KTOEÖS – KTÖS: “Okullar Gerekli Tedbirler Alınarak, Sağlık ve Güvenlik Koşulları Sağlanarak Açılmalı”

0
58

Kuzey Kıbrıs’ta Covid-19 salgını olduğunu bakanlar kurulu resmi olarak ilan etmiş olup, yeni akademik yılda okulların tedbir alınarak sağlık ve güvenlik koşulları sağlanarak açılması için KTÖS ve KTOEÖS aylardan beri yoğun bir çaba ortaya koymaktadırlar.

Okulların sürdürülebilir sağlık ve güvenlik önlemleri ile açılabilmesine yönelik olarak Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın duyarsızlığı karşısında sendikalarımız bakanlığı zorlayarak 28 Temmuz tarihinde okulların açılması gündemi ile toplamıştır. Yapılan toplantıda komiteler kurularak, ilgili dairelerle çalışılarak, sınıflardaki öğrencilerin sayısı dikkate alınarak, ikiye bölünmesi ve üç güne iki gün dönüşümlü olarak gerekli sağlık tedbirlerini de alarak okulların güvenli şekilde12 açılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Komiteler yoğun bir şekilde çalışmalarını 17 Ağustos’a kadar teslim etmeye çalışırken, Eğitim Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu yaptığı açıklama ile okulların tedbir alınarak “normal” bir şekilde açılacağı beyanatını vermiştir.

Salgın nedeni ile halkımızda hakim olan hükümete güvensizlik hat safhada iken özel okulların reklamının yapıldığı, pandemi ile ilgili yapılması gereken yüzlerce yapılmayan hazırlığın olduğu bir dönemde yapılan açıklama ile kafalar daha da karışmış ve güvensizlik derinleşmiştir. Konu ile ilgili teknik kurulda oy birliği ile alınan kararla birlikte yazılı olarak da verilen görüşleri ortadayken bakanlık yetkilileri ile yaptığımız temaslarda, bakanın yanlış anlaşıldığı bilgisi bize ulaşmasına rağmen, bakanlık resmi olarak yapılan beyanatı yalanlamamıştır.

Bu çerçevede 13 Ağustos Perşembe günü Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu ile saat 15.00’de yapacağımız görüşmede yeni akademik yıl ile ilgili son nokta konacaktır.

Saygılarımızla,

 

Tahir Gökçebel                                                                       Şener Elcil
KTOEÖS Başkanı                                                         KTÖS Genel Sekreteri