Öğretmenlerimize Mektup Uzlaşı Hk.

0
287

Değerli Öğretmenlerimiz,

20/12/2016 tarihinden itibaren sivil itaatsizlik eylemimiz uzlaşı ile sona erdirilmiştir. Örgütlü mücadeleye inanan, destek veren, direnen, katkı koyan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Bazı söylemlerle bu mücadelenin başarısız olduğu yönünde fırtınalar koparılmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki kış saatlerine geçilmesi ve sorumlu bakanların istifası ortak talebi devam etmektedir.

Bilindiği üzere sivil itaatsizlik eylemi kış saatine geri geçmeyen hükümetin mesai saatlerinin başlangıcı ve sonuna yarım saat ekleme yaparak öğrencileri karanlıktan kurtardığını ve pratikte sorunu çözdüğünü göstermek için 08:30-13:40 olarak okul çalışma saatlerini değiştirmesi ile başlamıştır. Tereddüt etmeden bu karara uymama eylemi alındı, çünkü bu karara uymak, var olan sorunu ½ saat kaydırarak çözmek anlamı doğuracaktı ve bundan sonra kış saati uygulaması da unutturulacak; çocukların, öğretmenlerin beslenme, uyuma, eşitlik, dinlenme, sağlık gibi temel anayasal hakları da ellerinden alınacaktı. Ayrıca bu saatlerin basiretsiz hükümetlerce kalıcı hale getirilmesi tehlikesi vardı.  Yani kış saatlerini geri alma talebinin devam etmesi için bu yeni uydurma bakanlar kurulu kararı ortadan kaldırılmalıydı.

Sendikal Platform sivil itaatsizlik kararı aldı, ama bazı sendikalar bu kararı uygulamamıştır. Okullarda ise 08:30’da başlayanlar oldu. (üye olmayanlar, eyleme girmeyenler v.s) öğrencilerin bir kısmı 08:00’de geldi, bir kısmı 08:30’da. Ders değişimi ve bitişlerinde de tartışmalar devam etti. Her okulda kaosu yaşayan öğrenci, öğretmen, veli olmasına rağmen Hükümet, Eğitim Bakanı çocukların daha geç gelmelerine olanak sağladığını sandığı 08:30’da, eylemlerimize rağmen ısrar etmiş, 1 Mart’a kadar da buna devam edeceğini açıklamıştı. Yani kaosu sadece belli kesimlere yükleyerek ortadan kaybolunmuştu. Öğrenciler eyleme destek veren ve vermeyen aile, öğrenci, öğretmen, ve sendika arasında sıkıştırılmış ve suiistimale yönelmeye başlamıştı.  Bu karar sabah çocuklara yarım saat geç gelme hakkı veriyordu ama kaosu ve sorunlarını halletmiyordu. Bizler öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz adına bu kaosu uzlaşı ile bitirmeli, esas mücadelemizi engelleyen, öğrencilere, öğretmenlere sıkıntı verirken, kış saatini unutturan bu durumu ortadan kaldırmalıydık. Öğrencilerin, velilerin eleştiri ve karşı çıkışlarını değil, desteğini alacak şartları yeniden ortaya koyduk. 08:30-13:40 yeni kaos yaratırken, kış saati yerine geçemeyeceğinin altı çizdik. Konuyu saat mefhumuna dönüştüren, saptıran, ama gelecekte de öğretmenin dahi mesai kavramını değiştirme arzusu taşıyan bir durumdu ve uzlaşma tüm bunları ortadan kaldıran bir adımdı. Uzlaşma kalıcı hak kaybını bitirmiştir.

Bugün uzlaşılan konu çalışma saatlerinin 08:00-13:00 olarak devam etmesi kararıdır. Geçici bir süre gün ışığından birazcık daha çok yararlanma adına öğrencilerin 08:30’da başlangıcına onay verildi ancak 13:40 gibi beslenme, uyku, sağlık, dinlenme hakkını ortadan kaldıran ucube düzeltildi. Ortada kayıp yoktur veya telafi edilecektir, aşağılayıcı ek mesai önerisi kabul edilmemiştir. Grev kesintisi talebi yapılmamıştır. Doğrusunun mesai başlangıcı-bitişi üzerinde oynamak değil, kış saatinin yerine koyulması gerektiği bir kez daha ispat edilmiştir. Hal böyleyken eylemleri, grevleri desteklemeyen, amaçlarını benimsemeyen çevreler, bu uzlaşıyı amaçlarına ulaşmadı diye eleştirmeye başlaması traji komiktir.

Konu bir zafer değil elbette, ama irtifa kaybeden öğrenci ve öğretmeni, veliyi kaosa sürükleyip kış saati ve hesap sorulması ile mücadeleyi zayıflatan bir pranga, bu uzlaşı ile ortadan kaldırılarak öğrenci, veli, öğretmen desteği esasa alınmıştır.

Okulların, öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin mücadelesi mesai değil, yeni saat uygulamasının yanlışlığı net olarak ortaya konmuştur.  Bu ülkede hesap verme döneminin, trafiğin geldiği noktanın toplumsal sorunlara, toplumsal tepki koymanın başlangıcı direnerek atılmıştır.

 

                                                 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)

 

Ek: Uzlaşı Metni ogretmene-giden-19-12-2016-uzlasi-hk

      gecici-uzlasi-metni-19-12-2016