Yeni Eğitim Yılı Başlamadan Katlediliyor

0
58

Adamızın kuzeyinde kurdurulan siyasi yapının başına oturtulmak istenen yeni hükümet için 28 Temmuz’da erken seçimi öngören anlayış, Eylül ayında okulların öğretmensiz açılacağının da müjdesini vermektedir. 

Okullarımızın tatile girdiği dönemde bu basın toplantısını düzenleyerek ülkeyi yönettiğini iddia edenler ve seçim yarışı içinde gözü koltuk sevdası ile kararanları uyarmak istiyoruz. Bilindiği üzere öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri yasa gereği 1-15 Temmuz tarihlerinde yapılmaktadır. Yer değiştirme işlemlerinin ardından okulların ihtiyaç duyduğu öğretmen kadroları belirlenip Kamu Hizmeti Komisyonu’nca sınavları yapılarak ihtiyaç olan öğretmenlerin alımı Eylül ayı ortasına kadar tamamlanması gerekiyordu. 28 Temmuz tarihinde genel seçimlerin yapılacak olması 3 Haziran tarihinden itibaren seçim yasaklarının yürürlüğe girmesini getirmiştir. “Apar topar seçim yapayım, sandalyeleri kapayım” mantığına dayalı sorumsuz anlayış, seçim yasakları dolayısı ile öğretmenlerin yer değiştirmelerinin ve öğretmen alımlarının olmayacağını düşünmekten uzak, okulların öğretmensiz açılacağını da öngörememiştir. Bir yandan seçimlerden gözü kararan anlayış, diğer yandan ise çağdışı kalmış yasal düzenlemeler eğitim gibi temel bir insan hakkını engelleyecek noktaya gelinmesine sebep olmuştur. Okullardaki grevleri “eğitim elzem hizmet” olduğu gerekçesinin arkasına saklanarak yasaklayan siyasilerin, okulların öğretmensiz açılacak olması nedeni ile seçim yasaklarının arkasına saklanmaları ise tam bir ikiyüzlülüktür. 

Bununla birlikte seçim yasaklarının gündemde olduğu bir dönemde öğretmen istihdam edilemeyeceğini ortaya koyan yönetimin TC vatandaşı 22 insanı istihdam etmesi ise eğitimin gözden çıkarılacağının bir başka göstergesidir. 

Eğitimi ve okulları parasız altyapısız, öğretmensiz bırakan anlayışı, gericiliği ve yobazlığa hizmet ettiği ve özel okullara avantaj sağladığı açıktır. Tüm bu gerekçelerle devleti yönettiğini iddia edenleri şimdiden uyarmak istiyoruz. Öğretmen nakilleri ve öğretmen ihtiyacı tatil döneminde giderilmeli, bunun için yasal engel gerekçe gösterilerek mazaret üretilmemelidir. Sendikalarımız gerekli çalışmayı yapmasına rağmen Eğitim Bakanlığı bürokratları dahi seçim gaylesine düşmüştür. Eğitimimizi ve çocuklarımızı bekletmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle yeni öğretim yılında öğretmensiz okulların açılamayacağını şimdiden uyarı yaparak kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. 

 

Saygılarımızla

 

 

 

 

Şener Elcil  Tahir Gökçebel

KTÖS      KTOEÖS

Genel SekreteriBaşkanı