ETUCE’den Öğretmen ve Örgütlerine Okula Geri Dönüş Mesajı

0
158

Değerli Meslektaşlarım,

Yılın bu zamanlarında pek çok Avrupalı genç okula, okul öncesi eğitime, üniversiteye, kolejlere ve mesleki eğitim merkezlerine dönüş yolundadır, ancak yılın bu başlangıcı sıradan olmaktan çok uzaktır.

Artık umut vardır,

öğrencilerimizin zihninde umut,

öğretmenlerimizin gözünde ışık vardır.

Geçen bir buçuk yılda yaşadıklarımız, içinden geçtiğimiz bu küresel kriz kolay kolay unutulmayacaktır. COVID-19 pandemisi, genci, yaşlısı, işçisi, öğretmeni, öğrencileri ve velileri ile hepimizi etkilemiştir. Toplumun tüm katmanları üzerinde silinmez bir etkisi olmuş ve bildiğiniz gibi eğitim alanı da bu krizden çok etkilenmiştir.

Öğretmenlerin ve diğer eğitim personelinin ve onları temsil eden tüm eğitim sendikalarının karşılaştığı zorlukları unutmayacağız ama en önemlisi kavgalarımızın ve havaya kalkan yumruklarımızın hiçbir zaman boşa gitmediğini kendimize hatırlatmalıyız. Şimdi, umut vardır. Eğitim kurumlarında sağlık ve güvenlik önlemleri konusundaki taleplerimizin duyulmasıyla daha istikrarlı olmasını umduğumuz bir akademik yılın başlangıcında birçoğumuz kendimizi okula dönüş yolunda bulmuştur.

Eğitim Sendikaları bu okula dönüşü mümkün kılmak için çok çalışmıştır, Durumun hala iyileştirilmesi gerekmektedir.  Öğretmen ve işçi hakları için mücadeleyi asla bırakmayacağız.

Birlikte Güçlüyüz!

Barış ve demokratik süreçlerin tehlikede olduğu ülkelerdeki meslektaşlarımız ve sosyal diyaloğun baskı altında olduğu ülkelerdeki meslektaşlarımız ile de dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Her zaman desteğimiz ve dayanışmamızla birlikte mücadele edeceğiz.

Size ve tüm üyelerinize iyi, güvenli ve sağlıklı bir okula geri dönüş diliyoruz.

 

Susan Flocken

ETUCE Avrupa Direktörü