17 – 31 Ocak 2017 – Sayı 96

0
115

Örgütlerimizin Kapatılması Hedeflenmektedir

sendikalar_587f3ffa

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) olarak son dönemde hükümetin sendikalarımıza  yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını, amacın sendikaları kapatmak olduğunu belirterek, öğretmen sendikalarında üç yöneticiye ödenekli izin verilmesi uygulamasını kaldırmayı içeren ve Meclis’te önceki gün ivedilik kararı alınan Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne karşı 18 Ocak 2017 tarihinde KTÖS’te ortak basın toplantısı düzenledik.

…Özel sektörde sendikal örgütlenmeye zemin yaratmak için talepleri yükselten sendikalara bu hakkın verilmesi bir yana, son başlayan girişimle öğretmen sendikaları başta olmak üzere gerçek anlamda sendikacılık yapan örgütlerimizin kapatılması hedeflenmektedir. Sn. Özgürgün ise söyledikleri ile aslında hükümetin emrinde olan sarı sendikaları arzuladığını ifade etmektedir. Özellikle CAS çalışanlarının eyleminde de ortaya çıktığı gibi çalışanların gerçek sendikalara değil, hükümetin emrindeki sarı sendikalara üye olması istenmektedir.

Bu yapılan girişimle “KKTC sendikalar cumhuriyeti oldu” diyen TC yetkilileri de memnun edilmek istendiği gibi, hükümetin yağcılık ve yalakalığı kendine meşgale edindiğini de göstermektedir…

18 Ocak 2017 tarihinde KTOEÖS ve KTÖS olarak gerçekleştirilen ortak basın toplantısının detayına haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz. 


Zamtomlar Karşısında Sessiz Kalmayacağız

DSC_0180

19 Ocak 2017, Perşembe günü halkın alım gücünün yok edilmesine rağmen zamlara devam eden hükümeti Maliye Bakanlığı önünde protesto ettik.

Hayat pahalılığı ve alım gücünün yok edilmesi karşısında zamlara devam eden UBP-DP hükümetinin politikalarını Maliye Bakanlığı önünde protesto ettik. Eylemde konuşan Genel Sekreterimiz Vedat Tek, bu yıl protokol görüşmelerinin bütçe görüşmelerinden önce başlamasına rağmen görüşmelerin sonuçlandırılmadığına dikkat çekti. Tek, “görüşmeler sonuçlandırılmadan hükümet zamlara başladı” dedi. Eylemde basın açıklamasını Mali Sekreterimiz Selma Eylem okudu.

Basın açıklamasının tam metnine haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz. 


Eğitim Bakanına Soruyoruz: GİZLİ AJANDANIZ NEDİR?

Eğitim Bakanı Gizli Ajandası Nedir

Anafartalar Lisesinin ortadan kaldırılmak istenmesi Eğitim Bakanlığının gizli bir ajandasıdır. Eğitim Bakanlığı öğretmenlerle, öğrencilerle, velilerle, halkımızla dalga geçmektedir.

Son yıllarda onlarca cami yapılmıştır ancak tek bir yeni okul yapılmamıştır. Okul binaları dışında eğitimde yığınla sorun birikmiştir. Var olan sorunları diyalogla çözmek, süslü vaatlerle gerçeği gizleyerek yeni politikaymış gibi var olan okulları kapatmak, taşımak derdine düşmüştür.

Atılmak istenen her adım “Ben bilirim, yaparım” mantığıyla veya birileri istedi diye yapılmaktadır. Sorun çözmek yerine her atılan adım, yeni sorunlar yaratmakta, var olan sorunlara eklenerek içinden çıkılamaz bir durum oluşturmaktadır…

Sn. Eğitim Bakanı,

Anafartaların duygusal bağlarını, sosyolojik sorunları hiç hesaba katmadan, yemin etmiş gibi hareket ediyorsunuz.  Eğitimde yığınla sorun vardır ve çözümü için katkı koyuyoruz ve koymaya devam etmeye hazırız. Var olan sorunlara sorun eklemek yerine enerjinizi sorunların çözümüne harcamanızı öneriyoruz. Tabi ki ortada bir rant, bir gizli ajanda yoksa.

24 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnini görüntülemek için haber başığına tıklayabilirsiniz


BAŞBAKAN YARDIMCISI VE MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ’TAN BÜYÜK YALAN

Maliye Bakanlığı eylemi 26.01.2017

26 Ocak 2017 tarihinde KTOEÖS, KTAMS ve KTÖS olarak zamları ve Ocak 2011’den itibaren kamuda işe başlama maaşlarını düşüren yasanın iyileştirilmemesini, Göç Yasası çalışanlarına HP dışında artış verilmemesini protesto etmeye yönelik Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdik.  Zamlar ve Ocak 2011’den itibaren devlette işe başlayanların maaşlarını arttıracak uygulamalar hayata geçirilmediği için daha geniş çaplı eylemler yapılacağı uyarısında bulunduk.

Haber ile ilgili detay için haber başığına tıklayabilirsiniz


Anafartalar Lisesinin Peşkeş Çekilmesine “HAYIR”

Anafartalar-İnisiyatifi

27 Ocak Cuma günü Girne Anafartalar Lisesi’nde saat 10.30’da düzenlenen ortak basın açıklamasında Girne İnisiyatifi Anafartalar Lisesinin Peşkeş Çekilmesine “HAYIR” dedi.

Gökçebel: “Girneliler, geçmiş siyasilerin kenti ne hale getirdiğini gayet iyi biliyor”

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın; “GAL özele verilmeyecek, böyle bir şey olursa kendimi zincirlerim” dediğini belirtti, Girnelilerin geçmiş siyasilerin kenti ne hale getirdiğini gayet iyi bildiğine vurgu yaptı.

Merkezde, kentin nefes aldığı bir noktada bulunan GAL’in kent nüfusu artışı nedeniyle yeni bir okul yapılmasına karşı olmadıklarını ifade eden Gölçebel, çalışan bir okulun ortadan kaldırılıp, proje ve ne yapılacağı açıklanmadan taşınmasına karşı olduklarını belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın kendileriyle görüşmekten çekindiğini belirten Gökçebel; ortada bir proje olmadığını; Bakan Berova’nın sadece özele vermeyeceği ile ilgili açıklama yaptığı kaydetti.

“yüksekten bakmak yeterli”

“Biz bu tür paravan şirketleri önce bir şeye dönüştürüp, içini boşaltıp sonra parçala böl yöntemlerini çok iyi biliyoruz” diyen Gökçebel, geçmişte siyasilerin kente neler yaptığını görmek için yüksekçe bir noktadan Girne’ye bakmanın yeterli olacağını belirtti.

Gökçebel, siyasilerin görevlerini ‘siyasi çöplüğe” gitmeden tam ve eksiksiz olarak yapmaları gerektiğini söyledi.

Haber ile ilgili detay için haber başığına tıklayabilirsiniz


ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

17 Ocak Salı günü saat 10:00’da SSEML öğretmenleri ile toplantımız gerçekleşti.

17 Ocak Salı günü saat 14:00’de Anafartalar Lisesi komitesinin Girne Kaymakamı ile görüşmesi gerçekleşti. Konu: Anafartalar Lisesi

17 Ocak Salı günü saat 15:00 – 17:00 saatleri arasında Merit Otel, Lefkoşa’da , Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği davetiyle “Juncker Komisyonu’nun İki Yılı “Koruyan, Güçlendiren ve Savunan Bir Avrupa” konulu sunum gerçekleşti.

18 Ocak  Çarşamba günü  saat 11:00’de KTOEÖS ve KTÖS olarak, UBP-DP hükümetinin öğretmen sendikalarına yönelik saldırıları altında yatan gerçek nedenlerini ortaya koymak için KTÖS’te basın toplantısı gerçekleştirildi.

18 Ocak  Çarşamba günü saat 17:30’da Prodeftiki ile Ara bölgede toplantı gerçekleştirildi. Gündem: Baf okul ziyaretleri rogramı

19 Ocak Perşembe günü saat 12:00’de UBP-DP hükümetinin halkımızı yaşayamaz duruma getiren pahalılığı ve alım gücünün yok edilmesi karşısında zamlara devam eden politikalarını protesto etmek için Maliye Bakanlığı önünde eylem yapıldı.

19 Ocak Perşembe günü saat 13:30’da Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurullarımızın Toplantısı gerçekleşti. Gündem: Genel Kurul

20 Ocak Cuma günü saat 10:00’da Anafartalar Lisesinde öğretmenlerle toplantı gerçekleştirildi.

20 Ocak Cuma günü saat 16:30’da Dayanışma Evinde Barış İnisiyatifi Toplantısı  gerçekleşti. Gündem: Gençlik Müzik Festivali

24 Ocak Salı günü saat 17:00’de Dayanışma Evinde Barış İnisiyatifi Koordinasyon Komitesi Toplantısı gerçekleşti.  Gündem: 1. 10 Ocak mitingi ve gelişmeler hakkında kısa bir değerlendirme 2. Son toplantıda önerilen olağanüstü meseleler ve başka önlemler 3. Birlik Festivali (Müzik Fest)

25 Ocak Çarşamba günü 11:00’de KTAMS’ta toplantı gerçekleştirildi. Gündem: Mali konular ve zamlar

25 Ocak Çarşamba günü 12:00’de Başkanımız Tahir Gökçebel, Kıbrıs TV’de tartışma programına konuk oldu.

25 Ocak Çarşamba günü 18:30’da KTÖS lokalinde YKP organizesiyle Michalis Papapetrou ve Alpay Durduran’ın konuşmacı olacağı “Kıbrıs sorunu nereye gidiyor?” başlıklı açık oturum gerçekleşti.

26 Ocak Perşembe günü 13:00’de KTOEÖS, KTÖS ve KTAMS olarak Göç Yasasıyla ilgili Maliye Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirildi.

26 Ocak Perşembe günü saat 15:00’te 2 ve 9 Şubat 2017 Euroscola programına katılacak öğrenciler ve öğretmenlerin AB Evinde hazırlık toplantısı gerçekleşti.

26 Ocak Perşembe günü saat 16:00’da Müdür ve Müdür Muavini Başvuru Kriter Puanları ile ilgili izlenecek yol hakkında toplantı gerçekleştirildi.

27 Ocak Cuma günü saat 10.30’da Girne Anafartalar Lisesi’nde Girne İnisiyatifi ortak basın açıklaması yaparak Anafartalar Lisesinin Peşkeş Çekilmesine “HAYIR” dedi.

27 Ocak Cuma günü saat 14:00’de KTAMS’ta Zamlarla ilgili KTOEÖS, KTÖS ve KTAMS olarak sendikalarımızın toplantısı gerçekleşti.

29 Ocak Pazar günü saat 10:30 – 17:30 saatleri arasında “Ortak Mücadele – 1948 Büyük Maden İşçileri Grevi” başlıklı panel ve belgesel Lefke’de gerçekleşti.

31 Ocak Salı gümü saat 16:00’da Avrupa Parlamentosu Ofisinden Halkla İlişkiler Sorumlusu Evangelos VASILEIOU ile sendikamızda toplantı gerçekleştirilecek. Gündem: 10 Mart 2017 Pile’de Lise Öğrencilerine yönelik İki Toplumlu Tarih Semineri

 


 

DUYURULARIMIZ 

Eğitim Bakanına Açık Mektup: “Müdür ve Müdür Muavinliği kriter puan hesaplamaları ile ilgili”

Müdür ve Müdür Muavinliği kriter puan hesaplamaları ile ilgili 19-01-2017_001

Müdür ve Müdür Muavinliği kriter puan hesaplamaları ile ilgili 19-01-2017


 

SİZ GİDİN DA KUKLABAZINIZ GELSİN

KARİKATÜR 2

SİZ GİDİN DA KUKLABAZINIZ GELSİN.. HEM NİYETİNİZ, HEM DA KİME ÇALIŞTIĞINIZ, belli olmuştur…Hesap vermekten korkuyorsunuz.