Kıbrıs Dostluk Programı

0
230

Aileleri ve gençleri bilgilendirmek için bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.

Son başvuru tarihi 23 Şubat 2015

18 Şubat, Çarşamba, KTOEÖS Lokali – Lefkoşa 18:00
19 Şubat, Perşembe, Girne, 18:30
20 Şubat, Cuma, KTOEÖS Lokali – Gazimağusa 18:00
(Bilgi için telefon numarası 0542 8564828)

“Bölünmüş bir ülkede birleşen insanlar…”

“Şimdi yedinci yılında olan Kıbrıs Dostluk Programı (The Cyprus Friendship Programme, CFP) Kıbrıs’ın gençleri ve aileleri için tamamen gönüllülük esasına dayalı, iki toplumlu bir barış projesidir. Amaç iki toplumun gençleri arasında arkadaşlık ve güven ilişkileri yaratmak ve önyargının yerini umudun almasını sağlamaktır. İki toplumlu bir Kıbrıslı koordinatörler takımının iki toplumdan eşit sayıda genç seçmelerinin ardından, gençler diğer toplumdan çok iyi bir arkadaşlık kurabileceklerine inandıkları hemcinsinslerinden bir kişi seçerek ikili bir ekip oluşurlar… Kızlar ayrı ekipler, erkekler ayrı ekipler oluşturmaktadır. Her ekip aracılığıyla, bu gençlerin aileleri de bir araya gelmekte ve barış çabalarının etkisini artırmaktadır.

• Başvurabilecek gençlerin 15 ile 18 yaş arası olmaları, son sınıfta olmamaları ve anne veya babalarından en az birinin Kıbrıslı olması gerekmektedir.

Amerika’da dört hafta : Temmuz 2015

Temmuz ayında sayıları 4 ekip ile 7 ekip arasında değişen beş grup Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ederler ve özenli bir süreçten geçerek seçilen ve gençlerin misafirliği boyunca onların tüm masraflarını karşılayan aileler tarafından ağırlanırlar. Temmuz 2014’de 60 genç (30 ekip) Virginia, Maryland, Portland Oregon, Atlanta Georgia ve New Hampshire eyaletlerine seyahat ettiler. Bir ay boyunca her ekibin bir aileyle yaşaması, ekiplerin dostluklarının derinleşmesinin yanısıra onları ağırlayan ailelerle de güçlü bağlar kurmalarını sağlar.

Ziyaretleri boyunca her 4-7 ekiplik grup üçüncü dünya ülkelerine gönderilmek üzere bisiklet tamir etmek, Martin Luther King Merkezi’nde şiddetten uzak durma üzerine atölye çalışmalarında bulunmak, çevresel sürdürülebilirlik hakkında bilgi edinmek, Rotari klüplerine ve yerel medyaya CFP ve CFP’nın adaya getirdiği umut hakkında sunumlar yapmak, ve fiziksel etkinliklerle birbirine güveni geliştirmek gibi anlamlı aktiviteler için birçok kez bir araya gelirler. Tüm aktiviteler aynı zamanda gençleri ağırlayacak aileleri de seçen, kendilerini bu işe adamış ABD’deki CFP gönüllüleri tarafından organize edilir.

Trodos’daki iki toplumlu kamp: 20-26 Temmuz 2015
Temmuz 2013 ve Temmuz 2014’de CFP Trodos dağlarındaki Aynikola köyünde gençler için iki toplumlu bir kamp düzenledi. Üçüncü bir kap Temmuz 2015’te düzenleniyor.

Kampa katılan gençler yakın geçmişte kamp alanına çevrilmiş olan eski bir Kıbrıslı Türk okulunda konakladılar. Birbirlerini tanımadan kampa gelen gençler, atölye çalışmaları, tartışma ve oyunlar aracılığıyla tek bir ekibe dönüştüler. . 2013’te kampa katılan bir genç “Kampa iki grup olarak gittik ve tek bir grup olarak geri döndük” derken, 2014 yılında kampa katılan bir diğer genç ise “Ayrı olarak bizler iki toplumun iki ferdiyiz oysa birlikte iki kızkardeşiz” diyerek duygularını aktardılar. CFP kampına katılan gençler, Amerika’ya giden gençlerle programın barışın inşası üzerine yaptığı aktivitelere de katılacaklardır.

Amerika’ya yapılan bir yolculuktan veya Kıbrıs’taki bir kamptan daha fazlası:
CFP yalnızca ABD’ye seyahat etmekten veya Trodos dağlarında bir kamp yapmaktan ibaret değildir. Gençler ve aileleri de tüm bir yıl boyunca Kıbrıs’ta Kıbrıslı koordinatörlerce organize edilen barışın inşası çalışmalarına katılırlar.

Bunlar:

• Okullarda ve gençlik klüplerinde kendi toplumlarından gruplara sunumlar yapmak
• İki toplum medyasında, televizyonda, radyoda ve gazetelerde güçlü biçimde yer almak
• Nobel Barış ödüllü Başpiskopos Desmond Tutu, Başkan Jimmy Carter ve Lakhdar Brahimi ile Kıbrıs’ta iki toplumun kayıp kişileri ile ilgili bir belgeselin hazırlanmasına yardım etmek (http://theelders.org/article/cyprus-digging-past-search-future ).
• Kıbrıs Dostluk Programı’nın başlıca özelliği olan Kıbrıs’ta hepimizin yeterince acı çekmiş olduğu gerçeği hakkında farkındalık yaratmak. Örneğin CFP’li gençler Kıbrıs’ın coğrafik merkezinde bir halka oluşturup iki toplumun kayıpları adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Bu, derin yaraların iyileşmesi adına çok değerli bir andı (http://ireport.cnn.com/docs/DOC-580337 ).

Başvuru Süreci
Gençler, sadece Amerika’daki programa veya sadece Trodos’daki kampa veya her ikisine de başvurabilirler. 2015 Programları için son başvuru tarihi 23 Şubat 2015’tür.
Konuyla ilgili belgelere ulaşabilmek için: www.cyprusfriendship.org adrese girdikten sonra, ‘CFP in Cyprus’u tıklayınız ve daha sonra da ‘CFP Application Materials’ı tıklayınız. Burada iki tane önemli bilgiye ulaşacaksınız.
(1) 2015 yazı için başvurular
(2) 2015 grubuna başvuran gençler ve aileleri için gerekli bilgiler
CFP’ye başvurmakla ilgilenen tüm aileler ve gençler daha fazla bilgi alabilmek için 99-498531 veya 05428564828 numaralı telefonları arayabilirler.”

2015 APPLICATION FORM

2015 INFORMATION TO APPLICANTS AND THEIR FAMILIES