Kıbrıs Dostluk Programı

0
254

“Şimdi sekizinci yılında olan Kıbrıs Dostluk Programı (The Cyprus Friendship Programme, CFP) Kıbrıs’ın gençleri ve aileleri için tamamen gönüllülük esasına dayalı, iki toplumlu bir barış projesidir. Amaç iki toplumun gençleri arasında arkadaşlık ve güven ilişkileri yaratmak ve önyargının yerini umudun almasını sağlamaktır. İki toplumlu bir Kıbrıslı koordinatörler takımının iki toplumdan eşit sayıda genç seçmelerinin ardından, gençler diğer toplumdan çok iyi bir arkadaşlık kurabileceklerine inandıkları hemcinsinslerinden bir kişi  seçerek  ikili bir ekip oluşurlar… Kızlar ayrı ekipler, erkekler ayrı ekipler oluşturmaktadır.  Her ekip aracılığıyla, bu gençlerin aileleri de bir araya gelmekte ve barış çabalarının etkisini artırmaktadır.

  • Başvurabilecek gençlerin 15 ile 18 yaş arası olmaları, son sınıfta olmamaları ve anne veya babalarından en az birinin Kıbrıslı olması gerekmektedir.

 

Amerika’da dört hafta : Temmuz 2016

Temmuz ayında sayıları 4 ekip ile 7 ekip arasında değişen beş grup Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ederler ve özenli bir süreçten geçerek seçilen ve gençlerin misafirliği boyunca onların tüm masraflarını karşılayan aileler tarafından ağırlanırlar. Temmuz 2015’de 60 genç (30 ekip) Virginia, Maryland, Portland Oregon ve New Hampshire eyaletlerine seyahat ettiler. Bir ay boyunca her ekibin bir aileyle yaşaması, ekiplerin dostluklarının derinleşmesinin yanısıra onları ağırlayan ailelerle de güçlü bağlar kurmalarını sağlar.

Ziyaretleri boyunca her 4-7 ekiplik grup üçüncü dünya ülkelerine gönderilmek üzere bisiklet tamir etmek, şiddetten uzak durma üzerine atölye çalışmalarında bulunmak, çevresel sürdürülebilirlik hakkında bilgi edinmek, Rotari klüplerine ve yerel medyaya CFP ve CFP’nın adaya getirdiği umut hakkında sunumlar yapmak, ve fiziksel etkinliklerle birbirine  güveni geliştirmek gibi anlamlı aktiviteler için birçok kez bir araya gelirler. Tüm aktiviteler aynı zamanda gençleri ağırlayacak aileleri de seçen, kendilerini bu işe adamış ABD’deki CFP gönüllüleri tarafından organize edilir.

 

Trodos’daki iki toplumlu kamp: Temmuz 2016 (Hangi hafta olacağı ileride duyurulacaktır)

Temmuz 2013, Temmuz 2014 ve Temmuz 2015’de CFP Trodos dağlarındaki Aynikola köyünde gençler için iki toplumlu bir kamp düzenledi.  Bu kampların dördüncüsü ise Temmuz 2016’te düzenleniyor.

Kampa katılan gençler yakın geçmişte kamp alanına çevrilmiş olan eski bir Kıbrıslı Türk okulunda konakladılar. Birbirlerini tanımadan kampa gelen gençler,  atölye çalışmaları, tartışma ve oyunlar aracılığıyla tek bir ekibe dönüştüler.  2013’te kampa katılan bir genç “Kampa iki grup olarak gittik ve tek bir grup olarak geri döndük” derken,  2014 yılında kampa katılan bir diğer genç ise “Ayrı olarak bizler iki toplumun iki ferdiyiz oysa birlikte iki kızkardeşiz” diyerek  duygularını aktardılar.  CFP kampına katılan gençler,  Amerika’ya giden gençlerle programın barışın inşası üzerine yaptığı aktivitelere de katılacaklardır.

 

Amerika’ya yapılan bir yolculuktan veya Kıbrıs’taki bir kamptan daha fazlası:

CFP yalnızca ABD’ye seyahat etmekten veya Trodos dağlarında bir kamp yapmaktan ibaret değildir. Gençler ve aileleri de tüm bir yıl boyunca Kıbrıs’ta Kıbrıslı koordinatörlerce organize edilen barışın inşası çalışmalarına katılırlar.

Bunlar:

  • Okullarda ve gençlik klüplerinde kendi toplumlarından gruplara sunumlar yapmak
  • İki toplum medyasında, televizyonda, radyoda ve gazetelerde güçlü biçimde yer almak
  • Nobel Barış ödüllü Başpiskopos Desmond Tutu, Başkan Jimmy Carter ve Lakhdar Brahimi ile Kıbrıs’ta iki toplumun kayıp kişileri ile ilgili bir belgeselin hazırlanmasına yardım etmek (http://theelders.org/article/cyprus-digging-past-search-future ).
  • Kıbrıs Dostluk Programı’nın başlıca özelliği olan Kıbrıs’ta hepimizin yeterince acı çekmiş olduğu gerçeği hakkında farkındalık yaratmak. Örneğin CFP’li gençler Kıbrıs’ın coğrafik merkezinde bir halka oluşturup iki toplumun kayıpları adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Bu, derin yaraların iyileşmesi adına çok değerli bir andı (http://ireport.cnn.com/docs/DOC-580337).

 

Başvuru Süreci

Gençler, sadece Amerika’daki programa veya sadece Trodos’daki kampa veya her ikisine de başvurabilirler. 2016 Programları için son başvuru tarihi 29 Şubat 2016’tir.

Konuyla ilgili belgelere  ulaşabilmek için: www.cyprusfriendship.org adrese girdikten sonra, ‘CFP in Cyprus’u tıklayınız ve daha sonra da ‘CFP Application Materials’ı tıklayınız. Burada iki tane önemli bilgiye ulaşacaksınız.

(1)   2016 yazı için başvurular

(2)   2016 grubuna başvuran gençler ve aileleri için gerekli bilgiler

 

CFP’ye başvurmakla ilgilenen tüm aileler ve gençler daha fazla bilgi alabilmek için 05428564828 numaralı telefonları arayabilirler.”

 

Son başvuru tarihi 29 Şubat 2016

Aileleri ve gençleri bilgilendirmek için bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.

17 Şubat, Çarşamba, Lefkoşa, 18:00, KTOEOS Lokali
18 Şubat, Perşembe, Gazimağusa, 18:30, KTOEOS Lokali
19 Şubat, Cuma, Girne, 19:00, 19 Mayıs TMK

2016-APPLICATION-FORM

2016-INFORMATION-TO-APPLICANTS-AND-THEIR-FAMILIES