de kaçınılmaz bir biçimde, hem Kıbrıslırum, hem de Kıbrıslıtürk çalışanlar katı neoliberal politikaların sonuçlarını yaşamaktadırlar.

Küresel ekonomik kriz ve onun sonuçları, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum çalışanların sınıfsal çıkarlarının ortak olduğunu ve aralarındaki dayanışmayla ortak mücadelelerini yoğunlaştırmaları gerektiğini göstermektedir.

Bu koşullarda, Kıbrıs sorununun çözümünün, ülkemizin ve halkımızın yeniden birleşmesinin doruktaki öncelik ve acil gereksinim olmaya devam ettiği görüşündeyiz.

28 Eylül tarihinde yayınlanan basın bildirisinin tam metni web sitemizde

1 Eylül Dünya Barışı için Öğretmen Sendikalarından Ortak Mesaj

intro_img

Kıbrıslılar olarak savaşın yarattığı göçlerin ve acıların ne olduğunu çok yakından bilmekteyiz. Yaşanan felaketin acılarını tüm Kıbrıslılar olarak hala daha yaşamaktayız. Ülkemizin bölünmüşlüğü tüm Kıbrıslıların acı çekmesinin temel sebebidir.

Kıbrıslı eğitimciler olarak dünyada ve adamızda yaşanan savaşların acıların ve göçlerin temel sebebinin emperyalizmin çıkar savaşları nedeni ile ırkçılığı, şovenizmi ve düşmanlığı kışkırtması olduğunu biliyoruz. Dünyamız tüm insanlığın ortak evidir ve kaynaklar tüm insanlığa yeterlidir. Adaletsiz gelir dağılımının varlığı, dünya nüfusunun %1inin oluşturan uluslararası zengin şirketlerinin dünya zenginliğinin %80ini ellerinde bulundurmalarından da görülmektedir. Son yıllarda dayatılan yeni liberal politikaların ve bölgesel savaşların temelinde ekonomik çıkarlar olduğu açıktır.

Kıbrıslı eğitimciler olarak sebebi ne olursa olsun, savaşların insanlığın yıkımına neden olduğunu biliyor ve tüm savaşlara karşı çıkıyoruz. Silahlanmaya harcanan ekonomik kaynakların insanlığı eğitimine ve refahına ayrılmasını talep ediyoruz. Savaşın ve şiddetin ancak hoşgörü ile adil paylaşımla ortadan kalkacağına inanıyoruz.

Ülkemizde savaşın yarattığı acılar ve göçlerin ancak ülkemizin birleştirilmesi ile ortadan kalkacağını vurgular, barış için ortak mücadele etme irademizi ortaya koyarız.

Ortak Bildirinin tam metni ve İngilizce versiyonu Web Sitemizde

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

24 Ağustos Pazartesi günü 11:00’de Dayanışma Evinde Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları Dergi Komitesi toplantısı gerçekleşti.

24 Ağustos Pazartesi günü 14:00’de Sendikal Platform içerisindeki sendikaların KTOEÖS’te toplanması gerçekleşti. Gündem: Asgari ücretin sefalet ücreti olması, HP kayıpları, döviz artışı

25 Ağustos Salı günü 09:00’da Sosyal Tesis ile ilgili KTOEÖS ve ÖYAK komite toplantısı gerçekleşti.

26 Ağustos Çarşamba günü 11:00’de Sendikal Platform Taşel fabrikası Çalışanlarının Grevine katılarak destek belirtti.

28 Ağustos Cuma günü 10:30 – 14:00 arasında Merit Hotel Lefkoşa’da AB Bilgi Merkezi organizesiyle AB Gençlik Politikası Seminer gerçekleşti.

28 Ağustos Cuma günü 11:00’de Dayanışma Evinde Dünya Sendikalar Federasyonu üye örgütler ve İki Toplumlu Barış İnisiyatifi ortaklığıyla  1 Eylül’le ilgili Basın Toplantısı gerçekleştirildi.

28 Ağustos Cuma günü 12:00’de Dayanışma Evinde OELMEK ev sahipliğinde Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları Toplantısı gerçekleşti. Gündem: 1 Eylül Dünya Barış Günü, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ve İki Dilli Magazin

29 Ağustos Cumartesi günü 10:30’da Rahmetli üyemiz Çağla Konuloğlu’nun mezarı başında anma töreni gerçekleşti.

31 Ağustos Pazartesi günü 11:00’de Çalışma Bakanlığı Önünde TAŞEL Çalışanlarının eylemine katılarak destek belirttik.

 

Duyurularımız

BARIŞ İÇİN SOKAKLARDAYIZ

1 EYLÜL corrected Final version 17.08.2015

1 Eylül Salı akşamı PEO, Dev-İş, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, BES, Türk-Sen ile İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak düzenlenecek ortak etkinlik için saat 18.00’de Kuğulu Park’ta toplanılacak ve saat 18.30’de Dayanışma Evi’ne doğru yürüyüşe geçilecektir. Dayanışma Evi önündeki etkinlik saat 19.00’da başlayacak.

 

Öğretmen Sendikalarından Ortak Sergi

Son başvuru tarihi 18 Eylül 2015. Katalog hazırlığı için başvuruların dijital profil fotoğraf ve eser fotoğrafı ile yapılması gerekmektedir. Fırsat eşitliği için başvuruların sadece bir eser ile yapılması rica olunur. Jüri tarafından kabul edilen eserler üye olunan sendikaya 28 Eylül tarihine kadar teslim edilmelidir. Tüm üye öğretmenlerimizin başvurusuna açıktır.

Öğretmenler Günü Poster ve Programı 2015Resim Sergisi Başvuru Formu

Sergi Başvuru Formu WORD

Sergi Başvuru Formu