İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak Liderlere destek belirttik

0
127

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs olarak 14 Aralık 2016 tarihinde İki Toplum Lideri Sn. Mustafa Akıncı ve Sn. Nikos Anastasiadis’e müzakere sürecinde destek belirttik.

İnisiyatif olarak önce Cumhurbaşkanı Akıncı’yı sonra da Sn. Anastasiadis’i ziyaret ederek destek içeren mektup verildi.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs olarak, çözüme destek için yürüyüş düzenlendi.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs Sözcülerinden Takis Hadjidemetriou kalıcı bir çözüme ulaşmak be adayı birleştirmek için yürütülen müzakerelerde İki toplum lideri Sn. Mustafa Akıncı ve Sn Anastasiadis’i desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti. Görüşmelerde inisiyatifin desteğini içeren mektup takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da amaçlarının gelecek kuşaklara iyi bir gelecek sunmak olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, bir anlaşmaya varılsa bile bunu sürdürecek olanın iki halk olduğunu vurguladı.Kritik bir süreçten geçilmekte olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “ilk kez Kıbrıslılılar bir anlaşmaya varmak için çaba sarfediyor. Bu çabaların boşa gitmemesi lazım. Bu aşamada sizlerin desteği çok önemli” diye konuştu. İsviçredeki görüşmelerde garantörlerin güvenlik ve garanti konularında görüşmelere katılacaklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tek amaçlarının gerçekçi, kalıcı ve yaşayabilir çözüme ulaşmak olduğunun altını çizdi.


 

3 dilde Mektup:

Kıbrıs Halkı “Hemen şimdi” Çözüm ve Birleşme İstiyor!

Müzakere süreci en belirleyici aşamaya ulaşırken bu kritik dönemeçte, İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi olarak iki lidere, gelecek ay yapılacak olan Cenevre görüşmelerinde üzerinde uzlaşmaya varılan bir anlaşma ortaya koymak için gerekli olan tüm gerekli adımları atmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Sayın Anastasiades’i ve Sayın Akıncı’yı ülkemizi yeniden birleştirmek için gösterdikleri bağlılık, sorumluluk ve yoğun çabalar için kutlar, kendilerine tam destek verdiğimizi belirtiriz.

Kıbrıs halkı liderlerimizin, önceden belirlenmiş ve sağlam zemine dayanan yolda ve halihazırda karşılaşılan zorluklara yönelik yaratıcı çözümler bularak, hızlı ve tereddütsüz hareket etmesini beklemektedir.

Nasıl bir anlaşmaya varılırsa varılsın bunun kusursuz olamayacağının ve anlaşmadan sonra da karşımıza zaman zaman sorunların çıkacağının bilincindeyiz. İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi, her iki kesimde yaşayan Kıbrıslıların büyük çoğunluğunun desteği ile birlikte, ortaya çıkabilecek tüm sorunlara inat, birleşik devletin barış ve refahını korumak için çok çalışacaktır.
Kıbrıs’ta ve bölgede hakim olan koşullar, bir çözüm bulabilmek için olumlu bir konjonktür oluşturmaktadır. Böylesi bir gelişme Kıbrıs ekonomisini yeniden canlandıracak ve Kıbrıs’ın bölgede istikrarın ve işbirliğinin temel direği olmasını sağlayacaktır.

Koşulların değişkenliği, fırsat penceresini bizim için her zaman açık tutmayacaktır. Bu nedenle hemen harekete geçmemiz gerekmektedir!

Liderlerimize, Cenevre görüşmelerine kadar ve görüşme süresince, bir sonuca varabilmek için, çabalarını en üst seviyeye taşımaları için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca tüm Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlara Çözüm ve Yeniden Birleşmeyi sağlamak için biraraya gelip harekete geçme çağrısı yapıyoruz.

2017’nin Yeniden Birleşmenin yılı olması için hep birlikte mücadele edelim!

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi

14 Aralık 2016

 


 

Ο Λαός της Κύπρου Απαιτεί Λύση και Επανένωση Τώρα!

Οι διαδικασίες των συνομιλιών μπαίνουν στο πλέον αποφασιστικό τους στάδιο και σε αυτό το κομβικό σημείο, το Δικοινοτικό Κίνημα για την Ειρήνη και την Επανένωση ζητά από τους δύο ηγέτες να κάνουν όλα τα απαραίτητα βήματα για να φτάσουν σε μια συμφωνία στις συνομιλίες στη Γενεύη τον επόμενο μήνα.

Συγχαίρουμε  τους κκ Αναστασιάδη και Ακιντζί για τη δέσμευση, την αφοσίωση και την σκληρή τους δουλειά  για να Επανενώσουν την Πατρίδα μας και για αυτό τους παρέχουμε όλη μας την υποστήριξη.

Ο λαός της Κύπρου αναμένει από τους ηγέτες μας να κινηθούν γρήγορα και χωρίς δισταγμούς, μέσω της δεδηλωμένης οδού η οποία είναι βασισμένη στο στέρεο έδαφος που έχει ήδη καλυφθεί και αναζητώντας δημιουργικές διεξόδους στις δυσκολίες που επί του παρόντος παρουσιάζονται.

Αναγνωρίζουμε ότι η οποιαδήποτε κατάληξη σε συμφωνία δεν μπορεί να είναι ιδεώδης και πως θα υπάρξουν προβλήματα σε αυτή την πορεία. Το Δικοινοτικό Κίνημα για Ειρήνη και Επανένωση,  μαζί με την πλειοψηφία των Κυπρίων και στις δύο πλευρές θα εργαστούν σκληρά για να προστατέψουν το Επανενωμένο Κράτος που θα προκύψει και θα διαφυλάξουν την ειρήνη και την ευημερία, παρά τα όποια προβλήματα  προκύψουν.

Οι επικρατούσες συνθήκες τόσο εντός της Κύπρου αλλά και στην ευρύτερη περιοχή, δημιουργούν μια θετική συγκυρία για την επίτευξη λύσης. Ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα αναζωογονήσει την Κυπριακή Οικονομία και θα επιτρέψει να καταστεί η Κύπρος ένας πυλώνας σταθερότητας και συνεργασίας στην περιοχή.

Οι συνθήκες ωστόσο αλλάζουν και το παράθυρο ευκαιρίας δεν θα είναι πάντα ανοικτό. Για αυτό τον λόγο, πρέπει να δράσουμε τώρα!

Καλούμε τους ηγέτες μας να εντείνουν  τις προσπάθειες τους για την επίτευξη θετικού αποτελέσματος  τόσο πριν όσο και στις επικείμενες συνομιλίες στη Γενεύη. Καλούμε, επίσης, τις ευρύτερες μάζες των Ελληνοκυπρίων και των Τουρκοκυπρίων να ενωθούν σε κοινή δράση για να ωθήσουν μπρος τα εμπρός τη Λύση και την Επανένωση.

Ας εργαστούμε όλοι, ούτως ώστε το 2017 να είναι ο Χρόνος της Επανένωσης!

Η Οργανωτική Επιτροπή της Δικοινοτικής Πορείας για Επανένωση και Λύση!

 

14 Δεκεμβρίου 2016


The people of Cyprus demand Solution and Reunification, Now!

The negotiation process is currently entering its most decisive stage and at this critical juncture, the bi-communal peace and reunification movement calls upon the two leaders to take all necessary steps so that the reach a negotiated settlement at the Geneva talks next month.

We would like to congratulate Mr Anastasiades and Mr Akinci for their commitment, dedication and hard work to reunite our homeland and we extend to them our full support.

The people of Cyprus expect our leaders to move swiftly and without hesitation along the declared path, based on the solid ground already covered and seeking creative ways out of the difficulties currently faced.

We recognise that whatever agreement is reached cannot be perfect and that there will be problems on the way. The Bi-communal Peace and Reunification Movement, along with the vast majority of Cypriots from both sides, will work hard to protect the reunified state that will emerge and safeguard peace and prosperity, despite any problems that might arise.

The prevailing conditions both within Cyprus and the area, create a positive conjuncture for achieving a solution. Such a development will revitalize the Cyprus economy and will allow Cyprus to become a pillar of stability and cooperation in the area.

Conditions, however, change and the window of opportunity will not always be there. We therefore need to act now!

We call upon our leaders to maximize their efforts to achieve results up to and  in the forthcoming Geneva talks. We call upon the broader masses of Greek and Turkish Cypriots to unite in action to push forward for Solution and Reunification.

Let us all work so that 2017 becomes the Year of Reunification!

 

The Organising committee of the Bi-communal March for Reunification and Solution!

 

14th December 2016