PEO Sendikamızı Ziyaret Etti

0
177

9 Nisan 2014 Çarşamba günü PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis başkanlığında bir heyet sendikamızı ziyaret etti.

Sendikamızda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın her iki tarafında işçi kesimin yaşadığı sorunlar bulunduğunu, çalışanlara karşı baskı ve hak budama çabalarının devam ettiğini bildirdi.

Güney Kıbrıs’ta Troyka, Kuzey Kıbrıs’ta da TC tarafından uygulamaya sokulan ekonomik planlar ve baskıların perde gerisinde Dünya Bankası, IMF gibi büyük güçlerin olduğunu savunan Kritsis, “Rum Yönetimi’nin çalışanların haklarını gasp edilmesinde bu büyük güçlerden dahi bir adım önde gittiğini” söyledi.

Yüzdelik olarak Kooperatiflere ait bankalarda üye hakimiyetinin Güney’de %1’i geçmediğini söyleyen Kritsis, bu bankaların yeniden kapitalize edilmesi için Troyka tarafından borç verildiğini, bunun da devletin borcu olarak görünmesinden dolayı devletin adeta bankalara el koyduğunu açıkladı.

Kıbrıs Sorununun çözüm olasılığının kendilerini biraz daha iyimser düşünmeye ittiğini de kaydeden Kritsis, işçi kesiminin siyasetçilere baskı unsuru oluşturması, organize olması ve harekete geçmesinin zamanının geldiğini, yabancılar değil; tüm Kıbrıslılar için bir çözüm  bulunması gerektiğini ifade etti.

Kritsis, 1 Mayıs’ı da Çetinkaya Sahasında ortak etkinlikle kutlama kararı aldıklarını etkinliğin “Çalışanların haklarına karşı saldırılar” ve “IMF, Türkiye ve Troyka tarafından empoze edilen ekonomik planlara karşı çıkılması” şeklinde 2 temel hedef üzerine oturtulacağını söyledi.

Kritsis ve heyetinin sendikamız ziyaretinde konuşan Başkanımız Tahir Gökçebel de, Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi iki sendika olarak yıllardır PEO ile işbirliği yaptıklarını hatırlatarak, Kıbrıs sorununun çözümü, barışa ulaşılması, iki toplumun kaynaşması ve neo-liberal politikaların yarattığı tahribatın kaldırılması için sık sıkı işbirliğine gidildiğini anlattı.

PEO’nun sendikamızı ziyaret ederek yeni yönetime başarı dilemesinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Gökçebel, 1 Mayıs’ta ara bölgede Çetinkaya Stadyumu’ndaki etkinlikte Kıbrıs’ta barışa ulaşılması, dayatılan politikalara karşı mücadele edilmesi çabalarına vurgu yapılacağının altını çizdi.

Gökçebel kapitalist krizin diyetinin çalışanlara ödetilmesine iş ve güç birliği yaparak karşı çıkmaya devam edeceklerini bildirerek, bu anlamda bugün yapılan ziyareti önemli gördüklerini söyledi.

Genel Sekreterimiz Mehmet Taşker de PEO’nun kurulduğu günden beri Türk-Rum-Ermeni-Maronit tüm işçi sınıfının temsilcisi, 1958’den bu yana verilen ortak mücadele sonucu işçi kesiminin haklarının bugünlere geldiğini söyledi.

Taşker, sömürge yönetimine karşı ortak mücadele eden ve birçok hak kazanan işçi sınıfının, bugün de kapitalizmin saldırıları karşısında aynı mücadeleyi vereceğini bildirdi.

 

 

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/JyfFQq37N5s” frameborder=”0″ allowfullscreen]