8 – 12 Şubat 2016 Sayı 74

0
154

EĞİTİM BAKANINA AÇIKÇA SORUYORUZ

Untitled-1

Eğitim Bakanı Sn. Kemal Dürüst siyasi yatırıma ve şova devam ederken Eğitimin Bakanı olduğunu unutmuş görünmektedir. Bazı seçmeler gelecek seçimlerde tekrar oy deposu yapılmak için motive edilirken!! Ülkenin geleceği heba edilmektedir. Sn. Bakanın siyaset yaptığı bir binaya döndürülen Eğitim Bakanlığı sorun çözemez duruma gelmiştir. Eğitim bakanlığında her taşın altından kötü kokular gelirken, sn. Bakan; Eğitimi, öğretmeni, öğrencileri, devlet okullarını mentalite olarak terk etmiş görüntüsü çizmektedir. Eğitimde yaşanan her ciddi sorun ötelenmekte, çözümsüz bırakılmaktadır. Çözüm olarak öne sürülenler ise yeni sorunları getirmektedir.

 

Sn. Dürüst’e Açıkça Soruyorum :

 1. GÖÇ Yasası Nedir Bilir misiniz? Bilirseniz bu öğretmenlerimizle ilgili hiç empati yaptınız mı?
 2. Yasalar sadece astları mı ilgilendirir? Öğretmenler yasasının 100. Maddesi ders yılı hazırlık ödeneği ders yılı başında TÜM ÖĞRETMENLERE ödenir diyor. (Hukuk Dairesinin görüşü de aynen budur) Haberiniz var mı?
 3. Bakanlar Kurulu Kararı ile üzerende oynadığınız Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü sayesinde LTL, AL, NKL, LYL… ve birçok okulumuz, Meslek Liselerimiz sorun yumağına dönüşmüş, ders yapılamaz noktaya gelmiştir. Kalabalık sınıflar, aynı sınıfta çok farklı hazır bulunuşluk seviyesinde, yaşta öğrencilerle bir okulda yarım dönemde 150-200 disiplin vakası yaşanır duruma gelmiştir. Birçok okulumuz eksikleri ve bu sorunları ile birlikte havası sıkışmış düdüklü tencereye dönmüştür. Teknik Kurulda çözeriz deyip sürekli öteleyerek yaşanacakların sorumlusu olacağınızı farkında mısınız?

8 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

HALKIN OLMASI GEREKEN TÜM SULARA EL KONULACAKTIR

water_right

Hükümette kalma uğruna suyu bile satmaktan tereddüt etmeyen CTP-UBP Hükümetinden Sosyal Devleti korumasını, Yeni Paketler imzalamamasını, GÖÇ YASASINI kaldırmasını, nitelikli kamusal eğitim ve sağlık beklemek ölümsüzlüğü beklemek kadar ulaşılmazdır.

Suyun nasıl işletileceği tartışılırken ve çözüme bağlanacağı belirtilirken asıl mesele gözden kaçırılmaktadır. Yıllar önce çeşmelerden su içilirken bugün su poşete, şişeye girmiş, şirketlerin önemli bir kazancı olmuştur. Yani içme suyu tamamen metalaşmış, petrolden daha hacimli, daha kazançlı hale gelmiştir. Bugün yüzlerce şirket suyu halka şişe şişe satmaktadır.

UBP-CTP Hükümeti su yönetimi konusundaki önerilerle belki AKP ile antlaşma imzalayacak ancak kaybeden halk olacaktır, çünkü ne bu hükümetin ne de hükümete talip olanların “Su temel tüketim maddesidir. Parasız olmalı, kamusal olmalıdır” talebi yoktur.

9 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

KTOEÖS, KTÖS ve “ Birleşik Kıbrıs” Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnisiyatifi Güneydeki Okulları Ziyaret Etti…

12742423_868797839884116_8906124055737328400_n12743795_868802426550324_7317269723360467613_n

29 Aralık 2015 tarihinde Kıbrıslı Rum öğretmenlerin Kıbrıs’ın kuzeyindeki okullara yaptıkları başarılı ve verimli ziyaretin devamı olarak Kıbrıslı Türk öğretmenler 11 Şubat 2016 tarihinde Ledra Palas barikatından geçerek Kıbrıs’ın güneyindeki okulları ziyaret ettiler.

Öğretmenler ilk olarak Makedonitisa’daki İşitme Engelliler Okulu’nu ziyaret ettiler. İşitme Engelliler Okulu’nda okulun öğrencileri ve personeli tarafından hazırlanan programın ardından öğretmenler, Lefkoşa Lisesi’ni ziyaret ettiler.

Ziyaretin amacı, eğitim konularında daha geniş bir işbirliği yapılması, nihai hedefiyle iki toplum öğretmenlerinin samimi ve içten bir atmosfer içerisinde iletişim ve işbirliği içerisinde böyle bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğu söylendi.Bu aciliyetin sebebi yalnızca Kıbrıs sorununun çözüm perspektifinin arifesinde olunması değil, aynı zamanda iki toplumun eğitim sistemlerindeki işbirliğinin oldukça faydalı olacağı dile getirilerek “Kıbrıs sorunu çözülse de, çözülmese de bu iki toplum adamızda birlikte var olmak zorundadır.”şeklinde açıklamalar yapıldı.

KTOEOS Başkanı Tahir Gökçebel ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve Apostolos Barnabas Lisesi Müdiresi Eleni Çelebi gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında açıklama yaptı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, bugünün tarihi bir gün olduğunu, 2003’de sınır kapılarının açılmasından bu yana, Güneydeki okullara ilk kez bu kadar kalabalık bir grupla ziyaret yaptıklarını ve bu ilişkilerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Geçmişte öğretmenlerin rollerini kötü şekilde oynadıklarını, Kıbrısta nefretin, ön yargının, milliyetçiliğin yükselmesi için uğraştıklarını ancak bunun Kıbrıslılara mutluluk getirmediğini, aksine acı, ölüm, göç ve adanın bölünmesini getirdiğini sözlerine ekleyen Elcil, bu sıkıntıların yaşanmaya devam ettiğini, nefretle bir yere varılmadığını, paylaşma ve hosşgörü, karşılıklı anlayış ile yaşamanın bizlere kalıcı barışı getireceğini belirtti.

Haber ile ilgili detay web sitemizde

Sendikal Platformdan Meclis Önü Basın Toplantısı

180181

Ülkemizde yasa tanımazlık, torpil, partizanlık, ayrıcalık, yolsuzluk, ayrımcılık, kayırmacılık gibi usulsüzlükler kader yapılmıştır. Eğitim, sağlık gibi temel hizmetler metalaştırılmış, niteliksizleştirilmiştir.

Çevre katliamları, adaletsizlikler, hukuksuzluklar bizzat hükümetler, yetkililer tarafından yapılmakta, ya da ses çıkarılmamaktadır.

Asgari ücret, HP, Eşel Mobil gibi önemli olgular anlamsızlaştırılmış, buna karşılık alım gücü her geçen gün yok edilerek orta sınıf ortadan kaldırılmıştır.

Özelleştirme, sosyal güvensizlik, göç yasası gibi yasalarla kazanılmış tüm haklara saldırılmış, saldırılmaya devam edilmektedir.

Bir yandan borcunu ödeyemeyenlerin içeri tıkıldığı, diğer yandan vergi afları, peşkeş çekilen, batırılan halkın kurumları ile milyarlarca lira devlet eliyle şirketlere, sermayeye aktarılmıştır ve aktarılmaya devam edilmektedir.

Ülkenin kuzeyi kumarhaneler, gazinolar, gece kulüpleri, mafya, uyuşturucu cehennemine çevrilmiştir. Yabancı sermayeye peşkeş çekilen araziler (otel, üniversite vs.), kurumlar (Havalimanı, DAÜ-DAK, KTHY vs.) ve sıradakiler (su, elektrik, kooperatifler vs.) ülkemize gelir getiren değil, yağmalanma anlayışını sergilemektedir.

Çözüm ve barış, nüfus, eğitim, sağlık gibi temel politikalarda bile hükümetlerin ne dediği anlaşılmamaktadır. Uygulamada sermaye desteklenirken kamusal olması gereken hizmetlerin de değersizleştirildiği, niteliksizleştirildiği aşikârdır.

Kıbrıs Türk Toplumu kendi ülkesinde insanca bir yaşam; çözüm ve barış talep etmektedir. “Ne Yama, Ne Rehin” politikaları ile de 80 binlerle birlikte meydanlarda iradesini net olarak ortaya koymuştur.

12 Şubat 2016 tarihinde sendikal platform tarafından okunan basın bildirisinin tam metni web sitemizde

ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

8 Şubat Pazartesi günü 14:30 – 16:00 saatleri arasında 2016-2017 Kıbrıs Türk Toplumuna Yönelik AB Burs Programları Açılış Etkinliği Merit Hotel’de gerçekleştirildi.

12 Şubat Cuma günü 11:00’de Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulları toplantısı gerçekleşti. Gündem:1-Eylemlerin Planlanması, 2-Sosyal Tesis,3-Bilgilendirme

12 Şubat Cuma günü 11:00’de Sendikamızın Eylem Komitesinin toplantısı gerçekleşti.

 

DUYURULARIMIZ

10. KTOEÖS Resim-Heykel Sergimiz Başlıyor

10.KTOEÖS Resim Heykel Sergisi 2016

Güzel Sanatlarla ilgilenip Resim -Heykel –Seramik-Video Art sanatına gönül veren üyelerimize,


         Geleneksel hale gelen ve bu yıl yapılması planlanan 10. KTOEÖS Resim-Heykel Sergimiz 12 Mayıs –27 Mayıs 2016 tarihleri arasında KTOEÖS MERKEZ binamızda yapılacaktır. Katılım şartnamesi aşağıdaki gibidir:

 1. Her üye sergiye en az iki, en çok üç eserle katılabilir.
 2. Verilen eserlerin yurt içinde sergilenmemiş ve son iki yılda yapılmış olması gerekmektedir.
 3. Sergiye verilecek eserlerin boyutlarında ve tekniğinde hiçbir kısıtlama yoktur.
 4. Katılacak olanlar eserlerini sergilenmeye hazır şekilde teslim etmeleri gerekmektedir.(Teknik ekipmanlar da katılımcı tarafından sağlanmalıdır)
 5. Her katılımcı eserleriyle birlikte kısa özgeçmişlerini, kendi fotoğraflarını ve sergi kataloğunda yer almasını arzuladığı eserinin dijital kamerayla iyi çözünürlükte çekilmiş fotoğrafını katalog ve grafik çalışması için en geç 30 Nisan 2016 tarihine kadar info@ktoeos.org adresine göndermeleri gerekmektedir.
 6. 8 Mayıs 2016 tarihine kadar eserlerin sendikaya ulaştırılması gerekmektedir. Sendikaya ulaştırılmayan eserler sergilenmeyecektir.
 7. Serginin bütünlüğünü ve kalitesini Kültür Sanat Komitesi belirleyeceğinden katılımcıların bu konuda hassas davranmaları rica olunur.
 8. KONSEPT: ‘’HAK’’

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu a.

Detay web sitemizde