UNESCO ve Eğitim Enternasyonali, hükümetleri öğretmenleri ve okul personelini COVID-19 aşılama programlarında öncelikli grup olarak görmeye çağırıyor

0
262

UNESCO ve Eğitim Enternasyonali, hükümetleri öğretmenleri ve okul personelini COVID-19 aşılama programlarında öncelikli grup olarak görmeye çağırıyor

Ülkeler COVID-19 aşılarını uygulamaya başladıkça, UNESCO ve eğitim sendikalarının küresel federasyonu Eğitim Enternasyonali, hükümetleri ve uluslararası toplumu öğretmenleri ve okul personelini aşılama çabalarında öncelikli bir grup olarak görmeye çağırıyor.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay ve Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri David Edwards ortak video mesajında,  Azoulay; “Okulları ve eğitim kurumlarını güvenli bir şekilde yeniden açmak ve mümkün olduğu kadar uzun süre açık tutmak bir zorunluluktur” derken. Edward da “Aşılamada, öğretmenlerin ve eğitim destek personelinin öncelikli grup olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. ” mesajı vermiştir.

Dünya çapında COVID-19 krizi nedeniyle 100 milyondan fazla öğretmen ve okul personeli eğitimin aksamasından etkilenmiştir. UNESCO’nun en son verilerine göre, 27 ülkede 300 milyondan fazla öğrenci okulların tamamen kapalı olmasından etkilenmiştir. Kapanışlar öğrencilerin öğrenimi, güvenliği ve refahı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve en savunmasız öğrencileri en zor şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda toplumlar üzerinde olumsuz sosyal ve ekonomik sonuçlar da getirmektedir.

Eğitim hakkını vurgulayan mesajda, aynı zamanda öğretmenlere okulların kapanma dönemi boyunca bağlılıklarından dolayı teşekkür edilmiştir. “Okullar ve eğitim kurumları kapandığında, öğretmenler ve destek personeli cephede kaldı. Öğretme şeklimizi, öğrenme şeklimizi yeniden keşfettiler. Çoğu zaman hiçbir eğitim veya yeterli araç olmadan öğrencilerini desteklediler. ”

UNESCO tarafından Ekim 2020’de düzenlenen Küresel Eğitim Toplantısında, devlet başkanları ve bakanlar, tüm öğretmenleri ve eğitim personelini ön saflarda çalışan olarak desteklemeyi ve öğrencilerin ve eğitimcilerin sağlık ve güvenliğini önceliklendirmeyi taahhüt etmişlerdir.

Bu bağlamda Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri David Edwards ve UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, öğretmenlerin ve okul personelinin aşılama sürecinde öncelikli grup olarak görülmesi çağrısında bulunmaktadır.

Herkes için eğitim vaadini yerine getirmediği sürece hiçbir toplum iyileşemez diyen Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri David Edwards, COVID-19’un ortaya çıkardığı ve gün geçtikçe artan tüm eşitsizlikleri gidermek ve herkes için ücretsiz nitelikli kamusal eğitim hakkını sağlamak için acil ve kararlı eylem çağrısında bulundu.

Eğitimin modern tarihteki en büyük kriziyle karşı karşıya olduğu bir zamandayız diyen Edwards 2020’de 1,6 milyardan fazla öğrenci, COVID-19 salgınının getirdiği küresel okul kapanmalarından ve uzaktan eğitime geçişten etkilendiğini fakat bu erişimin büyük ölçüde büyük bir dijital uçurum nedeniyle eşit olmadığını vurgulamıştır. En az 463 milyon öğrenci (küresel olarak öğrencilerin % 30’undan fazlası), uzaktan eğitime erişim imkânı olmadan aylarca eğitimden uzaklaştırılmıştır. En savunmasız olanlar en çok etkilenenlerdir.

Sendikamızın uluslar arası alanda üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’nin Genel Sekreteri David Edwards, okulları güvenli bir şekilde yeniden açmak için COVID-19 aşıları için eğitimcilere öncelik verme ihtiyacı gibi kritik konuları vurgulayarak iyileşme yolunu özetledi; eşit idari denetimlerinin yapılması ve kimsenin geride kalmaması için gerekli önlemlerin alınması zorunluluğu; öğretmenlik mesleğini eğitim teknolojisi yönetimine dahil etmek ve eğitimin küresel olarak ticarileştirilmesine karşı mücadele edilmesi gerekmektedir. En önemlisi, tüm kurtarma çabaları, borçların hafifletilmesi, aşamalı vergilendirme ve artan uluslararası yardım dahil olmak üzere, önemli miktarda yerel finansman gerektirecektir. Eğitime ciddi bağlılık olmadan, hiçbir toplum krizden çıkmayı umut edemez.