22 – 30 Haziran 2016 – Sayı 83

0
192

Her Türlü Gericiliğe, Irkçılığa, Dayatmalara Karşı Mücadelemizi Artıracağız

16-1-63 ek 2IMG_6573

30 Haziran 2016, Perşembe günü saat 10:00’da, KTOEÖS ve KTÖS olarak Yüksek İdari Mahkemesinin ilahiyatla ilgili kararını basın toplantısı ile duyurmak isteğimizi provakatörleri örgütleyerek engellemek isteyen; her fırsatta Kıbrıs Türk Toplumunun kültürüne, yaşayışına, kimliğine dayatma ve müdahale yapmayı alışkanlık haline getiren, AKP’nin TC Elçiliğine Siyah Çelenk bırakıldı  ve Elçilik önünde basın toplantısı  gerçekleştirildi. 

KTOEÖS ve KTÖS Ortak Basın Açıklamamız: 

Türkiye’yi şeyhler, dervişler, müritler ülkesi haline getiren, dini, siyasete alet edip demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini ortadan kaldırıp Türkiye’yi “terörle” anılan bir ülke haline getiren AKP zihniyeti adamızın kuzeyinde de aynı anlayışı yerleştirmek için faaliyetler organize etmektedir.

Devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapılırken, camilere, Kuran kurslarına ayrıcalıklı bütçeler tahsis edilmiş, eğitimi siyasete alet etmek için ise “Hala Sultan İlahiyat Koleji” adı altındaki okulu açılmıştır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi TC yetkilileri gençlik kamplarına, öğrenci yurtlarına el atmış ve “Koordinasyon Ofisi” adı altında ülke gençliğine ulaşabilecek bir mekanizma yaratılmıştır…

Ortak Basın Açıklaması metninin tam versiyonu web sitemizde veya

habere yönlendirilmek istiyorsanız haber başlığına tıklayabilirsiniz

Yüksek İdare Mahkemesi Kararının Arkasındayız

16-1-61 ek 116-1-61 ek 2

24 Haziran 2016, Cuma günü saat 10:00’da KTOEÖS ve KTÖS Yönetim Kurulları olarak Hala Sultan İlahiyat Kolejinde “Hala Sultan İlahiyat Okulu ile ilgili Mahkeme Kararının Değerlendirilmesi” konusunda gerçekleştirmeye çalıştığımız ortak basın toplantısına bazı örgütlü gruplar müdahale ederek, okula girilmesini engellemeye çalışmıştır.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’yle ilgili Yüksek Mahkeme Kararını değerlendirmek amacıyla okul önünde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısı sırasında başka bir grup açıklama yapılmasına müdahale etti.

KTOEÖS ve KTÖS Ortak Basın Açıklamamız: 

Kıbrıs Türk toplumunun geleneklerini, kimliğini, kültürünü ve inançlarını dönüştürmeye yönelik Türkiye hükümetleri tarafından uygulanan sistematik asimilasyon politikaları çerçevesinde faaliyet gösteren Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin yasalarımıza aykırı bir şekilde açılığı Yüksek İdare Mahkemesi’nce de tescil edilmiştir.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin 17 Haziran 2016 tarihindeki kararında açıklandığı gibi bu okulun Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Yasası çerçevesinde açılmasının ve bu müfredatla eğitim vermesinin yasadışı olduğu açıkça ortaya konmuştur. Din ve inançlarını siyasi olarak sömürülmesi üzerinden hayat bulan Türkiye’deki AKP Hükümeti’nin Kıbrıslı Türklerin din algısını dönüştürmeye dönük izlediği siyasetin bir sonucu olarak çok büyük paralar ödenerek açılan bu okul şu anda yasadışıdır…

Ortak Basın Açıklaması metninin tam versiyonu web sitemizde veya

habere yönlendirilmek istiyorsanız haber başlığına tıklayabilirsiniz

 

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun 17. Kongresi Onuruna Etkinlik Gerçekleştirildi

20160629_19245620160629_192620

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun Kıbrıs’taki üyeleri PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES ve KOOP-SEN 29 Haziran 2016 Çarşamba akşamı saat:16:00 da Ktams salonunda DSF G.Sekreteri G.Mavrikos ve DSF’ye üye sendika yönetim kurulları ortak toplantı yaparak, 19.00’da Uzun Yol- Ledra Caddesi sonundaki Barış – İrini Salonu’nda DSF’nin 5-8 Ekim 2016’da Güney Afrika’da yapılacak 17. Kongresi onuruna bir etkinlik gerçekleştirildi.

 

KTOEÖS İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Seminerimiz Gerçekleşti

003006

24 Haziran 2016 tarihinde sendikamız merkezinde üyelerimize yönelik Faika Deniz Paşa ve Burcu Okur’un eğitmen olarak yer aldığı İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Seminerimiz Gerçekleşti.

 

TOPLANTILARIMIZ / ÇALIŞMALARIMIZ

22 Haziran Çarşamba günü 09:30’da  Maliye Bakanlığına Yönetim ve Eylem Komitesi olarak öğretmen ödeneklerinin niye ödenmediğini sormak amacıyla gidildi, eylem gerçekleştirildi.

22 Haziran Çarşamba günü 11:30’da Hala Sultan İlahiyat Kolejinde görevli üye öğretmenlerimizle toplantı gerçekleştirildi.

23 Haziran Perşembe günü 11:00’de Yönetim Kurulu Toplantımız gerçekleştirildi. Gündem: 1-Okul-Eğitim sorunları, 2-Paket/Koordinasyon ofisi ve mücadele, 3-Bilgilendirme

27 Haziran Pazartesi günü 15:30’da BM Ara Bölgedeki Dayanışma Evinde Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları Toplantısı gerçekleştirildi. Gündem: 1- 4, 6 Aralık 2016 ETUCE Konferansı 2- 2016 Dünya Öğretmenler Günü, 3- İki Dilli Magazin, 4- Diğer konular

27 Haziran Pazartesi günü 20:00’de AKEL Merkez Komitesi Tefkros Anthias – Thodosis Pieridis Kültürel Katkı Ödülü’nün verileceği tören Ledra Palas Chateau Status’da gerçekleştirildi.

29 Haziran Çarşamba günü  Başkanımız Tahir Gökçebel AS TV’nin konuğu oldu.

29 Haziran Çarşamba günü 12:00’de KTOEÖS-KTÖS ve Birleşik Kıbrıs Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti.

29 Haziran Çarşamba günü 16:00’da KTAMS salonunda DSF G.Sekreteri G.Mavrikos ve DSF’ye üye sendika yönetim kurulları ortak toplantısı gerçekleştirildi.

30 Haziran Perşembe günü 17:00’de Ledra Palas Hotel’de  İki Toplum Lideri önderliğinde çalışmalarını yürüten Eğitim için kurulan Teknik Komite üyeleri ile İki Toplumdan Öğretmen Sendikalarının toplantısı gerçekleştirildi.

 

DUYURULARIMIZ

IRKÇILIĞI VE DAYATMALARI REDDEDİYORUZ

afis

1 Temmuz Cuma Bugün 19:00da Lokmacı Barikatında KTOEÖS-KTÖS- Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnisiyatifinden oluşan Birleşik Kıbrıs, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Öğretmenler Platformu olarak Irkçılığı ve Dayatmaları Birlikte Reddedeceğiz. 

Irkçılığa ve Dayatmalara Karşı Gelin Ortak Ses Olalım!