Recep Tayyip Erdoğan değil Nikos Samson Okulu

0
207

Dipkarpaz’daki Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nda 15 öğretmen eksiği nedeniyle eğitime başlanamadığı nedeniyle öğrenci velileri sendikamız desteğiyle 23 Eylül Salı günü eylem yaptı.

Okul Aile Birliği öncülüğünde düzenlenen eyleme sendikamız Başkanı Tahir Gökçebel de katılarak destek verdi.

Eylemde sendikamızın “Devlet Okullarını ve Çocuklarımızı Sahipsiz Bırakmayacağız” yazılı pankart açıldı.

Başkan Tahir Gökçebel, öğretmen eksikliğinin kaynak meselesiyle açıklanamayacağını, bunun hükümetin tercihi meselesi olduğunu vurgulayarak, iki  hafta geçmesine karşın eğitime başlanamamış olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Arabacıoğlu’nun makamında oturmaya devam etmesinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Veliler de,  bir an önce okula öğretmen ve müdür atanmasını beklediklerini, çocuklarını başka bir okula kaydettirmeyeceklerini ve mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler.

Veliler,  Dipkarpaz’da yaşayan 12 tane işsiz öğretmen bulunduğunu, devlet öğretmen ataması yapmazsa  bu öğretmenlerin gönüllü olarak okulda öğretmenlik yapmaya hazır olduklarını söylediler.

KTOEÖS

Başkan Tahir Gökçebel eylem sırasında yaptığı açıklamada, “Öğretmenlerle ilgili sorun olduğu için burada değiliz. Okulun açılamamış olması bizi en çok ilgilendiren dertlerden birisi” dedi.

Öğretmen eksikliğinin hükümetin kaynakları kullanma tercihiyle ilgili olduğunu,  eğitim ve sağlıkta hizmet alınamayacak noktada bulunulduğunu belirtti.

Öğretmen atamalarının yapılmamasının nakil yüzünden olmadığını söyleyen Gökçebel,  nakillerin 15 Temmuz’da tamamlandığını belirtti.

Gökçebel, “aradan iki ay geçmesine rağmen, sayısız işsiz öğretmen varken, kadro açılıp istihdam edilemiyorsa ve eğitim yılı başında okul açılamıyorsa ilgili bakanın makamında oturmaya devam ediyor olmasının sorgulanması gerektiğini” söyledi.

Hükümetin “kaynak yok” açıklamasını gerçekçi bulmadığını ifade eden Gökçebel,  bazı şirketlere vergi affı uygulandığını, müşavirler ordusu yaratılmaya devam edildiğini belirtti ve tasarruf tedbirleriyle kaynak bulunabileceğini dile getirdi.

Gökçebel velilerle birlikte hareket etmeye ve mücadeleye etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Okul Aile Birliği 

Okul Aile Birliği Başkan Vekili İzzettin Duran da yaptığı açıklamada, okulda müdür,  müdür muavini ve 15 öğretmen eksiği bulunduğunu belirterek,  “Hemen yanımızdaki Rum ortaokulu açık, öğretmenleri Limasol’dan geliyor. Biz kapalı durumdayız. Rum ortaokuluna karşı ezik durumdayız” dedi.

Sorunlarının aşılması konusunda Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’na çağrıda bulunan Duran,  çocuklarını başka okula göndermeyeceklerini vurguladı.

Duran, Dipkarpaz’da 12 tane diploması elinde olan işsiz öğretmen bulunduğunu belirterek, devlet atama yapmazsa veliler olarak bu öğretmenlerinin maaşlarını ödeyerek çocuklarını okutacaklarını  söz konusu öğretmenlerin okulda  gönüllü olarak öğretmenlik yapmaya da hazır olduklarını söyledi.

Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nda 18 öğretmen kadrosu ve 103 öğrenci bulunuyor.