Şiddet, Tehdit ve Şantajlari Kınıyoruz!

0
190

Biz Kıbrıslı Türklere yıllardır uygulanan sistematik saldırı politikaları, dayatmalar, baskılar, her geçen gün dozu artırılarak sürdürülmektedir. Yaratılan düzende ülkemiz, tacizler, tecavüzler ve kriminal suçların her geçen gün arttığı, casinoların, gece kulüplerinin, kara para aklayanların, bet ofislerin, mafyanın, uyuşturucu ve insan kaçakçılarının, vakıfların, dernek ve tarikatların cirit attığı bir ülke durumuna getirilmiştir.

Barış, demokrasi, hoşgörü, saygı gibi değerlerimiz yerine, şiddet, ötekileştirici, faşist, şöven, cinsiyetçi değerler konmaya çalışılmaktadır. Çizilen karikatüre, yapılan bir habere, düşünce ve ifade özgürlüklerimize yapılan saldırılar, temiz toplum için yapılan çalışmalara, vergi adaleti için çalışanlara, hukuk mücadelesi verenlere şiddet, tehdit ve şantajla cevap verilmesi kabul edilebilir değildir, şiddetle kınıyoruz.

Yaşanabilir bir ülke için savaştan kaçıp umut yolculuğuna çıkan ancak bu yolda hayatını kaybedenlerin cesetlerinin kıyılarımıza vurduğu bugünlerde hepimizin savaşın, çatışma ve şiddetin ne anlama geldiğini bir kez daha algılamış olması gerekir. Barışın ne kadar değerli olduğu bir kez daha anlaşılmış olmalıdır.

Toplumumuzda demokrasi, eşitlik, adalet, ülkemizde çözüm ve barış için ivedi adımlar atılmalı, BM parametreleri çerçevesinde liderler müzakerelere yeniden başlamalı ve birleşik federal Kıbrıs’la sonuçlandırmalıdır.

Sayın İlker Başbuğ, Garanti ve İttifak Anlaşması Kıbrıs Cumhuriyetini kuran anlaşmaların ekidir ve esas anlaşmayı tamamlayandır. Kurulan Cumhuriyete verilen egemenlik ek anlaşma ile garantörlere devredilemezdir. Kıbrıs Cumhuriyetinin garanti altına alınması amacıyla yapılmış bu anlaşma Enosis ve Taksimi yasaklamaktadır. Siz taksimi mi savunmaktasınız?

Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası iki toplum liderini Kıbrıs konusuyla ilgili görüşmelerde yetkili kılmaktadır. Bu yetkiyi sizden değil yasadan, halkın onayıyla almaktadır, hatırlatmakta yarar vardır. Eğer temele uyulmuyorsa ve Sn. Akıncı’nın yetkili olmadığı iddiasında ısrarcıysanız konu sadece İŞGAL sorununa dönüşmektedir.

 

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)