ZAM Kazığını İade Eylemi

0
159

           Hükümet edenler halkına ihanet etmeye devam etmektedir. Geçirdiği yasalarla çalışanını, emeklisini, esnafını yarı yarıya fakirleştiren,  kurumlarını peşkeş çeken, toplumun varlığını tehdit eden, hiçbir sorunu çözme başarısı gösteremeyen AKP’nin işbirlikçi UBP Hükümetini halkımız cezalandırmıştı.  Fakat bugün gençlik iş bulamayacak duruma gelmiş, zam furyası sürmekte, çaresizlik artmaktadır. Yeni hükümet aynen eskisi gibi talimatları yerine getirerek yağma, peşkeş politikaları ile koltuklarını koruma derdine düşmüştür. İktidar koltuğuna bu yanlışları düzeltmek için vaatler vererek oturan CTP-BG / DP-UG hükümeti AKP’ye teslim olmuş görünmektedir. Halkına sırtını dönmüş,  kurumlarını peşkeş çekmeye devam etmekte, zamlarla halkın belini kırmaktadır. 

      AKP ve kukla hükümetleri halkın malı olan dağları, denizleri, toprakları, hisseleri satarak milli geliri artırmış gibi gösterdiler. Yeşil sermayeye özelleştirme düzmecesiyle kamusal zenginlikleri peşkeş çektiler. Kamuya ait malları kulüplere, üniversitelere, tarikatlara, mafyaya, zenginlere dağıttılar. İşsizlik %35’lere çıkmışken kaçakları bile yasallaştırarak işsizliği artırdılar. Asgari ücrete dahi hiç artış yapmayarak, emeğin değerini çok düşük tutmayı başardılar. Çalışanların tüm haklarını budayarak geçim ve gelecek derdine düşmesini sağladılar. Kıbrıs’ın kuzeyini kumar, fuhuş, uyuşturucu, kaçakçılık, gazino, bahis, mafya, kara para cehennemi yaptılar. Kıbrıs’ı külliye, cami, kuran kursu, imam hatip merkezine çevirdiler.  Cami yaptırma dernekleri, vakıflar kurdurup tarikatlara, din istismarcılarına yağma düzeni oluşturdular. Kalkınma bankasını ve birçok kamu bankasını hortumlayıp, birleşik faizle de bankaların halkı soymasına göz yumarak çifte sömürü sağladılar. İMF, ABD, İsrail ortağı şirketlere Petrol arama, dolum tesisi kurma, otel, arsa, ev alma avantajı sağladılar. AKSA gibi şirketleri toplumun asalağı yaptılar. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit ortağı olan Kıbrıs Türklerini 3. sınıf vatandaş yapmayı başardılar. AKP’nin Kıbrıs’ta uyguladığı bu politikaları paketle Kıbrıs Türk Toplumuna uygulamak isteyen CTP-BG / DP-UG Hükümeti halkına ihanet etmektedir. 

 KTHY ve diğer özelleştirmelerle binlerce aileyi işsiz, aşsız ortada bırakan işbirlikçi eski hükümetin bıraktığı yerden devam edilmektedir. İthal, akıldışı EKONOMİK PAKETİ halkına uygulamak için her kılığa girmeye başlamıştır. Meydanlarda birlikte eylem yaptığımız şimdiki hükümet mensuplarının Sosyal Güvenlik Yasası, Göç Yasasını kaldırmaları, zamları durdurmaları, özelleştirmelere karşı özerkleştirme politikalarıyla çözüm üretmeleri beklenirken, kendi halkına ihanet etmeye devam etmekte, toplumun refahını, huzurunu ve moralini bozmayı kendilerine görev bilmektedirler. 

     CTP-BG / DP-UG Hükümeti seçimlerden önce verilen vaatlerde dayatma paketleri kabul etmeyeceğini ortaya koymasına rağmen, bugün bu paketleri uygulamaya devam etmektedir. Hükümet sağır dilsizleri oynamaktadır. Son yapılan elektrik zammı ile ayrıcalıklılar korunmuş, elektrik kurumu peşkeş çekilmek istenmiştir. Toplumun boğazına ilmek geçirilmiş, Kıb-Tek’in peşkeşine razı olması veya %30’a varan elektrik zammını kabul etmesi istenmiştir. Zamlar sürerken fakirlik sınırı altına itilen binlerce insanımıza yapılan bu ahlaksız teklif kabul edilemezdir. Bugün burada toplanan sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler bu ZAM KAZIĞINI muhataplarına iade etmek için toplanmış bulunmaktadır. 

6 Aralık Cuma günü saat 17:00’de tüm sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler geçen hafta aldıkları karar doğrultusunda KTHY önünde buluşarak TC Elçiliğine ve Meclise yürüyecektir. TÜM HALKIMIZI BU ORTAK MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ. 

 

Zamlar ve Dayatma Paketler Kıbrıs Türk Toplumunun kaderi değildir!!!!