1 Mayıs “Israrlıyız: Çözüm, Yeniden Birleşme, Sosyal Adalet”

0
226

1 Mayıs İşçi Mücadele Gününde bu yıl “Israrlıyız: Çözüm, Yeniden Birleşme, Sosyal Adalet” sloganıyla, ara bölgede iki toplumlu ortak etkinlik gerçekleştiriyoruz.

PEO, Dev-İş, KTOEÖS, KTAMS, KTÖS, BES, Koop-Sen ve Daü-Sen olarak ortak organize edeceğimiz etkinlik, 1 Mayıs günü Ledra Palas Otel karşısında yer alacak ve saat 19:30’da başlayacak.

Ortak etkinlik öncesinde, ön mitingler yapılacak ve ortak etkinlik yerine yürüyüşler gerçekleştirilecek.

Ön mitingler saat 18:00’de Kıbrıs’ın kuzeyinde Girne Kapısı; Kıbrıs’ın güneyinde ise Maliye Bakanlığı önünde gerçekleştirilecek.

Organizasyonu yapan sendikalar olarak 26 Nisan Perşembe günü, 1 Mayıs dolayısıyla ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde basın toplantısı düzenledik.

Basın toplanısında hazırlanan ortak açıklamanın Türkçesi Dev-İş Başkanı Hasan Felek, Rumcası ise PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis tarafından okundu.

PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN

1 Mayıs 2018 Ortak Açıklaması

Kıbrıs’ın emekçileri olarak dünya çapında emekçilerin mücadele ve dayanışma günü olan işçi 1 Mayıs’ını bu yıl da kutluyoruz.

Fedakârlıklarıyla dünya işçi sınıfı mücadelesine aydınlık bir fener olarak yolgösteren ve örnek olan 1886 Şikago isyanının öncü kahramanlarını saygıyla anıyoruz.

Sosyal güvenlik, günlük çalışma süresinin 8 saat olması, örgütlenme hakkı gibi Kıbrıs işçi sınıfının temel kazanımlarını verdikleri ortak ve çetin sınıfsal mücadelelerle elde eden Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk ülkemiz işçi hareketinin öncülerini saygıyla anıyoruz.

Bu yılki 1 Mayıs’ta tüm dünyada emekçiler emperyalist müdahalelerle ve savaşlarla, sosyal eşitsizliklerin keskinleşmesiyle, kapitalist krizin ağır sonuçlarıyla ve emekçilerin haklarına saldırılarla karşı karşıya bulunuyorlar.

Emperyalist güçlerin Orta Doğu bölgesinde zengin kaynakları denetim hedefiyle yoğunlaştırarak sürdürdükleriölüm, yıkım ve binlerce insanın yerinden yurdundan olmasına yol açan müdahalelerini en yoğun biçimde kınıyoruz.

Suriye ve Filistin emekçileriyle  barış, adalet ve emekçilerin hakları için mücadele eden bütün halklarla enternasyonalist dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Yurdumuzda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçiler neoliberal politikaların sonuçlarını yaşadıkları koşullarda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerinortak sınıfsal çıkarları ve emekçilerin mücadelelerini ve dayanışmalarını yoğunlaştırma gereksinimi daha da net bir biçimde görülmektedir.

Bu çetin ekonomik ve sosyal koşullar içerisinde Kıbrıs sorununun çözümü öncelik ve acil gereksinim olmaya devam etmektedir.

Kıbrıs’ın emekçileri için 1 Mayıs çözüm, yurdumuzun ve halkımızın yeniden birleşmesi mücadelesine bağlılığımızı teyit etme gününü de teşkil etmektedir.

BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne istikrarlı bir biçimde bağlı olmaya devam ediyoruz.

Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, özgür, bağımsız, askersizleştirilmiş ve bütün Kıbrıslıların ortak vatanı kılacak bir çözüm için iki toplum arasında anlaşmaya ulaşılabilmesinin tek yolu görüşmelerdir.

Görüşmelerin kesintiye uğraması ve Kıbrıs sorununun bugün içinde bulunduğu durgunluk sadece kısır değil, aynı zamanda çok tehlikelidir ve çıkmazdan Kıbrıs halkının tümü zarar görmektedir.

İki lidere en erken bir zamanda BM Genel Sekreteri Guterasın Grant Montanada açıkladığı çerçeveye bağlı kalarak gerekenleri yapmaları ve bugüne kadar varılan görüş birliklerini koruyarak müzakere sürecinin yeniden başlaması yönünde yaratıcı bir yaklaşımla ilerlemeleri çağrısında bulunuyoruz.

Aynı zamanda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçileri ülkemizin sınıf sendikacılığı hareketi etrafında birleşmeye ve kemer sıkma politikalarına, çalışma yaşamının düzensizleştirilmesine, özelleştirmelere ve sosyal devletin ortadan kaldırılmasına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk öncü sendikacıların bize bıraktıkları çalışma yaşamına ilişkin hakları ve sosyal kazanımları savunmak için ülkemiz emekçilerini birlikte ortak sınıfsal mücadeleleri geliştirmeye çağırıyoruz.

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun üyeleri olan PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN olarak,Ledra Palas karşısındaki ara bölgede 1 Mayıs akşamı saat 19.30’da “Israrlıyız: Çözüm, Yeniden Birleşme, Sosyal Adalet” sloganı altında ortak 1 Mayıs kutlamasını bu yıl da gerçekleştiriyoruz.

Ortak etkinliğin öncesinde ön mitingler yapılacak ve ortak etkinlik yerine yürüyüşler gerçekleştirilecektir. Ön mitingler saat 18.00’de güneyde Maliye Bakanlığı’nın önünde, kuzeyde Girne Kapısı’nda yapılacaktır.

Şikago’da öncü emekçilerin uğrunda canlarını feda ettikleri idealler için ortak mücadelelerimize birlik ve kararlılıkla devam edeceğimiz mesajını ortak 1 Mayıs kutlamasıyla Kıbrıs’ın bir ucundan öbür ucuna güçlü bir şekilde gönderiyoruz.