KTOEÖS, KTÖS, TRAKAYAD: “Sorunlar çözülmedi, mücadeleye edeceğiz”

0
49

Trafiğimizde yaşanan acının ve hastanelerde verilen yaşam mücadelesinin sorumlusu hükümettir. Kış saati uygulamasına dönülmeden, hayat kurtaracak ve kalıcı sakatlıkları önleyecek bir trafik güvenliği sistemi oluşturulmadan ve olayın baş sorumlusu üç bakan istifa etmeden mücadelemiz bitmeyecek, toplumsal vicdanımız rahat etmeyecektir.

Saatlerin geri çekilmesi ve yaşanılan elim trafik çarpışmasında yitirdiğimiz canların sorumlularının hesap vermesi için verdiğimiz mücadele, bakanlığın günü kurtarmaya yönelik aldığı 8.30 kararı ile daha da kaosa sürüklenmiştir. Bu bağlamda başlattığımız sivil itaatsizlik eylemi de taşımacılık olan okullarda ciddi sıkıntılar doğurmuş faaliyetleri arzu ettiğimiz şekilde yürütülememiştir.

Mücadele ile az da olsa bir gün ışığı kazanılmış ve öğretmeni yıpratacak, ön yargılı eleştirilere hedef yapacak ders kaybının önüne geçilmiştir. Bilinmesini isteriz ki alınan bu karar bakanlığın saçma sapan kararlarının içinde çocuklarımızın eğitimi adına alınabilecek en sağduyulu karardır. Altını çizmek isteriz ki saatlerin geri alınması, sorumluların hesap vermesi için başlattığımız mücadele ayni kararlılıkla ve artarak devam edecektir.

Sonuç elbette bir zafer değildir. Böyle bir algı oluşması da yanlıştır. Ancak yeni çalışma saatleri okullarda hükümet tarafından yaratılan kaosu önleyecektir. Sendikalarımız, kukla hükümete karşı, okulları, öğrencileri, öğretmenlerimizi, velilerimizi kaosa sürükleyen; kış saatine dönüşü ve sorumluların hesap vermesini unutturan bu durumu ortadan kaldırmış, mücadelenin başındaki amacı daha da netleştirmiştir.

Sendikaların sivil toplumun içerisinde toplumsal haklar için mücadele ettiğini hatırlatalım. Görevlerimizden biri de sorunların çözümü için kamuoyu ve farkındalık yaratmaktır.

Sendikalarımız,  toplumsal fayda sağlayacak kararlar üretmiş, hükümetin yanlıştan dönmesi adına çözüm önerileri sunmuştur. Bu kararların eleştirilecek tarafları elbet vardır. Bu eleştirilerin toplumsal mücadeleye yapıcı katkısı yadsınamaz. Mücadeleye destek veren başta üyelerimiz olmak üzeri tüm vatandaşlarımıza teşekkür eder, mücadele etmeyip her eyleme ön yargılı davrananları sorumluluk almaya davet ederiz.

Bu anlamda;

  • Trafik güvenliği (eğitim, denetim, mühendislik, ve acil hizmetlere dayanan sistem);
  • Öğrenci taşımacılığı;
  • Kış saati uygulamasına geçilmesi;
  • Yaşanan trafik cinayetinden sorumlu olan bakanların görevden alınması;
  • Toplumun yaşadığı sıkıntılar üzerinden rant sağlayan, rüşvet alan, ihalesiz işler yapan siyasilerle mücadele edilmesi.

Akla bilime uymayan, çocuklarımızı karanlığa soğuğa mahkum eden saat uygulaması devam etmektedir. Saatler geri alınmadan, topluma hizmet edecek bir trafik güvenliği sistemi oluşturulmadan sorunların çözüldüğünü kabul edemeyiz. Sorunların çözümü ile ilgili kaygı duyanlarla birlikte mücadele örmeye devam edeceğiz.

 

 

                          Tahir Gökçebel             Hüseyin Sevay             Şener Elcil   

                                KTOEÖS                       TRAKAYAD                  KTÖS