LGBTİ+ Kapsayıcı Eğitim Mümkün broşürü yayınladı

0
137

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği işbirliği ile “LGBTİ+ Kapsayıcı Eğitim Mümkün” broşürünü yayınladı.

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplumu İş Başında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Gökkuşağı Projesi kapsamında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği iş birliği ile “LGBTİ+ Kapsayıcı Eğitim Mümkün” başlıklı el broşürü basıldı ve çevrimiçi olarak yayınlandı.

LGBTİ+ Kapsayıcı Eğitim Mümkün el broşürü tüm öğrencilerin okul ortamlarında kendilerini güvende ve desteklenmiş hissetmeleri gerektiği fikrinden yola çıkarak, LGBTİ+ kapsayıcı bir okul ortamı için eğitimcilere özel olarak hazırlandı. Broşür uzman sosyal psikolog, uzman psikolojik danışmanlar, uzman psikolog ve okullarda çalışan öğretmenlerin uzman görüşü alınarak hazırlanmıştır. Broşürün ilk kısmında LGBTİ+ terminolojiye yani eğitmenler için cinsiyet, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve cinsiyet karakteristiği hakkında doğru bilgiye ve kapsayıcı eğitimin nasıl olabileceğine yer verildi.  Ardından, broşürde LGBTİ+ öğrencilerin karşılaştığı zorbalıklar ve bu zorbalık ve ayrımcılıkların LGBTİ+’lar üzerindeki olası sonuçlarının neler olduğuna dikkat çekildi. LGBTİ+ öğrencilerin okullarda maruz kaldıkları ayrımcılık, taciz ve zorbalığın öğrencilerin akademik başarılarına, akıl sağlıklarına ve genel sağlık durumlarına olumsuz etkisi işaret edildi. Broşürün ikinci kısmında ise LGBTİ+ öğrencileri eğitimde kapsamak ve desteklemek için nelerin gerekli olduğuna ve trans öğrencileri kapsamak için neler yapılabileceğine yer verildi. LGBTİ+ kapsayıcı eğitim mümkün broşürü ile öğrencilerin kendilerini güvende hissetmeleri ve özgürce öğrenmeleri için eğitimcilerin yapabileceklerinin altı çizilmiştir. Son olarak, broşürde LGBTİ+ kapsayıcı bir eğitimin mümkün olabilmesi için öğretmenler için pratik önerilere ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği ve istişarelerin önemi vurgulanmıştır.

Kuir Kıbrıs Derneği, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği olarak LGBTİ+ öğrencilerin ve destekçilerinin okul ortamlarında kendilerini güvende ve desteklenmiş hissetmeleri için çalışmalara devam edeceklerini ve LGBTİ+ Kapsayıcı Eğitim Mümkün broşürünün bu amaç için atılan bir adım olduğunu ifade etti. Broşüre online olarak https://bit.ly/LGBTIkapsayıcıeğitim linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca broşür hakkında daha fazla sorunuz varsa veya derneğe ulaşmak isterseniz 0542 858 58 47 numarası üzerinden veya queercyprus@gmail.com mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

//
Kuir Kıbrıs Derneği Hakkında: Kuir Kıbrıs Derneği; cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele edilmesi yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür. Kuir Kıbrıs, LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak için hukuk, eğitim, psikoloji, sağlık gibi çeşitli alanlarda yerel ve uluslararası örgütlerle işbirliğiyle aktif olarak çalışan bir dernektir.

Daha fazla bilgi için:

https://www.kuirkibris.org

https://www.facebook.com/queercyprus

https://www.instagram.com/queercyprus/

https://twitter.com/kuirkibris

Dayanışma Hattı: +90 542 858 58 47